Verslas

2021.02.25 10:07

Armonaitė ragina testuoti darbuotojus: karantinas negali tęstis amžinai

atnaujinta 10.28
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.02.25 10:07

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė ragina pasinaudoti valstybės siūloma kompensacija ir reguliariai testuoti darbuotojus. Kaip spaudos konferencijoje nurodė ministrė, būtent reguliarus testavimas gali padėti kovoti su viruso plitimu ir, tikimasi, vėl atverti verslų duris.

„Ir man gaila, kad negalėjome priimti didesnių sprendimų verslo laisvinimo srityje. (...) Vyriausybės sprendimas buvo susilaikyti nuo reikšmingesnio karantino laisvinimo“, – paklausta apie tai, kodėl nebuvo priimta sprendimų dėl verslo laisvinimo trečiadienį vykusiame Vyriausybės posėdyje, teigė ministrė.

Ji pridūrė, kad vis dėlto tikimasi, jog verslas duris galėtų atverti anksčiau, nei buvo planuojama, tačiau pabrėžė, kad tam itin svarbu testuoti darbuotojus.

Armonaitė ragina verslą testuotis: tai gali turėti įtakos karantino laisvinimui

„Pausalio sveikatos organizacija sako, kad testavimas padeda kontroliuoti viruso plitimą, padeda jam neišplisti. Dėl to reguliarus testavimas apsaugo darbuotojus ir klientus“, – sakė A. Armonaitė.

Paklausta, kada verslas galėtų vėl atverti duris, ministrė juokėsi – šis klausimas kaip bumerangas grįžta per kiekvieną spaudos konferenciją.

„Tai susiję su susirgimų skaičiais. Šiuo metu planavome turėti 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų, bet neturime. (...) Kol kas aplinkybės neleidžia tokių ryžtingų sprendimų priimti, bet mes žinome, kad karantinas amžinai nesitęs, jis negali amžinai tęstis“, – spaudos konferencijoje tvirtino A. Armonaitė.

Ji atkreipė dėmesį, kad anksčiau nemokama galimybe atlikti testus nebuvo itin domimasi, tačiau tikimasi, kad ši tendencija pasikeis ir verslo atstovai pasinaudos tiek galimybe testuoti darbuotojus, tiek kompensacija. A. Armonaitė taip pat pabrėžė, kad labai svarbiu turėtų išlikti testavimų reguliarumas.

„Reguliarumas yra labai svarbu, ne vieną kartą padaryti ir pamiršti, o nuolat testuoti savo darbuotojus“, – pabrėžė A. Armonaitė.

J. Mačiulienė: kiekvienas, kuris atsakingas už savo verslą, tai darys

Tiek ministrė, tiek verslo atstovai tvirtino besidžiaugiantys, kad tokia priemonė jau veikia.

„Puikus žingsnis. (...) Mums buvo labai svarbu išgirsti, kiek bus kompensuojama pinigėlių. Aišku, kad šis kompensavimo mechanizmas turėtų suveikti ir aišku, kad kiekvienas, kuris atsakingas už savo verslą, tai darys“, – apie testavimo kompensavimą kalbėjo Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos prezidentė Jolanta Mačiulienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad nemažai grožio specialistų jau yra persirgę COVID-19 liga, todėl turi antikūnus bei testus yra atlikę anksčiau. „Jiems tai yra ne naujiena“, – tvirtino J. Mačiulienė.

„Tikrai visi yra susidomėję ir visi nori savo darbuotojus apsaugoti, apsaugoti savo klientus ir savo verslus“, – tikino grožio specialistų atstovė.

Planuojama, kad bendrovėms bus kompensuotos dėl testavimo patirtos išlaidos nuo vasario 23 d. iki gegužės 31 d.

Sudarius sutartį dėl testavimo, tereikės pateikti sąskaitą faktūrą

Investicijų ir verslo garantijos (INVEGA) Priemonių valdymo skyriaus projektų vadovas Ignas Paukštys, komentuodamas testavimo kompensaciją, nurodė, kad bendrovės ir savarankiškai dirbantys asmenys neturėtų susidurti su didesniais sunkumais.

Pagal galiojančią tvarką, verslo atstovai turėtų sudaryti sutartį su testavimo paslaugas galinčia teikti privačia gydymo įstaiga ir INVEGAI privalės pateikti sąskaitas faktūras už atliktus testus.

„Iš principo, norime padaryti tvarkingą, gražią, patogią, gerai veikiančią sistemą. Priimsime kaip galima greičiau“, – patvirtino I. Paukštys.

A. Armonaitė paragino sudaryti sutartis ir testavimą pradėti jau dabar, nes bendrovėms ir savarankiškai dirbantiems asmenims bus kompensuojamos tik patirtos išlaidos.

Ji taip pat paragino verslus informuoti savo klientus apie tai, kad darbuotojai yra nuolat testuojami, užsiklijuojant specialų lipduką, kurį parengė ministerija.

Už kiekvieną testą valstybė kompensuos po 12 eurų

LRT.lt primena, kad testų kompensacija yra viena iš vadinamojo antrojo paramos verslui paketo priemonių. Jai Vyriausybė pritarė vasario pradžioje.

Tiesa, prie testavimo darbdaviai privalo prisidėti ir savomis lėšomis – valstybė kompensuoja 12 eurų už greitąjį serologinį antikūnų arba greitąjį SARS-CoV-2 antigeno testą.

Be to, kompensacija skiriama tik smulkioms ir vidutinėms įmonėms, kurių veikla buvo apribota.

Į pagalbą gali pretenduoti tie verslai, kurie per pastaruosius dvejus metus nėra išnaudoję 200 tūkst. eurų valstybės pagalbos kartelės pagal de minimis pagalbos principą.

Kaip nurodė I. Paukštys, iki šiol didžioji dalis paramos buvo suteikta ne pagal de minimis principą, tad neturėtų būti atvejų, kai bendrovė pagalba negali pasinaudoti dėl pasiektos 200 tūkst. eurų kartelės.

Tikimasi, kad tai taps paskata darbuotojus jau testuojančioms įmonėms ir paskatins to dar nedarančias.

Pasak A. Armonaitės, kompensuojamus tyrimus galės darytis apie 100 tūkst. darbuotojų, per tris mėnesius jie galėtų pasidaryti po 12 testų – po testą kas savaitę.

Testų kompensacijos priemonei numatyta skirti 30 mln. eurų