Verslas

2021.02.28 18:06

COVID-19 pandemija Kaziuko mugę kelia į internetą: dalis tautodailininkų tai vertina skeptiškai ir joje nedalyvaus

Edita Vitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.02.28 18:06

Pandemija pakeitė šimtmečius skaičiuojančios Kaziuko mugės tradicijas. Šiemet sostinės senamiestyje neaidės kalvių dūžiai, neskambės moliniai švilpukai, nosies neries kaimiškų lašinių kvapas. Mugė keliama į internetą. Dalis tautodailininkų virtualią mugę vertina skeptiškai ir joje dalyvauti neketina.

Kaziuko mugės šurmulys šiemet į sostinę nesukvies nei amatininkų, nei tautodailininkų. 418-ąją Kaziuko mugę karantinas aprengė kitu rūbu ir perkėlė ją į virtualią erdvę. Projekto organizatorius Renaldas Gražys teigia, kad tikrosios Kaziuko mugės emocijos internetas neatstos, tačiau saugiai įsigyti ką nors gražaus ir originalaus galimybė bus.

„Sąmoningai pasirinkome Kazimiero dieną, nes iki šiol nebuvo tokios vieningos visus kūrėjų, amatininkų platformos, kur galėtų prekiauti savo gaminiais. Srautas ir susidomėjimas didelis, teiraujasi netgi senųjų amatininkų vaikai, provaikaičiai, kad galėtų padėti savo močiutei“, – sako projekto organizatorius R. Gražys.

Liaudies meistrė Roma Šlipaitienė, daugiau nei 30 m. drauge su vyru puoselėjanti vytelių pynėjų amatą, teigia, kad internetinėje Kaziuko mugėje nedalyvaus.

„Iš tiesų mes net nesigilinom ir mums nekilo minčių registruotis į tą virtualią mugę. Manau, pasižiūrėjimas, o ne prekyba bus. Kur ta emocija, kai mugė būdavo šurmulys, groja, visokie zvangaliukai skamba? Virtuali niekaip neatstos šito, šiaudo gaudymas“, – dėsto vytelių pynėja R. Šlipaitienė. Anot meistrės, pragyventi sunku, nes užsidarė visi renginiai, dabar laukiama vasaros festivalių. Ji taip pat teigia, kad dalį amatininkų šį karantiną valdžia pamiršo, jos šeima negauna net minimalios paramos.

„Aš dar paramą gavau iš Kultūros ministerijos, o vyras, kai prasidėjo karantinas, jau neturėjo patento, tai mums ir nedavė paramos. Kam mums imti patentą, kai visi renginiai užsidarė? Jis nereikalingas, tai ir likom be paramos“, – teigia vytelių pynimo meistrė R. Šlipaitienė.

Tautodailės sąjungos Vilniaus bendrijos pirmininkė Ramutė Kraujalienė teigia, kad dalis meistrų internetinėje Kaziuko mugėje žada dalyvauti, dalis nerimauja, ar mokesčiai neatims pelno.

„Kai kurie džiaugiasi, gal kažką parduosiu, parodysiu, gal kas pamatys. Yra ir tokių nuomonių, kad paprasčiausiai nepriimtina parduotuvė ir nėra jokios nuotaikos. Bus susidurta su komerciniais reikalais, mokestis bus, o jei parduosi kokią sagę ar juostelę, atskaičiuos. Tai kas tam žmogeliui liks?“ – svarsto Tautodailės sąjungos atstovė Ramutė Kraujalienė.

Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė atskleidžia, kad virtualioje mugėje prekyba meistrų dirbiniais vyks ne 4 dienas kaip įprastai per Kaziuką, bet ištisus metus: „Šiemet pirmą kartą istorijoje 418-a Kaziuko mugė vyks internetu, kur galėsime įsigyti amatininkų dirbinių visus metus, o jau po metų galėsime susitikti gyvai. Turime suprasti, kad atėjęs žmogus į mugę perka emociškai, internetu greičiausiai žmogus pirks tikslingą prekę, o šiandienos realybėje neturime kitos išeities.“

„Tai, ko mes prašome, kad visi ne maisto gamintojai (reikėtų tą pabrėžti), kad platforma startuoja kaip ne maisto gamintojų e. parduotuvė, e. mugė. Įsikurti parduotuvę nėra jokio mokesčio, esame tarpininkai. Jeigu kas nors nusiperka, imamas tik administravimo mokestis. Adresas kaziukomugė.lt ir galima patekti per šią svetainę“, – į mugę kviečia organizatorius Renaldas Gražys.

Internetinė Kaziuko mugė prasidės kovo 4 dieną 14 valandą.

Populiariausi