Verslas

2021.02.25 19:42

Ginčai tarp vežėjų ir profsąjungų virto detektyvu: iš Seimo komiteto posėdžio išmesti 2 dalyviai, viceministrei išjungtas mikrofonas

Jonas Deveikis, LRT.lt2021.02.25 19:42

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje – neeilinis nutikimas. Iš nuotolinio susitikimo išmesti bent du posėdžio dalyviai, finansų viceministrei išjungtas mikrofonas. Komiteto pirmininko Mindaugo Lingės teigimu, aiškinamasi, kas galėjo taip pasielgti. 

Trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje svarstant klausimus dėl kelių transporto vairuotojų darbo sąlygų užvirė arši diskusija.

Profsąjungų atstovai vežėjus kaltino, kad vilkikų vairuotojai susiduria su prastomis darbo sąlygomis, darbo sutartys yra deklaratyvios ir neatitinka realybės, neteisingai žymimas darbuotojų dirbtas laikas, darbuotojai siunčiami nemokamų atostogų nuo 4 iki 6 mėnesių per metus, jiems vėluojama mokėti atlyginimus.

Tuo metu Lietuvos vežėjų sąjungos atstovas Algimantas Kondrusevičius tikino, kad problemų nereikia suabsoliutinti ir taikyti jų visam sektoriui, profsąjungų atstovus kaltino veikiant prieš valstybę.

„Nenoriu įžeisti, bet kai kada profsąjungų veikla yra kaip kominternų veikla tarpukariu. Komunistai vykdė kitų šalių nurodymus ir veikė prieš savo valstybę. Realiai dabar yra taip pat. Vakarų konkurentai nenori mūsų ten matyti ir įvairiais būdais naudojasi profsąjungomis, kurios galbūt dėl nežinojimo ar kitų dalykų vykdo jų užsakymus. Nevyniokim žodžio į vatą. Būtų labai įdomu pasižiūrėti šitų organizacijų finansavimą“, – kalbėjo vežėjų atstovas A. Kondrusevičius.

Vis dėlto didžiausios aistros kilo ne posėdžio metu, o po jo, kada paaiškėjo, kad bent du posėdyje dalyvavę asmenys buvo išmesti iš diskusijos.

Išmetė iš posėdžio

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas M. Lingė LRT.lt teigė gavęs Lietuvos profesinių sąjungų aljanso vadovo Audriaus Cuzanausko ir Lietuvos darbdavių konfederacijos nario Erlando Mikėno raštiškus skundus dėl to, kad jie buvo išmesti iš posėdžio.

„Savo ruožtu kreipiausi į Seimo valdybą pridėdamas dviejų dalyvių kreipimąsi, kad posėdžio metu jie bent po keletą kartų buvo atjungti. Iš viešai paskelbto įrašo matyti, kad posėdžio pabaigoje bandau suteikti žodį keliems prašiusiems, bet jų vis nėra eteryje. Matydavau, kad jie kelia ranką, bando prisijungti, bet po kiek laiko ir vėl išnyksta“, – sakė M. Lingė.

„Netgi finansų viceministrei (Rūtai Bilkštytei, – LRT.lt) vienu metu buvo išjungtas mikrofonas“, – pridūrė jis.

M. Lingės teigimu, iš pradžių manyta, kad taip elgiasi kažkas iš biuro narių, bet vėliau paaiškėjo, jog komiteto nariai to nedarė. „Vadinasi, darė kažkas iš posėdžio dalyvių“, – stebėjosi Seimo narys.

Posėdyje, anot M. Lingės, dalyvavo apie 50 asmenų, o didžiausia įtampa buvo kilusi tarp profsąjungų ir darbdavių atstovų, todėl, anot jo, kažkas iš jų galėjo imti daryti savo tvarką.

„Tarp darbdavių ir profesinių sąjungų šioje srityje yra daug įtampos, kaltinimų. Nenustebčiau, kad kas nors iš jų ir bandė tokiu būdu įvesti tvarką. (...) Tačiau kaltinti nieko negaliu“, – sakė M. Lingė.

Anot jo, tikėtina, jog išsiaiškinti, kas taip pasielgė, nepavyks, tačiau bus imtasi priemonių, kad pašaliniai asmenys negalėtų kontroliuoti posėdžio vedimo tvarkos.

Vežėjai sako dalyvių neišmetę

LRT.lt susisiekus su iš posėdžio pašalintu Lietuvos profesinių sąjungų aljanso vadovu A. Cuzanausku, šis teigė, kad pašalintas mėgino iš naujo prisijungti tris kartus, tačiau jo prisijungimai buvo blokuoti.

„Kažkas iš buvusių narių mane blokavo. (...) Kiti posėdyje dalyvavę kolegos man sakė, kad yra šokiruoti dėl tokio elgesio ir kad tai įmanoma Seime. (...) Tai parodo, kokia aštri problema transporto sektoriuje“, – stebėjosi pašnekovas, tačiau neteigė, kad jį iš diskusijos išmetė kas nors iš vežėjų.

Susisiekus su „Linavos“ prezidentu Romu Austinsku, šis teigė pastebėjęs, kad bent trys pašnekovai nekalbėjo gavę žodį, tačiau jis pats teigia nesusidūręs su tokiomis problemomis.

„Aš tik du kartus trumpai kalbėjau ir man viskas pavyko“, – sakė R. Austinskas.

Jis taip pat patikino, kad vežėjų atstovai A. Cuzanausko iš diskusijos neišmetė.

„Mes esame sąmoningi ir klausomės tų, kurie pasisako. Tik išgirdus galima šnekėtis toliau ir diskutuoti. Apie ką gali diskutuoti negirdėdamas?“ – retoriškai klausė R. Austinskas.