Verslas

2016.05.03 09:47

Lietuva ragina Baltarusiją kuo skubiau įgyvendinti TATENA reikalavimus

LRT.lt 2016.05.03 09:47

Baltarusijai skelbiant apie Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) tariamą pritarimą Astravo atominės elektrinės (AE) projekto vystymui, Lietuvos užsienio reikalų ministerija atkreipia dėmesį į tai, kad TATENA generalinio direktoriaus Yukiya Amano vizitas Baltarusijoje šių metų balandžio 18–20 dienomis, kurį Baltarusija siekia pateikti kaip patvirtinimą, kad Astravo AE projektas atitinka TATENA saugos standartus, buvo politinis mandagumo vizitas, o ne ekspertinė misija, kuri teiktų įvertinimą, ar projekte yra įgyvendinami tarptautiniai branduolinės saugos reikalavimai ir ar Baltarusijos teisės aktai atitinka TATENA standartus. 

Po vizito Baltarusijoje TATENA generalinis direktorius nepateikė jokių Astravo AE projekto vystymo vertinimų, o tiesiog konstatavo faktą, kad Baltarusija yra dar viena valstybė, pradedanti plėtoti atominės energetikos programą. Pažymėtina, kad pripažindamas, jog Astravo AE projektas įgyvendinamas itin skubiai, Y. Amano taip pat pabrėžė, kad Baltarusija turi veikti skaidriai ir atvirai bei palaikyti dialogą tarp šalies institucijų ir visuomenės, taip pat glaudžiai bendradarbiauti su TATENA ir kaimyninėmis šalimis.

Lietuva kviečia Baltarusiją glaudžiau bendradarbiauti su TATENA ir ragina griežtai laikytis TATENA branduolinės saugos standartų įgyvendinant Astravo AE projektą. TATENA generalinio direktoriaus vizitas į Baltarusiją buvo labai reikalingas ir URM tikisi, kad jo pagrindu Baltarusija pasikvies visas reikalingas TATENA ekspertines misijas AE projekto, taip pat Astravo aikštelės įvertinimui, ir nuo 2009 metų Lietuvos keliami klausimai dėl šio projekto saugos pagaliau bus atsakyti. Lietuva ragina Baltarusiją kaip galima greičiau pasikviesti TATENA specializuotą aikštelių vertinimo misiją SEED (Site and External Events Design) ir ją atlikti visa apimtimi. Tai padaryti Baltarusiją ragina ir Europos Sąjunga, Jungtinių Tautų (JT) Espo konvencijos šalių susitikimas, JT Branduolinės saugos konvencijos šalių konferencija. Tačiau, nepaisant daugkartinių Baltarusijos pareiškimų, kad SEED misija pakviesta, iki šiol nėra nustatyta nei konkreti šios misijos data, nei darbo planas.

Lietuva taip pat ragina Baltarusiją be tolesnio atidėliojimo atlikti Astravo AE rizikos ir saugos testavimą (angl. stress test), ką Baltarusija įsipareigojo padaryti 2011 m. birželio 23 d. pasirašydama specialią deklaraciją su Europos Komisija.

Taip pat, siekiant objektyvios ekspertinės Baltarusijos AE bylos analizės JT Espo konvencijos Įgyvendinimo komitete, Lietuva ragina Baltarusiją kuo greičiau sutikti su pateiktu Komiteto pasiūlymu įsteigti specialią tarptautinę ekspertų komisiją bylos dokumentams išnagrinėti. Šį pasiūlymą Baltarusija kovo 15 d. Ženevoje vykusiame Espo konvencijos komiteto susitikime kategoriškai atmetė.