Verslas

2021.02.24 19:55

Ramiai gimdymo laukusi nėščioji tik dekrete sužinojo – išmokų tvarka savarankiškai dirbančiosioms sausį pasikeitė

patikslinta 2020-02-26
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.02.24 19:55

Vasario 1-ąją į nėštumo ir gimdymo atostogas išėjusi Rūta sužinojo naujieną – jai priklausančios išmokos negaus, nes nepateikė vadinamojo SAV pranešimo, kurį privalo pateikti savarankiškai dirbantieji. Toks reikalavimas atsirado sausį – likus mažiau nei mėnesiui iki Rūtai numatytos atostogų datos. „Metus laiko individualia veikla besiverčiančios mamos ir jų kūdikiai turi gyventi iš išmaldos, o gal individualia veikla sąžiningai besivertusioms mamoms ir jų vaikams pinigų nereikia?“ – sako Rūta. „Sodra“ sutinka, kad naujovė įsigaliojo visai neseniai, tačiau tikina – mamos neliks be išmokų visus metus.

Su LRT.lt susisiekusi Rūta (vardas pakeistas, LRT.lt žinomas) pasakoja į nėštumo ir gimdymo atostogas išėjusi nuo vasario 1-osios. Ši data buvo paskirta jau gerokai anksčiau. Tačiau tik išėjusi į šias atostogas savarankiškai dirbanti moteris sužinojo, kad sausį buvo pakeista išmokų mokėjimo tvarka.

„Iki 2021-02-01 pagal įstatymus išmokas galėjo gauti individualia veikla besiverčiančios mamos, kurios turi bent 12 mėnesių iš 24 mėnesių stažą ir paskutinius 12 mėnesių mokėjo įmokas (mokesčius) bent nuo minimalios algos.

Nuo 2021-02-01 buvo išleistas įstatymas, kuris nurodo, jog norint gauti išmoką mėnesį prieš dekretą reikia būti užpildžius SAV pranešimą (taip vadinamas „Sodrai“ teikiamas pranešimas apie savarankiškai dirbančius asmenis) ir sumokėjus mokesčius už tą mėnesį (ko anksčiau nereikdavo daryti). Šis įstatymas buvo išleistas paskutinę minutę, 2021 metų sausį, o logiška, kad dėl motinystės išmokų domimasi pastojus, o ne paskutinę minutę prieš dekretą“, – savo laiške LRT.lt rašė Rūta.

Ji taip pat pabrėžė, kad nelogiška, jog šiai išmokai reikalingą SAV deklaraciją galima užpildyti tik einamąjį mėnesį. Kitaip tariant, norint gauti išmoką už sausio mėnesį, deklaraciją privalu užpildyti sausį. Vėlesniais mėnesiais to padaryti nėra galimybės.

„Tai reiškia, kad nežinojus ar suklydus pasitaisyti jau nebegalima, savo išmokų gauti nebegalima, esi pasmerktas būti be pinigų iki kitų metų“, – tvirtina Rūta.

Įmokas „Sodrai“ mokėjo daugiau kaip penkerius metus

Rūta tvirtina „Sodros“ įmokas mokėjusi nuo pat 2015-ųjų gegužės pabaigos iki praėjusių metų pabaigos. Moteris priduria, kad jos buvo gerokai didesnės nei skaičiuojamos nuo minimaliosios algos. Be to, ji kiekvieną mėnesį moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas, todėl yra socialiai drausta.

Rūta skaičiuoja, kad, remiantis galiojančiais reikalavimais motinystės ir vaiko priežiūros išmokai gauti, jos atveju turėtų būti vertinamas atlyginimo vidurkis per visus 2020 metus – nuo pirmos tų metų dienos iki paskutinės. Taip pat turėtų būti vertinama, ar ji yra sukaupusi 12 mėnesių darbo stažą nuo 2019 metų sausio 1 dienos iki 2020 metų gruodžio 31-osios. Reikiamą stažą Rūta turi.

„Sodra“ neskiria man išmokos ir aiškina, kad pagal naują įstatymą 2021 sausį turėjau užpildyti SAV deklaraciją ir sumokėti mokesčius už 2021 sausį. Kadangi deklaraciją pildau ir visus mokesčius moku kartą per metus, o ne kiekvieną mėnesį, pagal juos nebesu socialiai drausta, o man skirta išmoka bus išmokėta tik 2022 metais, kai sumokėsiu už 2021 metus, kurie įtakos mano skaičiavimams ir stažui net nedaro“, – sako Rūta.

Ji pasakoja dėl to besikreipusi į „Sodrą“ bendruoju konsultacijų telefonu ir bandžiusi teirautis, ką reikėtų daryti, kad išmoka būtų mokama laiku, o ne po metų, tačiau iš konsultantės aštuntą mėnesį besilaukianti moteris, sukūrusi darbo vietą ne tik sau, bet ir dar aštuoniems žmonėms, išgirdo pasiūlymą susirasti darbą.

„Metus laiko individualia veikla besiverčiančios mamos ir jų kūdikiai turi gyventi iš išmaldos, o gal individualia veikla sąžiningai besivertusioms mamoms ir jų vaikams pinigų nereikia? Dirbti nebegali dėl savo būklės, o išmokos negaus, nes nesumokėjo už sausį, kuris net neturi įtakos. Manau, taip yra pažeistos mano socialinės garantijos, kai stažo pakanka, viskas buvo sumokėta. Visuomet visiems sakiau, kad jei daug dirbsi Lietuvoje, tai ir čia galima gerai gyventi, bet ar aš neklydau?“ – teigia Rūta.

„Sodra“: savarankiškai dirbantieji buvo informuoti

Dėl situacijos LRT.lt kreipėsi į „Sodrą“. Jos atstovas Saulius Jarmalis LRT.lt patvirtino, kad būtent nuo vasario įsigaliojo Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai, kurie ir numato, kad savarankiškai dirbantys gyventojai laikomi apdraustaisiais ligos ir motinystės socialiniu draudimu, jei bus sumokėję valstybinio socialinio draudimo įmokas ir pateikę SAV pranešimą „Sodrai“ apie savarankiškai dirbantį asmenį už kalendorinį mėnesį, ėjusį prieš mėnesį, kurį įgyjama teisė į išmoką.

Kitaip tariant, norėdama gauti motinystės išmoką, moteris privalo būti sumokėjusi įmokas ir pateikusi pranešimą už mėnesį prieš tą, kurį išeina į motinystės atostogas.

„Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, mamos, išėjusios nėštumo ir gimdymo atostogų, tėvai, išėję tėvystės ar vaiko priežiūros atostogų šių metų vasario mėnesį, „Sodros“ išmokas gaus, tik jeigu už sausio mėnesį yra sumokėję socialinio draudimo įmokas ir pateikę SAV pranešimą. Kokią įmokų sumą mokėti, renkasi pats gyventojas“, – sako S. Jarmalis.

Jo teigimu, apie pakeitimus gyventojai buvo informuoti įvairiais būdais.

„Nuoširdžiai apgailestaujame, jeigu ši informacija pasiekė ne visus draudėjus. Apie tai „Sodra“ visus savarankiškai dirbančius gyventojus informavo per asmenines paskyras draudėjams dar sausio mėnesio viduryje. Rekomenduojame prisijungus prie draudėjo paskyros pateikti savo kontaktus ir pasirinkti informavimą elektroniniu paštu ar kitais priimtinais kanalais“, – komentuoja S. Jarmalis.

Jis priduria, kad „Sodra“ taip pat platino keletą pranešimų žiniasklaidai ir informacija dalijosi socialiniuose tinkluose. Be to, informaciją esą skelbė ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Ministerija galėtų pakomentuoti teisės aktų pakeitimų priežastis ir tikslus.

Pateikus pranešimą išmoką už vaiko priežiūrą bus skiriama

Pasiteiravus, ar informaciją apie pokyčius gavo ir Rūta, ji teigia tik tuo metu aptikusi „Sodros“ paskyroje gautą pranešimą.

„Taip, dabar matau, kad yra laiškas iš „Sodros“ sausio 15 dieną, bet, kaip ir minėjau, pasidomėjusi iš anksčiau ramiai laukiau dekreto, o ne jungiausi paskutinėmis dienomis prie „Sodros“ puslapio, nes iš seniau žinojau, kad į dekretą išeinu nuo vasario 1 dienos. Likus 15 dienų tikrai nepagalvojau, kad kas nors gali keistis, kad reikia visur prisijungti, pažiūrėti, ar nėra laiškų, ar nėra pasikeitusių įstatymų, neįspėjus prieš pusę metų ar metus. Juk apie pasikeitimus įspėjama gerokai anksčiau“, – sako Rūta.

Vis dėlto S. Jarmalis atkreipia dėmesį – Rūta ar panašioje situacijoje atsidūrę kiti tėvai išmokos negaus už vieną mėnesį, o ne už visą motinystės ir vaiko priežiūros atostogų laikotarpį, jeigu užpildys SAV pranešimą už kitą mėnesį. Rūtos atveju – už vasarį.

„Jeigu savarankiškai dirbantis gyventojas įmokas sumokės vasario mėnesį, teisę į išmokas įgis nuo kovo. Be to, kai gyventojas 2022 metais deklaruos pajamas už 2021 metus ir sumokės socialinio draudimo įmokas (tarp jų ir už 2021 metų sausio mėnesį), jam, jeigu jis turės reikalaujamą motinystės socialinio draudimo stažą, atitinkamai galės būti paskirta ir išmokėta išmoka, į kurią jis įgijo teisę 2021 metų vasarį.

Be to, nuo šiol motinystės socialinio draudimo išmokos nebemažinamos dėl pajamų, gautų iš savarankiškos veiklos“, – atkreipia dėmesį S. Jarmalis.

„Sodra“ patikslino: motinystės išmoka bus išmokėta po metų

Po straipsnio publikavimo į LRT.lt Rūta kreipėsi dar kartą. Ji nurodė besikreipusi dėl situacijos į „Sodrą“, tačiau jos sprendimą dėl išmokos skyrimo priėmusi darbuotoja paaiškino, kad motinystės išmoka jai vis tiek nebus skiriama, nepaisant to, kad dokumentus Rūta užpildė vasarį.

Rūtos teigimu, darbuotoja paaiškino, kad ši išmoka nėra skaidoma – ji mokama už keturis mėnesius, todėl sprendimas priimamas už visą išmoką, o ne už vieną mėnesį.

Dėl to LRT.lt dar kartą kreipėsi į „Sodros“ atstovą. Jis taip pat patvirtino, kad išmoka nėra skaidoma: „Išmoka nėra skaidoma, bet yra atskiros motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos. Jeigu žmogus nebuvo sumokėjęs įmokų už tą mėnesį, prieš mėnesį, kai įgijo teisę į išmoką, jis išmoką gaus tik po pajamų deklaravimo kitąmet.“

Pasiteiravus, kada ir kokias išmokas vis dėlto gaus Rūta, S. Jarmalis nurodė, kad tokiu atveju ji motinystės išmoką už nėštumo ir gimdymo atostogas gaus, kai 2022 m. deklaruojamas pajamas ir sumokės socialinio draudimo už 2021 m.

Jeigu ji pasirinks eiti vaiko priežiūros atostogų, išmokas už jas gaus, jeigu sumokės socialinio draudimo įmokas ir pateiks SAV pranešimą už kalendorinį mėnesį, ėjusį prieš mėnesį, kurį įgyjama teisė į vaiko priežiūros išmoką. S. Jarmalis primena, kad taip pat svarbu būti įgijus reikalaujamą motinystės socialinio draudimo stažą.

Populiariausi