Verslas

2016.05.02 19:55

Atšaukiamas nutarimas dėl kurortų apsaugos zonų

BNS, LRT.lt2016.05.02 19:55

Vyriausybė pirmadienį atšaukė teisėsaugos dėmesio sulaukusį vyriausybės nutarimą, kuriuo pernai panaikintos kurortų apsaugos zonos.

Toks sprendimas priimtas siekiant pašalinti abejones dėl vyriausybės nutarimo teisingumo ir teisėkūros procedūrų teisėtumo priimant šį nutarimą. Pažymėtina, kad vyriausybei priėmus tokį sprendimą, ankstesnis teisinis reguliavimas savaime neatkuriamas, tai yra vyriausybės nutarimo panaikinimas savaime nereiškia, kad grįžta teisinis reguliavimas dėl kurortų apsaugos zonų. Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų XVI skyrius „Kurortų apsaugos zonos“ buvo panaikintas, nes apribojimai kurortų apsaugos zonoms neatitiko galiojančių teisės aktų reikalavimų, o poįstatyminiais teisės aktais negali būti nustatytas toks reguliavimas, kurio nenumato įstatymai.

Atsižvelgiant į tai, Aplinkos ir kitos ministerijos pagal kompetenciją įpareigotos parengti įstatymų projektus dėl ūkinės veiklos ribojimų, nes, pasak Konstitucinio Teismo, jie turi būti reglamentuoti būtent įstatymais.

Ministro pirmininko atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė sakė, kad šis sprendimas nereiškia, jog grąžinamos kurortų apsaugos zonos.

„Tai reiškia, kad mes procedūriškai panaikinome patį nutarimą, bet tai nereiškia, kad sugrįžta kurortinės zonos“, – BNS sakė ministro pirmininko atstovė spaudai E. B. Lazdauskienė.

Anot aplinkos ministro Kęstučio Trečioko, panaikinus nutarimą, iš esmės niekas nepasikeis.

„Jeigu rimtai, tai nutarimas geras, teisininkai, dauguma institucijų pritarė, kad tie ribojimai dėl kurortų zonų yra pertekliniai, tačiau kilus abejonėms dėl teisėtumo, teisingumo, buvo nuspręsta atšaukti. (...) Dabar šitas sprendimas įtakos didesnės neturės, tačiau teisininkams priimant tolesnius sprendimus, Konstituciniam Teismui bus paprasčiau“, – žurnalistams pirmadienį po Vyriausybės posėdžio sakė K.Trečiokas, kuris buvo specialiuoju liudytoju jau nutrauktame STT tyrime.

Prezidentūra teigia, kad vyriausybės sprendimas neišsklaidė abejonių dėl kurortinių zonų panaikinimo.

„Abejonės dėl „teisėkūros procedūrų teisėtumo priimant šį nutarimą“ nėra pašalintos, kol dėl to nepasisakė Konstitucinis Teismas“, – rašoma prezidentės spaudos tarnybos BNS pateiktame atsakyme.

Konstitucinis Teismas yra priėmęs prezidentės Dalios Grybauskaitės kreipimąsi išnagrinėti, ar nutarimas panaikinti kurortines zonas neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.

Teismo pirmininkas Dainius Žalimas BNS sakė, kad ši byla bus pradėta nagrinėti gegužės ir birželio sandūroje.

Pernai rudenį vyriausybė iš savo nutarimo išbraukė visą skyrių, kuris reglamentavo kurortų apsaugos zonas. Teisėsauga buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą, įtardama neteisėtą poveikį naikinant šį teisės aktą. Tyrimą nutraukus ir paviešinus jame figūravusių politikų ir vyriausybės narių pokalbių išklotines, paaiškėjo, kad kurortinių zonų panaikinimo siekė Druskininkų meras socialdemokratas Ričardas Malinauskas. Dėl to jis ne kartą skambino aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui, vyriausybės kancleriui Alminui Mačiuliui ir kitiems pareigūnams.

Tuo metu teisme vyko viešojo intereso gynimo procesas dėl Druskininkų centre ant Vijūnėlės tvenkinio kranto statomo prabangaus gyvenamojo namo, praminto Vijūnėlės dvaru. Druskininkų savivaldybė šioms statyboms buvo davusi reikiamus leidimus, o prokuratūra siekė jas pripažinti neteisėtomis. To ji siekia ir dabar apeliacine tvarka.

Druskininkų meras yra pripažinęs, kad vyriausybės nutarimo dalies dėl kurortų apsaugos zonų panaikinimas bus naudingas teismo procese.

Konstitucinis Teismas yra priėmęs prezidentės Dalios Grybauskaitės kreipimąsi išnagrinėti, ar nutarimas panaikinti kurortines zonas neprieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.

Aplinkos ministerija, kaip rašoma pranešime spaudai, turės parengti įstatymo projektą, kuriame būtų nustatyti žemės ir miško naudojimo sąlygų apribojimai. Prireikus įstatymo projekto rengimo metu gali būti tikslinami ir kiti šiuo metu galiojantys įstatymai, kuriuose tokie apribojimai jau yra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.