Verslas

2016.05.03 20:16

Siūloma mažinti Registrų centro įkainius

LRT.lt2016.05.03 20:16

Teisingumo ministerija siūlo, kad nuo šių metų lapkričio 1 d. būtų smarkai sumažintas Registrų centrui mokamas atlyginimas už nekilnojamųjų daiktų, daiktinių teisių į juos, šių teisių suvaržymo registravimą ir išregistravimą. Be to, kai kurioms asmenų grupėms tokios registravimo paslaugos nieko nekainuos. Šiuos pokyčius pajus visi fiziniai ir juridiniai asmenys, perkantys nekilnojamąjį turtą.  

Teisingumo ministerijos parengtas vyriausybės nutarimo projektas jau pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms, rašoma pranešime spaudai.

„Dar 2007 metais nustatyti atlyginimo Registrų centrui dydžiai už nuosavybės teisės įregistravimą priklauso nuo nekilnojamojo turto vertės. Mažesnės vertės nekilnojamojo turto savininkai už suteiktą paslaugą dabar moka mažiau, o didesnės vertės turto savininkai moka daugiau, taip padengdami faktines nuosavybės teisės į mažesnės vertės nekilnojamojo turto registravimo sąnaudas. Tokia atlyginimo už suteiktas paslaugas sistema prieštarauja faktinių paslaugų sąnaudų dengimo principui“, – sako teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Siūloma, kad už nuosavybės teisės į nekilnojamąjį daiktą įregistravimo atlyginimas būtų fiksuotas ir siektų 25 eurus (tai yra viena dažniausiai teikiamų Registrų centro teikiamų paslaugų).

Tačiau asmenys, kuriems nustatytas neįgalumo lygis, senatvės pensininkai, kuriems nustatytas specialiųjų poreikių lygis, tremtiniai, politiniai ar geto kaliniai nuo atlyginimo už nekilnojamojo daikto ir nuosavybės teisės į nekilnojamąjį daiktą įregistravimą bus atleisti.

„Taip pat nuo mokesčio bus atleistos jaunos šeimos, registruojančios nuosavybės teisę į pirmąjį būstą. Šiuo metu tokioms šeimoms taikoma 50 proc. mokesčio nuolaida“, – teigia J. Bernatonis.

Pirmos ir antros eilės įpėdiniams (mirusio asmens vaikams, vaikaičiams ar tėvams) už nuosavybės teisės į paveldėtą nekilnojamąjį daiktą ir juridinio fakto apie nekilnojamojo daikto paveldėjimą įregistravimą taip pat nereikės mokėti jokio mokesčio Registrų centrui.

„Neįgaliesiems, senjorams, jaunoms šeimoms, ketinančioms įsigyti būstą, sutaupyti keliasdešimt eurų yra nemaži pinigai, bus galima išleisti kitoms reikmėms“, – pažymi ministras.

Atlyginimo dydžiai apskaičiuoti Registrų centrui bendradarbiaujant su audito bendrove Ernst & Young Baltic“ ir atsižvelgiant į nekilnojamojo turto registro objektų ir teisių į juos, šių teisių suvaržymo ir juridinių faktų įregistravimo (išregistravimo) bei duomenų teikimo faktines sąnaudas. Skaičiuojant atlyginimų dydžius, įvertintos sąnaudos, neviršijančios registro administravimo išlaidų, kartu su pagrįsta investicijų grąža, ir šie atlyginimo dydžiai diferencijuoti atsižvelgiant į teikiamų paslaugų kiekius ir šioms paslaugoms įgyvendinti būtinus techninius ir technologinius sprendimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.