Verslas

2016.04.27 16:46

Valstybė Lietuvos bankui mokėjo už sąskaitose laikomus pinigus

Marius Jokūbaitis, Jurgita Lapienytė, 15min.lt2016.04.27 16:46

Valstybei priklausančios įmonės ir institucijos mokėjo Lietuvos bankui už pinigų laikymą, nes taip nusprendė pats bankas. Tuo tarpu komerciniuose bankuose indėliai niekada nebuvo apmokestinti.

Tai paaiškėjo paviešinus Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo fondo ataskaitą. Ją antradienį svarsto Vyriausybė.

Tačiau atominės elektrinės pinigai – tik lašas jūroje. ES parama, TVF lėšos taip pat patenka po Lietuvos banko sparnu.

Vien elektrinė sumokėjo tūkstantį eurų

Ataskaitoje rašoma, kad Ignalinos atominė elektrinė 2014 metais už sąskaitos likučius Lietuvos bankui sumokėjo 1,1 tūkst. eurų. Taip atsitiko dėl taikomos neigiamos palūkanų normos.

Fondo ataskaitoje skelbiama, kad nuo 2014 metų birželio 11 dienos Europos centriniam bankui sumažinus palūkanų normą už naudojimąsi indėlių galimybe nuo 0,01 proc. iki minus 0,1 proc. Lietuvos bankas pradėjo taikyti neigiamą palūkanų normą. Ji taikoma už valstybės išteklių fondų banko sąskaitų likučius.

Kitaip tariant, valstybės pinigai, laikomi Lietuvos banke, buvo apmokestinami. Lietuvos banke laikomi Finansų ministerijos kuruojamų institucijų pinigai. Taigi 2014 m. jie visi buvo papildomai apmokestinti.

Jau anksčiau kėlė klausimą

15min žiniomis, dar prieš keletą metų Ignalinos atominės elektrinės vadovybė kėlė šį klausimą, nes buvo prognozuota, kad vieną dieną palūkanų normos bus neigiamos. Tačiau valstybės institucijos į tai nereagavo.

Į fondą atominės elektrinės pinigai patenka pardavus metalo laužą ardant elektrinę, gavus kitų įplaukų.

Iš Ignalinos AE uždarymo ataskaitos matyti, kad fondas praėjusiais metais turėjo per 2 milijonus eurų įplaukų.

Sumos gali būti milžiniškos

Neigiamos palūkanų normos buvo taikomos valstybės išteklių fondų banko sąskaitoms, o tai reiškia, kad už sąskaitas Lietuvos banke, jei tokių turėjo, brangiai galėjo susimokėti ir kitos institucijos.

Finansų ministerija patvirtino, kad mokėjo Lietuvos bankui už lėšų laikymą jame. Ministerija turi Valstybės iždo sąskaitą, kuriai ir yra taikomos neigiamos palūkanų normos, 15min​ informavo ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Teresė Staniulytė.

Finansų ministerija tvarko ir IAE Eksploatavimo nutraukimo fondo pinigus, 15min informavo IAE komunikacijos vadovė Natalija Survila-Glebova.

Į Finansų ministerijos laikomą iždo sąskaitą taip pat papuola ir, pavyzdžiui, Europos Sąjungos paramos, TVF lėšos. Tai reiškia, kad sąskaita, kaip ir nuo jos sumokėtos neigiamos palūkanos, gali būti įspūdinga. 15min laukia patikslinimo, apie kokius skaičius kalbama.

Lietuvos bankas patvirtino, kad institucijų sąskaitų likučiams buvo taikytos neigiamos palūkanų normos. Tačiau taip buvo tik 2014 m. O šiuo metu taikomos nulinės palūkanos.

Bankas pažadėjo atsiųsti komentarą vėliau.

Tuo tarpu privačių kompanijų, gyventojų indėliai nėra apmokestinami. Nors kai kuriose šalyse bankai jau reikalauja susimokėti už laikomus indėlius.