Verslas

2021.02.26 13:18

„Ryanair“ darbuotojai Lietuvoje stebisi bendrovės elgesiu – darbdavys prievarta liepia eiti neapmokamų atostogų

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.02.26 13:18

LRT.lt pasiekė informacija, kad 2021 metų vasario 24 dieną skrydžių bendrovė „Ryanair“ perspėjo Kauno ir Vilniaus darbuotojus, jog dėl pandemijos ir atšauktų skrydžių jie balandžio ir gegužės mėnesiais privalės išeiti po 10 dienų neapmokamų atostogų. Vis dėlto, Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) tvirtinimu, tokį sprendimą darbuotojas gali priimti tik savo noru. LRT.lt kreipėsi ir į pačią įmonę, tačiau atsakymo kol kas nesulaukė.

Atšaukė dalį skrydžių

Dar šių metų sausį „Ryanair“ pranešė, jog dėl kelionių ribojimų laikinai stabdo visus skrydžius iš Vilniaus bei Palangos ir kelis artimiausius mėnesius skraidins tik iš Kauno į Dubliną.

„Nuo sausio 21 dienos, ketvirtadienio, „Ryanair“ smarkiai sumažins savo skrydžių tvarkaraščius, todėl bus vykdomi tik keli (jei iš viso bus vykdomi) skrydžiai iš ir į Airiją ar JK“, – kiek anksčiau skelbė įmonė.

Skrydžių bendrovė sumažino savo metinę keleivių srautų prognozę, esą, pasaulyje nepavykstant suvaldyti koronaviruso plitimo, atšaukiama vis daugiau skrydžių.

Dėl įmonės tvarkaraščiuose numatyto mažesnio skrydžių skaičiaus, „Ryanair“ Kauno ir Vilniaus bazių darbuotojai buvo įspėti, jog privalės išeiti neapmokamų atostogų. Prie įmonės laiškų pridėtos ir formos darbuotojams dėl neapmokamų atostogų, kurias jie turi pasirašyti.

Perspėjo, jog privalės eiti neapmokamų atostogų

Apie tai „Ryanair“ darbuotojai įspėjami ne pirmą kartą. 2020 metų spalio 16 dieną Vilniaus ir Kauno „Ryanair“ bazėse dirbantiems skrydžių palydovams buvo pasakyta, kad jie kiekvieną mėnesį iki 2021 metų kovo turės pasiimti 10 dienų neapmokamų atostogų.

„Šis sumažinimas privertė mus imtis veiksmų, užtikrinančių mūsų verslo tęstinumą. Deja, gauti operacijų planai rodo, jog skrydžiai iš Vilniaus ir Kauno atnaujinami lėčiau nei tikėtasi. Mes labai apgailestaujame dėl skrydžių tvarkaraščių sumažinimo, ko mus privertė imtis valdžia, netinkamai valdydama keliones oru ES“, – rašoma įmonės laiške darbuotojams.

Toliau bendrovė nurodo, jog, siekiant užtikrinti įgulos narių ir skrydžių balansą bei tolygiai paskirstyti darbo valandas, dalies darbuotojų iš Kauno ir Vilniaus bazių balandžio ir gegužės mėnesiais bus reikalaujama eiti 10 dienų neapmokamų atostogų.

„Mes pripažįstame, jog šių rizikų valdymas turės poveikį atskiriems įgulos nariams, tačiau tikime, kad, dirbdami kartu kaip komanda, užtikrinsime, jog verslas kiltų iš šios beprecedentės krizės“, – laiške pažymi įmonė.

VDI: priverstinai siųsti neapmokamų atostogų darbdavys negali

Tuo metu Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Darbo teisės skyriaus vedėjas Šarūnas Orlavičius, reaguodamas į situaciją, pabrėžė, jog priverstinai siųsti darbuotojų neapmokamų atostogų darbdavys jokiais būdais negali.

„Be darbuotojo prašymo, tai reiškia, kad tik pats darbuotojas gali išreikšti valią ir pageidavimą jam suteikti neapmokamas atostogas, darbdavys jų suteikti negali. Visais atvejais nebent darbuotojas pats niekeno neverčiamas to prašo.

Tikrai būna atvejų, kai darbuotojai prašo neapmokamų atostogų. Tada darbdavys svarsto, ar jas suteikti. Jei viskas gerai, nėra darbų, kuriuos reikia tuo laikotarpiu atlikti, jis suteikia tas neapmokamas atostogas, bet tik darbuotojo valia“, – akcentavo VDI atstovas.

Anot Š. Orlavičiaus, tokiais atvejais darbuotojai gali kreiptis į Darbo ginčų komisiją.

„Jeigu darbdavys tiesiog paima ir priima lokalinį aktą ir suteikia atostogas, darbuotojai gali kreiptis į Darbo ginčų komisiją, kad toks darbdavio veiksmas būtų pripažintas neteisėtu“, – LRT.lt komentavo VDI atstovas.

LRT.lt kreipėsi į „Ryanair“, tačiau atsakymo kol kas nesulaukė – tikimasi jį papildyti greitu metu.

Populiariausi