Verslas

2021.02.27 21:10

Ištuštėjusios mokyklos laukia naujų pirkėjų – ekspertai sako jose įrengti pigesnius butus

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.27 21:10

Sumažėjus mokinių ištuštėję mokyklų pastatai laukia pirkėjų. Kauno savivaldybė nusprendė į parduodamų objektų sąrašus įtraukti dvi buvusias mokyklas. Už pastatus viliamasi gauti daugiau nei po pusę milijono eurų. Pernai Vilniuje Turto bankas mokyklos pastatą pardavė už beveik milijoną. Nekilnojamojo turto ekspertai sako, kad tušti mokyklų pastatai, pritraukus investuotojų, galėtų užpildyti pigesnio gyvenamojo būsto rinką.

Kaune, Pramonės prospekte buvusios Tito Masiulio jaunimo mokyklos pastatas po reorganizacijos tuščias jau trečius metus. Nelikus moksleivių,keturių aukštų, daugiau kaip 5 tūkstančių kvadratinių metrų pastatą nuspręsta įtraukti į parduodamų objektų sąrašą.

Pirkėjų ketinama ieškoti ir Žiburio pagrindinei mokyklai Verkių gatvėje. 6 tūkstančių kvadratinių metrų ploto pastatas parduodamųjų sąraše atsidūrė tik po teisminių ginčių, nusprendus, kad dėl sumažėjusio moksleivių skaičiaus mokykla reorganizuota teisėtai. Likutinė mokyklų vertė siekia po maždaug pusę milijono eurų. Parduodant jų kainą nustatys turto vertintojai.

„Šios mokyklos tuščios daugiau jau nei du metus. Buvo svarstytos įvairios panaudojimo galimybės, kol kas nėra rasta alternatyvų, kur tuos pastatus būtų galima panaudoti savivaldybės funkcijoms“, – aiškina Kauno savivaldybės Turto skyriaus vedėjas Donatas Valiukas.

Panorama. Vis daugiau Europos šalių praneša apie prasidedančią trečiąją koronaviruso bangą

Anot nekilnojamojo turto specialistų, parduodamų pastatų patrauklumą lemia ne tik kaina, bet ir infrastruktūra, vieta, pritaikomumas. Dabar perkamiausias nekilnojamasis turtas – gyvenamasis būstas, tad tikėtina, kad ir mokyklos labiausiai sudomins investuotojus, norinčius jose įrengti butus ar jų vietoje pastatyti naujus gyvenamuosius pastatus.

„Pati mokyklos kaip pastato koncepcija apriboja, ir tai būtų pigesnio segmento būstai, ko šiai dienai rinkoje trūksta. Pritaikomumas būtų įmanomas, bet reikėtų architektams padirbėti. Tokie butukai mokykloje, jei patrauklioje vietoje su gera infrastruktūra, būtų puiki investicija nuomai arba jei kas turi mažas pajamas pirmam būstui“, – sako „Ober-Haus“ būsto departamento vadovas Antanas Kišūnas.

Lengviausia pirkėją rasti gyvenamosios paskirties pastatams, buvusiems tarnybiniams būstams ar poilsinėms pirkėjus suranda ir Turto bankas. Tokio nekilnojamojo turto kainos aukcionuose pakyla aukščiausiai .

Pernai daugiausia turto – 236 objektų – atsisakė Valstybinių miškų urėdija. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija Turto bankui perdavė 53 objektus, Sveikatos apsaugos ministerija – 38.

Tarp brangiausiai praėjusiais metais parduotų objektų – administracinės patalpos Blindžių gatvėje, Vilniuje. Už jas gauta per 2,5 milijono eurų. Mokyklos pastatas Lydos gatvėje, Vilniuje parduotas už beveik milijoną.

„Regionuose iš principo daugiau atsisakoma švietimo paskirties, sveikatos apsaugos, taip pat administracinio turto. Didžiuosiuose miestuose praktiškai turtas nereikalingas tampa tam tikroms institucijoms persikeliant į naujas – ar tai ligonines, ar globos įstaigas“, – sako Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

Turto bankas šiemet iš viso planuoja parduoti 700 objektų, tikimasi surinkti apie 40 mln. eurų. Pernai už parduotus pastatus gauta 20 milijonų. Lėšos pervedamos į šalies biudžetą arba skiriamos valstybės nekilnojamojo turto atnaujinimui.

Populiariausi