Verslas

2021.02.26 11:49

Paramos laukiantys grožio meistrai didelių sumų gali nesitikėti – 2019 m. specialistas vidutiniškai sumokėjo tik 100 eurų pajamų mokesčio

Mindaugas Laukagalis, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.02.26 11:49

Grožio specialistai laukia, kol valdžia jiems išmokės praeitą savaitę pažadėtą subsidiją. Jos dydis priklausys nuo užpernai sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Visgi, kirpėjus, makiažo ir manikiūro meistrus vienijanti asociacija sako, kad dalis žmonių gaus tik simbolines sumas, nes iki šiol vengė mokėti mokesčius. Kokio dydžio išmokos tikėtis grožio meistrams?


Nors grožio salonuose jau kelias savaites vėl barška žirklės, kirpėjai vis dar pamena griežčiausio karantino mėnesius, kai turėjo išgyventi už pustrečio šimto eurų per mėnesį. Vieni gyveno iš santaupų, kitiems teko skolintis, tretiems – ieškoti laikino darbo.

Norint pagerinti savarankiškai dirbančiųjų finansinę padėtį, valdžia nusprendė grąžinti priešpandeminiais 2019-aisiais sumokėtą gyventojų pajamų mokestį. Grožio specialistų asociacijos vadovė Jolanta Mačiulienė sako, kad žinių, kada pinigai galėtų pasiekti banko sąskaitas, kol kas nėra. Taip pat nežinia, kokio dydžio bus išmokos.

„Reikia nepamiršti, kad visų mokėjimai buvo labai skirtingi. Žmonės gaus tiek, kiek sumokėjo GPM, o gali būti, kad tie, kurie jo nesumokėjo, išvis nieko negaus. Bet kiek kas gaus, dar tikrai nežinome, dar niekas nėra gavęs, nes pagalbos paketas grožio sektoriaus kol kas dar nepasiekė“, – LRT RADIJUI dėsto ji.

Mokesčių inspekcijos duomenys rodo, kad užpernai savarankiškai dirbo 21 tūkst. grožio specialistų, vidutinis kirpėjas per metus deklaravo daugiau nei 7 tūkst. eurų arba 600 eurų kas mėnesį.

„Kalbant apie sumokėtus mokesčius, matome, kad sumokama suma iš šio sektoriaus palaipsniui didėja, tačiau nesiekia tų sumų, kurios, mūsų manymu, turėtų būti sumokamos. Todėl mokesčių administratorius šį sektorių išskiria kaip vieną rizikingiausių sričių“, – LRT RADIJUI pasakoja Mokesčių inspekcijos Kontrolės departamento vyresnysis patarėjas Rolandas Puncevičius.

Pagal jo pateiktą statistiką, savarankiškai dirbantys grožio specialistai 2019-aisiais sumokėjo daugiau nei 2 milijonus gyventojų pajamų mokesčio. Padalijus šį skaičių iš dirbančiųjų skaičiaus, paaiškėjo, kad vienam dirbančiajam tenka maždaug 100 eurų.

Laisvosios rinkos instituto prezidentė Elena Leontjeva sako, kad priežasčių, jog vidutinis darbuotojas sumoka palyginti nedaug mokesčių, gali būti įvairių.

„Žmonės visada prisitaiko prie taisyklių ir žinome, kad šešėlis plinta tose srityse, kur žmonės neturi motyvacijų legaliai mokėti mokesčius, arba ta mokesčių našta yra per sunki. Bet čia labai sunku apibendrinti, turbūt yra ir tokių, kurie slepia mokesčius, bet ir yra ir tokių, kurie legaliai viską deklaruoja“, – mano ji.

Grožio specialistų asociacijos vadovė J. Mačiulienė yra ne kartą pripažinusi, kad dalis darbuotojų deklaruoja mažiau mokesčių nei turėtų.

„Bet tas šešėlis visuose sektoriuose yra, sutikit su manim. Gal tik dabar atsivėrė šita žaizda, opaligė, kaip aš sakau, nes gavosi, kad žmonės nebeturėjo išmokų, kreipėmės visi pagalbos. Ir kai pradėjom visi žiūrėt, kodėl taip yra, paaiškėjo, kad niekas nedeklaravo tų pakankamai lėšų. Tiek, kiek sumoki mokesčių, tiek valstybė turėtų sumokėt atgal. Neturėtumėme prašyti tos pagalbos, jeigu mes nemokam valstybei“, – atskleidžia ji.

Prieš kelerius metus šiuo sektoriumi susidomėjusi Mokesčių inspekcija sako, kad per maždaug kas antrą patikrinimą randa pažeidimų. Anot R. Puncevičiaus, nustatyti atvejus, kai dirbama apskritai be pažymėjimo – nesudėtinga, bet sunkiau pažaboti darbuotojus, kurie nedeklaruoja dalies gaunamų pinigų.

„Jeigu kalbant apie pajamų apmokestinimą, kai vyrauja atsiskaitymas grynaisiais pinigais, tampa ženkliai sunkiau. Mokesčių administratorius taiko inovatyvius metodus, renka informaciją iš prekių, paslaugų tiekėjų ir netiesioginiais būdais bando skaičiuoti, kokios pajamos turėjo būti gaunamos iš šios veiklos“, – pabrėžia jis.

Laisvosios rinkos instituto vadovė E. Leontjeva sako, kad savarankiškai dirbančiuosius į dienos šviesą galėtų ištraukti mažesnė biurokratija.

„Tai išsiimti leidimus, įsiregistruoti, išsiimti visus higienos leidimus, kurie, tikėtina, kirpėjams gali būti didelė našta ir ne visada pakeliama pagal tą rinkos segmentą, kuriame jie dirba. Gali būti įvairių biurokratinių veiksnių, kurie lemia, kad žmonėms patogiau nesirodyti ir dirbti šešėlyje“, – LRT RADIJUI atsako ji.

Grožio specialistai tikisi, kad gyventojų pajamų mokestis bus grąžintas iki pasibaigiant karantinui. Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra numačiusi, kad parama sieks nuo 100 iki 22 tūkst. eurų.

Populiariausi