Verslas

2021.02.26 15:16

Dalis savarankiškai dirbančiųjų jaučiasi nepastebimi – nesupranta, kodėl jų veiklos neįtrauktos į nukentėjusiųjų sąrašą

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.02.26 15:16

Dalis amatininkų piktinasi, jog paramą dirbantiesiems savarankiškai gali gauti ne visi. Štai asociacijos „Kūrėjų meistrų respublika“ vadovas Aivaras Norbutas tvirtina nesuprantantis, kodėl keramikai ar muilo gamintojai, nors nuo pandemijos nukentėjo tiek pat, kiek ir kiti jų kolegos, nėra įtraukti į nukentėjusiųjų sąrašą ir pretenduoti į 260 eurų paramą negali.

Kreipėsi atviru laišku

Savo feisbuko paskyroje asociacijos „Kūrėjų meistrų respublika“ vadovas Aivaras Norbutas pasidalijo, kaip pats teigė, „atviru savarankiškai dirbančių meistrų laišku“ naujajai valdžiai.

Asociacijos vadovas kelia klausimą, kodėl dalis smulkiųjų verslininkų nebuvo įtraukti į nuo pandemijos nukentėjusiųjų sąrašą.

„Nesiimu spręsti, kam teisingai, kam neteisingai numetė pagalbos ratą, bet tikrai buvo (ir yra) atvejų, kai tvirtai ant žemės stovintiems po kojų bumbtelėjo gelbėjimosi ratas. Džiugu jiems, aišku, dar reikia pasilenkti ir ratą pasiimti – tai taip pat didis darbas“, – savo įrašą pradeda A. Norbutas.

Vis dėlto, šįkart jis sako kalbėsiantis apie „tuos skęstančius, kurie toli nuo kranto ir jau nebeturi jėgų laikytis paviršiuje“. Anot jo, dalis dirbančiųjų savarankiškai lieka nepastebimi ir laviruoja ant išlikimo ribos.

„Anokia čia bėda, kad vienas kitas priburbuliuos, svarbu, kad tie stori, riebūs ir tvirtai ant žemės stovintys neišalktų ir, ginkdie, nesukūstų!“ – ironiškai rašo A. Norbutas.

Nesupranta, kodėl sąrašuose nėra keramikų ir muilininkų

Vis dėlto, pasak A. Norbuto, „linksmoji dalis“ prasideda per antrąjį karantiną, kuomet sudaromas pandemijos metu apribotų veiklų sąrašas.

„Jūs man atsakykite, mieli viceministrai, mielos ministrės ir premjere p. Ingrida asmeniškai, – kas tuos sąrašus sudarė? Ar tas, kas sudarė, tikrai gyvena Lietuvoje? [...] Praėjo 100 naujosios Vyriausybės dienų. Ir bent vienoj srityje – smulkiojo verslo paramos pandemijos metu – jūs demonstruojat absoliutų neišmanymą bei geriausių biurokratinių demagogijų ir kai ko malimo tradicijų tęsimą“ – rašo A. Norbutas.

Jo aiškinimu, apribotų dėl pandemijos veiklų sąraše, kurį sudaro Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, toli gražu nėra išvardytos visos apribotos veiklos.

„Ten tikrai nėra tokių veiklų kaip „Keraminių buities ir puošybos gaminių bei dirbinių gamyba“, „Kitų porcelianinių ir keraminių gaminių bei dirbinių gamyba” bei „Kvepalų ir tualeto priemonių (muilo gamyba – aut. past.) gamyba“ . Užtai yra „Variklinių transporto priemonių ir motociklų didmeninė ir mažmeninė prekyba bei remontas“ (čia, kaip suprantu, autoservisai?), „Nekilnojamojo turto operacijos“ , „Veterinarinė veikla“ (kaip Dievą myliu – nė viena veterinarijos klinika neveikė! ) – ko gero, labiausiai pandemijos paveiktos veiklos?“ – ir vėl klausia A. Norbutas.

A. Norbutas akcentuoja, jog dalis jo paminėtų veiklų į nukentėjusiųjų sąrašus yra nepelnytai neįtrauktos.

„Ir į ką daugiau kreiptis, kad įtrauktų? Į EIMIN ir SOCMIN jau kreipėmės. Deja, jos dėl nenoro kažką pakeisti ar padėti, dėl nekompetencijos ar dėl kitų priežasčių nieko nepadėjo. Taigi dar kartą konkretus klausimas asmeniškai jums, ponia premjere – kodėl nėra keramikų ir muilininkų tuose sąrašuose? Jokiuose“, – stebisi A. Norbutas.

Ministerijos atsakymą vadina spjūviu į veidą

Jo tvirtinimu, savarankiškai dirbantys meistrai kreipėsi į valdžią ir sulaukė socialinės apsaugos ir darbo viceministro Vytauto Šilinsko atsakymo, esą gamyba per karantiną nėra uždrausta, todėl, nepaisant to, jog jos parduoti negalima, tokia veikla užsiimantys smulkieji verslininkai į VMI sąrašus nėra įtraukiami.

„Viceministras atsikrenkštė ir riebiai, žaliais, lipniais ir dvokiančiais valdininkiškais skrepliais spjovė mums, meistrams, į veidą… Spjovė taip, kad stovime mes gleivėti, apakę ir apšalę nuo tokio poelgio ir negalime atsitokėti“, – apmaudo neslėpė A. Norbutas.

Toks viceministro argumentavimas A. Norbutui aiškumo nepridėjo, esą keramikų ir muilininkų veikla yra lygiai tokia pati, kaip ir mezgėjų, kurpių ar kitų amatininkų, kurie, atvirkščiai – yra įtraukti į nukentėjusiųjų sąrašus.

„Lygiai taip pat, kaip keramikų ir muilininkų, gamyba neapribota ir visų kitų: odininkų, siuvėjų, juvelyrų, medžio meistrų, mezgėjų, kurpių ir t.t. Prašome, gaminkite, dirbkite, kraukite į sandėlį! Galbūt kada nors parduosite, jei nuo koronės nenusibaigsite! [...]

Visos šios veiklos yra vienodos [...] ir turi būti remiamos vienodai! Bet gal čia reikėtų jums raportuoti, kad mus visus įtraukė nepagrįstai? Apsidžiaugtumėt? Net neabejoju. Bet nuvilsiu – visi mano išvardinti amatininkai įtraukti pagrįstai. Nepagrįstai yra į sąrašą neįtraukti keramikai bei kvepalų ir tualeto priemonių gamintojai“, – aiškino A. Norbutas.

Apibendrindamas A. Norbutas klausia – „kada veiklos „Keraminių buities ir puošybos gaminių bei dirbinių gamyba”, „Kitų porcelianinių ir keraminių gaminių bei dirbinių gamyba“, „Kvepalų ir tualeto priemonių gamyba“ bus įtrauktos į karantino metu ribojamų veiklų sąrašą?“

Premjerė: pagrindinis kriterijus – apribotų veiklų sąrašas

Nuo šios savaitės pradeda galioti ir antrasis paramos paketas dirbantiesiems savarankiškai, kuriam skirta 30 mln. eurų.

Paklausta, kodėl skiriant paramą dirbantiesiems savarankiškai egzistuoja tokia diferencijacija, premjerė Ingrida Šimonytė pažymėjo, jog principai, pagal kuriuos yra skiriama parama, savarankiškai veiklai yra „iš esmės vienodi“. „Pagrindinis kriterijus – veikla yra apribotų veiklų sąraše“, – nuotolinės spaudos konferencijos metu akcentavo ministrė pirmininkė.

Tuo metu socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, matydama tokius pavyzdžius, pabrėžė, kad problema yra sprendžiama.

„Jeigu savarankiškai dirbančiojo asmens pajamos ir apyvarta nukrito 30 proc., jie taip pat galės kreiptis paramos ir gauti tą subsidiją, kuriai gauti neturėjo galimybės“, – kiek anksčiau LRT TELEVIZIJAI kalbėjo ministrė.

Kaip nurodoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atsiųstame atsakyme, dirbančiųjų savarankiškai nuogąstavimai yra girdimi, todėl Vyriausybė siekia nukreipti valstybės paramos lėšas tiems, kurie labiausiai nukentėjo nuo pandemijos.

„Netrukus įsigalios teisės aktų pakeitimai, kurie atvers galimybę fiksuoto dydžio išmoką gauti platesniam savarankiškai dirbančių asmenų ratui. Kiekvieno savarankiškai dirbančio asmens, kuris nepateko į VMI skelbiamą nukentėjusių nuo COVID-19 pandemijos sąrašą, atvejis bus vertinamas individualiai“, – teigia ministerija.

Anot Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, planuojama vertinti 2019 ir 2020 metais gautas pajamas.

„Jei bus fiksuojamas 30 proc. pajamų sumažėjimas, savarankiškai dirbančiam asmeniui bus skiriama 260 eurų parama. Artimiausiu metu dėl paramos savarankiškai dirbantys asmenys galės pakartotinai kreiptis į Užimtumo tarnybą. Apie tai informuosime visuomenę“, – rašoma ministerijos atsakyme.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija taip pat turi naują paramos priemonę dirbantiems savarankiškai. Paramai individualiai dirbantiesiems skiriama 30 mln. eurų. Ši subsidija sudarys 100 proc. 2019 metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Išmoka bus vienkartinė ir skiriama papildomai prie dabar Užimtumo tarnybos pervedamos 260 eurų išmokos.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, jog savarankiškai dirbantys asmenys, nukentėję nuo pandemijos, gali ne tik gauti fiksuoto dydžio išmoką, bet taip pat gali atidėti įmokas „Sodrai“ be palūkanų, jeigu jų veikla įtraukta į VMI skelbiamą nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų sąrašą. Taip pat dirbantys savarankiškai yra laikinai atleisti nuo PSD mokėjimo (už karantino laikotarpį įmokas turės sumokėti per 2 metus). Net ir nemokėdami PSD, šie gyventojai gali gauti sveikatos paslaugas.

Populiariausi