Verslas

2021.02.27 16:26

Studentę papiktino 50 eurų siekianti bendrabučio nuomos kaina: nors negyvenu, privalau mokėti visą kainą

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.02.27 16:26

Studijoms vykstant nuotoliniu būdu, dalis studentų grįžo pas tėvus, tačiau už paliktą tuščią bendrabučio kambarį kai kurie turi mokėti visą kainą. „Suprantu, kad nuomos įmoka nėra didelė, bet man pinigai iš dangaus irgi nekrinta“, – skundžiasi nuolaidos negavusi studentė Toma.

Mergina teigia Saulėtekyje esančiame Vilniaus universiteto bendrabutyje nebegyvenanti nuo lapkričio, mat paskaitos vyksta nuotoliniu būdu, o darbo Vilniuje ji nebeturi.

„Namie jaukiau, turiu savo kambarį, tualetu nereikia dalytis su dar keliolika žmonių. Be to, ir saugiau, nes žinau, kad tėvai saugosi, o to ne visada pasakysi apie jaunus žmones bendrabučiuose“, – pasakoja mergina.

Tiesa, ji skundžiasi, kad nors bendrabutyje ir negyvena, tenka mokėti visą kainą.

„Per pirmą karantiną taip pat negyvenau, bet nuolaidą taikė, o dabar – nieko. Suprantu, kad nuomos įmoka nėra didelė, bet man pinigai iš dangaus irgi nekrinta. Suprantu ir tai, kad galėčiau palikti bendrabutį, bet kartu su drauge sutvarkėm kambarį, todėl nenoriu jo prarasti. Tenka mokėti visą kainą, nors ten ir negyvenu“, – teigė studentė.

Vilniaus universitetas: mūsų kainos mažiausios rinkoje

Nors Vilniaus universitetas per pirmą karantiną laikinai išvykstantiesiems iš bendrabučių taikė 25 proc. nuolaidą, per antrą karantiną nuolaidų išties neliko.

Kaip LRT.lt teigė Vilniaus universiteto Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas Ervinas Spūdys, universitetas ir taip siūlo mažiausias bendrabučių kainas rinkoje, todėl kainos per karantiną nebuvo mažinamos.

„Dar didesni sumažinimai reikštų reikšmingus nuostolius ir mažesnes galimybes surenkamas lėšas naudoti esamų patalpų remontui, siekiant pagerinti sąlygas bendrabučių gyventojams“, – sakė E. Spūdys.

Jo teigimu, universitetas supranta ir girdi studentų norus dar labiau mažinti mokestį, tačiau svarbu pabrėžti, kad nors bendrabučių fizinis užimtumas kiek sumažėjęs, jų išlaikymo išlaidos universitetui nepasikeitė.

„Mažinti kainas turi galimybę tos aukštosios mokyklos, kurios ilgą laiką taikė žymiai didesnes bazines bendrabučių apgyvendinimo kainas, palyginti su VU“, – sakė universiteto atstovas.

Saulėtekio alėjoje esančiuose šešiolikaaukščiuose bendrabučiuose mėnesio nuomos kaina svyruoja nuo 50 iki 100 eurų. Vienviečiame kambaryje gyvenant vienam asmeniui – 55 eurai, dviviečiame kambaryje gyvenant dviem asmenims – 50 eurų, dviviečiame kambaryje gyvenant vienam asmeniui – 100 eurų, triviečiame kambaryje gyvenant trims asmenims – 44 eurai.

Kai kurie universitetai taiko dvejopus standartus

Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidentas Eigirdas Sarkanas pažymėjo, kad LSS atliktas tyrimas parodė, jog 47 proc. studentų karantino metu teigė, jog jų finansinė situacija pablogėjo. Daliai jų buvo sumažintas darbo užmokestis arba jie apskritai neteko darbo.

Todėl, studentų atstovo nuomone, aukštojo mokslo įstaigos per karantiną turėtų taikyti nuolaidas bendrabučiuose kambarius nuomojantiems studentams.

„Ypač tiems studentams, kurie per karantiną grįžo į gimtuosius miestus. Visų pirma, toks studentų išvykimas yra sąlygotas siekio apsisaugoti nuo galimo užsikrėtimo COVID-19. Antra, atsižvelgiant į tai, kad didžioji dalis studentų negyvena bendrabučiuose, yra sumažėjęs elektros ir vandens vartojimas, bent tam tikras mokesčio sumažinimas turėtų būti natūrali aukštųjų mokyklų reakcija.

Trečia, nuolaidų taikymas yra tam tikras aukštosios mokyklos solidarumo gestas, parodantis rūpinimąsi savo studentais, suprantant, jog studentų finansinė padėtis nėra pati geriausia, o karantinas irgi turi neigiamų pasekmių“, – mano studentų atstovas.

E. Sarkanas atkreipia dėmesį, kad dalis aukštųjų mokyklų tiems studentams, kurie per karantiną negyvena bendrabutyje, taiko 25, 50, 70 ar net 100 proc. nuolaidą, tačiau yra ir tokių aukštųjų mokyklų, kurios netaiko jokių.

„Pavyzdžiui, Lietuvos sporto universitetas absoliučiai jokių nuolaidų netaikė pirmo karantino metu, netaiko jų ir dabar. Įdomu tai, kad, pavyzdžiui, Klaipėdos valstybinėje kolegijoje per pirmą karantiną buvo taikoma 50 proc. nuolaida, tačiau šiuo metu jokios nuolaidos nėra taikomos. Taip pat, mūsų žiniomis, kai kurios aukštosios mokyklos taiko dvejopus standartus, tai yra savo aukštosios mokyklos studentams taiko nuolaidas, o studentams iš kitų aukštųjų mokyklų – ne“, – pasakoja E. Sarkanas.

Jo teigimu, nuolaidos negaunantys studentai gali išsikraustyti iš bendrabučio kambario ir tokiu būdu aukštosios mokyklos tiesiog neteks bent dalies pajamų, kadangi tikimybė, jog atsikraustys nauji studentai, nėra didelė.

„Žinoma, tai dviprasmiška situacija, kadangi daliai studentų bent retkarčiais būtina atvykti į praktinius užsiėmimus, o ir grįžus prie kontaktinio mokymo yra tikimybė, jog vėl gauti bendrabučio kambarį gali būti sudėtingiau“, – aiškino E. Sarkanas.

Studijuojant iš namų – 100 proc. nuolaida

LRT.lt kreipėsi į 8 aukštojo mokslo įstaigas dėl karantino metu bendrabučiuose taikomos kainodaros.

Pavyzdžiui, Vytauto Didžiojo universitetas per pirmą karantiną studentams taikė 25 proc. nuolaidą. Nors antro karantino metu nuolaidos nebeliko, studentams suteikta galimybė išsikelti iš bendrabučio saugant jame turimą vietą ir už ją nemokėti.

„Papildoma nuolaida bendrabutyje gyvenantiems studentams netaikoma, nes skiriasi pirmo ir antro karantino sąlygos: per antrą karantiną universitetas yra paskelbęs, kad mokslo metus baigs nuotoliniu būdu visais atvejais, be to, studentai, kurie ne tik studijuoja, bet ir dirba, gali tai daryti, kitaip nei per pirmą karantiną, kai ši veikla buvo labiau apribota.

Taigi, pozicija yra tokia: jei studentas mokosi per nuotolį iš gimtųjų namų, nemoka už bendrabutį, bet jam vieta saugoma nemokamai, o jei studijuoja ir dirba gyvendamas bendrabutyje – moka visą kainą“, – LRT.lt teigė VDU atstovas Mantas Simanavičius ir pridūrė, kad universitetas nuo COVID-19 nukentėjusiesiems teikia papildomą paramą.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Paslaugų skyriaus vedėjas Algirdas Bendikas pasakojo, kad karantino metu iš universiteto bendrabučių išvyko apie 45 proc. studentų, todėl tiems, kurie mokosi iš namų ir nori išsaugoti vietą bendrabutyje, taikoma 70 proc. nuolaida nuo pradinės kainos.

Kauno technologijos universitetas (KTU) bendrabutyje negyvenantiems studentams taiko 30 proc. nuolaidą.

„KTU, suprasdamas, kad dėl karantino studentai ir jų šeimos gali patirti finansinių sunkumų, ir atsižvelgdamas į tai, jog studijos karantino metu vyksta nuotoliniu būdu, bendrabučių gyventojams, pateikusiems prašymą ir išvykusiems iš bendrabučių karantino laikotarpiu, taiko 30 proc. sumažintą mėnesio mokestį“, – teigė KTU atstovas žiniasklaidai Mantas Lapinskas.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) studentų namų gyventojams, kaip ir per pirmą karantiną, yra suteikta galimybė pasinaudoti 50 proc. nuolaida. Tokia nuolaida suteikiama iš bendrabučio išvykusiems studentams, norintiems išsaugoti gyvenamąją vietą.

MRU atstovo Vaidoto Norkaus teigimu, tokia galimybe pasinaudojo daugiau nei 70 proc. studentų, o apie 30 proc. visai atsisakė vietos studentų namuose Vilniuje. Atitinkamai 50 proc. pasinaudojo nuolaida ir 50 proc. atsisakė Kaune.

Vilniaus kolegija (VIKO) per pirmą karantino bangą bendrabučiuose gyvenantiems studentams 50 proc. sumažino bendrabučio mėnesinį mokestį. Antro karantino metu mokestis sumažintas 25 proc.

„Pavyzdžiui, standartinės gyvenamosios vietos bendrabutyje kaina, sumažinus mokestį 25 proc., yra 37,5 euro. Sprendimas priimtas remiantis siekiu sumažinti finansinę naštą studijuojantiesiems“, – LRT.lt pažymėjo VIKO atstovas Dovydas Buslavičius.

Kauno kolegija karantino laikotarpiu taiko 50 proc. nuolaidą apgyvendinimo paslaugų nuomos mokesčiui (gyventojams, nuolat negyvenantiems bendrabutyje, bet sudariusiems bendrabučio nuomos sutartį).

Vilniaus dailės akademijos (VDA) studentams, kurie laikinai negyvena bendrabutyje, tačiau pasibaigus karantinui planuoja į jį grįžti, taikoma 50 proc. nuolaida.

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas nuomos mokesčiui taiko 40–50 proc. nuolaidą.

Fiksuojamas mažesnis užimtumas

Per karantiną aukštojo mokslo įstaigų bendrabučių užimtumas sumažėjęs.

Pavyzdžiui, MRU prieš prasidedant karantinui studentų namų užimtumo rodiklis Vilniuje ir Kaune buvo 95 proc. (dėl remonto darbų vietų skaičius studentų namuose sumažėjęs 290 ir rodiklis procentais apskaičiuotas pagal tuo metu apgyvendinti skirtas vietas).

„Prasidėjus antram karantino periodui užimtumas sumažėjo iki 70 proc., o šiuo metu siekia 68 proc. Vilniuje ir 50 proc. Kaune“, – sakė MRU atstovas V. Norkus.

Vilniaus Gedimino technikos universitete per antrą karantiną bendrabučių vidutinis užimtumas siekia 60,7 proc. Ankstesniais metais – ne pandemijos metu – bendrabučių užimtumas svyravo nuo 75 iki 82 proc.

„Pandemijos metu apie 7 proc. studentų nutraukė apgyvendinimo bendrabučiuose sutartis. Atsižvelgiant į situaciją galima prognozuoti, kad netaikius nuolaidų šis skaičius galėtų būti du ar net tris kartus didesnis“, – svarstė universiteto atstovas A. Bendikas.

Kauno kolegijoje, paskelbus karantiną, studentų, gyvenančių bendrabučiuose, liko apie 35 proc. „25 proc. nebegyvena ir apie 40 proc. laiko rezervavę savo vietas, tačiau situacija nuolat kinta“, – sakė KK atstovė S. Juraitė.

Vilniaus kolegijoje šiuo metu bendrabučių užimtumas siekia vos 15 proc., LSMU bendrabučių užimtumas siekia apie 80 proc., VDA – 50 proc., VDU – 70 proc.

Populiariausi