Naujienų srautas

Verslas2016.04.29 12:39

Eurokomisaras: EK ir Baltarusija bendradarbiauja AE saugos įvertinimų srityje

ELTA 2016.04.29 12:39

Europos Komisijos (EK) vicepirmininkas, atsakingas už energetikos sąjungą, Marošas Šefčovičius, atsakydamas į Lietuvos europarlamentaro, Europos Parlamento (EP) Žaliųjų/Europos laisvojo aljanso grupės nario Bronio Ropės ir kitų Europos Parlamento narių klausimą dėl Baltarusijos atominės elektrinės saugos įvertinimų būklės, laiške nurodė, kad Baltarusijos Respublikos energetikos ministerija bei EK energetikos direktoratas 2015-ųjų pabaigoje ir šių metų pradžioje jau apsikeitė laiškais šiuo klausimu.

Pasak pareigūno, savo laiške, kurį matė naujienų agentūra ELTA, ministerija EK informavo apie naujausius veiksmus šioje srityje bei nurodė, kad nuo 2015 metų rugpjūčio 1 dienos įsigaliojo saugumo patikras reguliuojantis teisinis aktas, o techninės taisyklės derinamos atsižvelgiant į Europoje taikomas AE stresų testams specifines nuostatas. 

Ministerija taip pat pranešė, kad baigus Astravo AE stresų testus nacionaliniu mastu, jų ataskaita bus pateikta Europos Komisijai. Dokumentą po įvertinimo proceso pabaigos parengs numatyti nacionalinių institucijų pareigūnai. 

Atsakydama į šį Baltarusijos laišką, EK patvirtino savo susidomėjimą šiuo klausimu, pasisiūlė išanalizuoti gautą nacionalinę ataskaitą ir paprašė ministerijos pareigūnų patikslinti, kada ši bus baigta. Komisarai sulaukė atsako, kad ją įgyvendinti ketinama 2016–2017 metais. Beje, Baltarusijos atliktus stresų testus patikrinti ketinama ir pagal Europos branduolinės energetikos forumo (ENEF) 2016–2019 metų veiklos programą. 

Anot M. Šefčovičiaus, sužinojęs apie baigtą Baltarusijos nacionalinę patikrą, EK energetikos direktoratas susisieks su ES atominių elektrinių saugos reguliavimo institucijomis ir suformuos ekspertų komisiją, peržiūrėsiančią ataskaitinį dokumentą. 

Europos Komisija paragins Baltarusiją laikytis nurodytų nacionalinės patikros terminų, o jos ataskaitos analizę bus siekiama baigti dar iki AE darbo pradžios. Be to, EK ketina įsitikinti, kad patikros metodai atitinka Europos Sąjungoje ir kitose šalyse po 2011-aisiais įvykusios Fukušimos katastrofos nustatytas AE saugumo vertinimo normas. Viso proceso EK teiks Europos Parlamentui naujausią su tyrimu susijusią informaciją. 

M. Šefčovičius savo laiške, kurį europarlamentarai gavo ketvirtadienį, pridūrė, kad Europos Sąjunga nuo 2013-ųjų remia Baltarusiją AE statybos sferoje, šalyje nuolatos lankosi Europos techninės paramos organizacijų ekspertai, patariantys visose statybų etapuose: gaunant licencijas, visų statybų etapų metu – nuo statybų vietos parinkimo iki AE veiklos reguliavimo. Įvairių vykdomų projektų metu siekiama perduoti ES sukauptą patirtį ir sukurti nacionalinį produktą, atitiksiantį tarptautinius standartus ir vykdomas praktikas. 

Be to, skatindama radiologinę saugą, EK imasi veiksmų paskatinti Baltarusiją dalyvauti Europos radiologinių duomenų mainų sistemoje, leidžiančioje matyti realiuoju laiku besikeičiančius radiologinės kontrolės duomenis. 

M. Ševčovičius pabrėžė, kad saugumas atominės energetikos srityje ES yra vienas svarbiausių prioritetų taip pat kalbant ir apie ES kaimynystėje statomus naujus objektus. Pasak jo, Komisijai itin svarbus glaudus ir skaidrus bendradarbiavimas su Europos Parlamentu šioje srityje. 

Astravo AE statoma už maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi