Verslas

2021.03.01 08:16

Masiulis apie Astravo elektrą: svarbiausia, kad nefinansuotume jos veiklos

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.03.01 08:16

„Litgrid“ vadovu vasarį paskirtas Rokas Masiulis sako, kad kol neįvyks elektros tinklų sinchronizacija su Europa ir išliks jungtys su Baltarusija, tol visiškai užkirsti kelio Astrave pagamintai elektrai patekti į Lietuvą nebus įmanoma, ypač nepasiekiant susitarimo su Latvija ir Estija. Jį pasiekti įmanoma, bet tai yra sudėtingas „techninis ir politinis“ klausimas, sakė jis.

Vasario pradžioje energetikos ministras Dainius Kreivys nurodė skaičius, kiek Baltarusijoje pagaminamos elektros pastaruoju metu pateko į Lietuvą, konvertavus tai pinigine išraiška, suma siekia beveik 4 mln. eurų.

Kaip pirmadienį LRT RADIJUI sakė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ vadovas R. Masiulis, „kurį laiką tokie dalykai bus“, t.y. baltarusiškos elektros srautas Lietuvą neišvengiamai pasieks, nors ji pati šios elektros neperka.

„Lietuva pati tokios elektros neperka, situacija tokia susidaro dėl to, kad turime jungtis su Baltarusija, o jeigu kažkas kitose rinkose perka šią elektrą, per tas jungtis ji teka. Ką tie žmonės, kurie nuperka, su ta elektra padaro, yra kitas klausimas. Tai jeigu Latvijos biržoje ši elektra yra perkama, nors, kaip teigia, latviai, tai rusiška elektra, prie kiekvieno elektrono žmogaus nepastatysi, kol turime jungtis ir neįvyko sinchronizacija, tol ta elektra vienaip ar kitaip tekės. Ar tai bus tik fizinis, techninis srautas, ar ir komercinis srautas, kaip kai kuriais atvejais dabar matome, kuris nuperkamas Latvijoje ir po to kažkaip grąžinamas į Lietuvą – kurį laiką tokie dalykai bus“, – laidoje „Ryto garsai“ kalbėjo buvęs energetikos ir susisiekimo ministras.

Buvęs premjeras Saulius Skvernelis prieš kelias savaites sakė, kad kelias Astravo elektrai patekti į Lietuvą nebuvo užkirstas dėl teorinių modeliavimų, kurie nepasitvirtino jėgainei pradėjus veikti. Tuomet žiniasklaidos paklaustas, ar būdamas premjeras, jis turėjo duomenų apie galimą Astravo elektros patekimą į Baltijos šalių rinkas, S. Skvernelis sakė, jog ne.

Pasak R. Masiulio, šie srautai išaiškėjo tik nuo šių metų pradžios.

„Pilnu pajėgumu pirmasis Astravo reaktorius pradėjo veikti nuo sausio mėnesio, tada tie pagrindiniai srautai ir pasimatė, kad jie atiteka, o lapkričio mėnesį buvo bandymai, tuo metu tokios tikslios informacijos nebuvo žinoma, premjeras galėjo būti neinformuotas“, – sakė „Litgrid“ vadovas.

Derybos su Latvija ir Estija yra sudėtingas „techninis ir politinis“ klausimas, sakė R. Masiulis, tačiau sutarti įmanomas. Problema ne pats elektros patekimas į Baltijos šalių rinką, bet tai, jog ši nebūtų komercializuojama.

„Jei elektra fiziškai prateka per Lietuvą, gal nebūtų tokia didelė bėda, nes jeigu ji patenka į Lietuvą, per Latviją ir Estiją žiedu apteka ir vėl nuteka į Rusiją, ar tai yra kažkokie techniniai srautai, už kuriuos nemokami pinigai, tai čia viena. Bet problema yra kad nebūtų už ją mokama ir nebūtų finansuojama atominės elektrinės veikla. Šitai galima sutarti. Ir tai tikrai didelė užduotis, dirbant kartu su latviais ir estais, įtikinti keisti metodikas, kad elektra nepatektų“, – pridūrė „Litgrid“ vadovas.