Verslas

2021.02.24 19:45

Kreivys siūlo ankstinti antrą elektros rinkos liberalizavimo etapą

Sniegė Balčiūnaitė, BNS2021.02.24 19:45

Energetikos ministras Dainius Kreivys siūlo paankstinti šiemet vyksiantį antrąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą, kai nepriklausomą tiekėją turės pasirinkti septynis kartus daugiau gyventojų negu pernai.    

„Procesą reikia pradėti žymiai anksčiau, gal netgi gegužės mėnesį, kad jis galėtų vyksti sklandžiau, žmonės turėtų daugiau laiko, nors paskutiniai sprendimai dažniausiai priimami paskutinėmis dienomis“, – trečiadienį Seimo Ekonomikos komitete pareiškė ministras.

Bendrovės „Perlas energija“ vadovas Vilius Juraitis taip pat mano, kad sprendimus žmonės priima paskutiniu momentu, todėl jis abejoja, ar paankstinimas duos naudos.

„Paankstinimas išspręs tik labai mažą dalį problemų, nes (...) yra labai nemažai vartotojų, kurie pasiryžta priimti sprendimus paskutinėmis dienomis“, – tvirtino jis.

Tačiau V. Juraitis siūlo nepriklausomiems tiekėjams atiduoti vartotojų duomenis anksčiau, o antrą etapą „supjaustyti į tris etapus“, taip sumažinant „paskutinės minutės“ srautus.

Šiemet pasirinkti tiekėją turės 1-5 tūkst. kWh per metus suvartojantys namų ūkiai, daugiausia – daugiabučių gyventojai, taip pat mažesnių ar energetiškai efektyvesnių namų savininkai. Tokių yra daugiau nei 700 tūkst.

D. Kreivio teigimu, pernai vykęs pirmas etapas leido išmokti „apie 20 pamokų“.

„Pirmą etapą, nes palietė sąmoningiausius – daugiausia vartojančius ir daugiausia žinių apie rinkos veikimą turinčius asmenis, vertinčiau pusėtinai. Nesusipratimų buvo ir brukalų daug buvo, ir agresyvaus veikimo, ir per mažai kainų palyginimo“, – komitete teigė D. Kreivys.

ESO duomenimis, pernai nepriklausomą tiekėją pasirinko 87,2 tūkst. daugiau kaip 5 tūkst. kWh per metus suvartojančių namų ūkių iš beveik 100 tūkst. Dar beveik 118 tūkst. vartotojų tiekėją pasirinko nelaukdami jiems numatyto liberalizavimo etapo.

2022-aisiais pasirinkti tiekėją privalės namų ūkiai, suvartojantys iki 1 tūkst. kWh elektros per metus. Šiai grupei priskiriami ir socialiai pažeidžiami bei valstybės remiami gyventojai.

Lietuvoje yra iš viso apie 1,6 mln. buitinių vartotojų.