Verslas

2016.04.27 16:39

A. Butkevičius: Lietuva turi finansinės erdvės struktūrinėms reformoms

BNS, ELTA2016.04.27 16:39

Vyriausybė trečiadienį pasitarime apsvarstė Finansų ministerijos aprengtą Lietuvos stabilumo 2016 metų programą, kurioje konstatuojama, kad valdžios sektoriaus finansų būklė šiuo metu yra tinkama sparčiau vykdyti struktūrines reformas, išlaikant viešųjų finansų drausmę. Trečiadienį taip pat pritarta Stabilumo programai, pagal kurią planuojama 2017 m. taip suformuoti visus viešojo sektoriaus biudžetus, kad Lietuvos viešieji finansai pasiektų balansą.

„2015 metais viešųjų finansų deficitas buvo minimalus, todėl esama finansinės erdvės struktūrinėms reformoms. Viena svarbiausių – naujojo socialinio modelio įgyvendinimas“, – pranešime spaudai sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Pasak finansų ministro Rimanto Šadžiaus, reformos pradžioje vyriausybė turės papildomų išlaidų, kad galėtų jas sumažinti ilguoju laikotarpiu, kartu didinant ilgalaikį viešųjų finansų tvarumą ir ekonomikos augimo potencialą.

Programoje numatyta, kad vidutinės trukmės laikotarpiu, pradedant 2016 metais, Lietuvos ekonomikos augimas taps subalansuotas – BVP augimą lems vidaus paklausa (vartojimas ir investicijos) ir išorės paklausa (eksportas). Numatoma, kad 2016 metais realusis BVP bus šiek tiek mažesnis už potencialųjį, tačiau vėliau ši tendencija pasikeis. Šalies ekonomika dėl demografinių (įskaitant migraciją) tendencijų, pradedant 2017 metais, augs, išnaudodama savus pajėgumus.

Pagal Lietuvos stabilumo programoje pateikiamą ekonominės raidos scenarijų prognozuojama, kad šiemet Lietuvos BVP išaugs 2,5 proc., 2017 metais augimas paspartės iki 3,2 proc., 2018 metais bus 3,1 proc., 2019 metais – 3,1 proc. Praėjusiais metais Lietuvos ekonomika augo 1,6 procento.

Šiemet šalyje prognozuojama 0,7 proc. suderinta vidutinė metinė infliacija, o 2017–2019 metais ji turėtų būti atitinkamai 2,2 proc., 2,5 proc. ir 2,5 procento.

Nedarbo lygis, pernai siekęs 9,1 proc., šiemet turėtų sumažėti iki 8,0 proc., kitąmet − iki 7,1 proc., 2018 metais – iki 6,3 proc., o 2019-aisiais – iki 5,4 procento. Vidutinis atlyginimas 2016-2019 metais turėtų augti atitinkamai 5,6 proc., 6,2 proc., 6,4 proc. ir 6,5 procentais.

Numatoma, kad toliau gerinant mokesčių surinkimą ir laipsniškai didinant ekonomikos augimo nestabdančių mokesčių, pavyzdžiui, cigarečių bei alkoholio akcizų, tarifus, valdžios sektoriaus deficitas 2016 metais sudarys 0,8 proc. BVP. 

Valstybės skolos lygį 2017–2019 metais bus siekiama mažinti ir laikyti žemiau 40 procentų BVP.

Praėjusiais metais į biudžetą surinktų ir paskirstytų pajamų iš mokesčių santykis su BVP išaugo ir sudarė 29,5 proc. BVP (2014 metais – 28 proc.). Finansų ministerija tikisi, kad įgyvendinus naujas mokesčių administravimą gerinančias priemones, 2016–2019 metais pajamų iš mokesčių ir BVP santykis nuosaikiai didės iki 31 proc. BVP.

Vidutinės trukmės laikotarpiu numatoma toliau didinti gynybos finansavimą, kelti mažiausiai uždirbančių viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus, didinti kapitalo investicijas, kartu įgyvendinant ES investicijų lėšomis finansuojamus projektus. Vyriausybė taip pat numato didinti viešųjų išlaidų efektyvumą ir viešųjų paslaugų kokybę, ypač švietimo ir sveikatos apsaugos srityse.

Lietuvos 2016 metų stabilumo programa toliau bus pristatyta Seimo Europos reikalų komitetui ir iki balandžio pabaigos išsiųsta Europos Komisijai.

2017-aisiais planuoja subalansuotą biudžetą 

Pagal naują Stabilumo programą planuojama 2017 m. taip suformuoti visus viešojo sektoriaus biudžetus, kad Lietuvos viešieji finansai pasiektų balansą, o 2018–2019 metais turėti ir minimalų perteklių. Pagal Stabilumo programą 2018 m. perteklius siektų 0,8 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), 2019 m. – 0,9 proc. BVP.

„Tai mums leistų efektyviai mažinti Lietuvos valstybės skolą, kuri dabar siekia 40 proc. nuo BVP, artimiausioje perspektyvoje, iki 2019 m., būtų galima šį skaičių sumažinti iki 35 proc.“, – sakė finansų ministras Rimantas Šadžius po vyriausybės posėdžio.

R. Šadžius. V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Pasak ministro, skaičiavimai paremti ekonominėmis prognozėmis, darbo užmokesčio ir vartojimo dinamikos tendencijomis.

„Dabar paskelbtos ekonominės prognozės rodo, kad po pernai ekonomikos augimo sulėtėjimo dėl Rusijos krizės iki 1,6 proc., šiais metais augimas turėtų atsigauti iki 2,5 proc., o visais ateinančiais metais viršyti 3 proc. realaus BVP augimo kasmet. Manome, kad to mažoka, dėl to reikėtų imtis atitinkamų reformų, kad augimas būtų spartesnis, bet dabartinės prielaidos rodo, kad realu pasiekti būtent tokį augimą“, – sakė R. Šadžius.

Rengiant Stabilumo programą vadovautasi dabar galiojančiais teisės aktais, tad buvo numatyta, kad šiais metais baigiasi pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata šildymui, tačiau neturėta mintyje įvairių siūlymų dėl kitų mokestinių pakeitimų, kurie dar nėra priimti.

„Mes vadovaujamės dabar priimtais įstatymais, ir todėl, jeigu bus priimti sprendimai, pavyzdžiui, formuojant 2017 m. biudžetą keisti vienaip ar kitaip, kad ir mokestinę bazę, pavyzdžiui, kalbama apie neapmokestinamo pajamų dydžio didinimą, mes turėsime atsižvelgti ir į realijas, kurios taip pat nėra įdėtos į Stabilumo programą, – pavyzdžiui, geresnį, negu planuojama, mokesčių surinkimą“, – sakė R. Šadžius.

Ministras numato, kad ir šiemet tikėtinas geresnis mokesčių surinkimas, negu suplanuota biudžete.

„Gali būti, kad 2017 m., suskaičiavus šių metų balansą, pasirodys, kad jis žymiai geresnis, negu buvo prognozuota. Bet tam turi įtakos įvairūs faktoriai ir ne vien priklausantys nuo valstybės institucijų. Labai svarbią įtaką viešiesiems finansams turi savivaldybių finansai. Pernai savivaldybės gavo viršplaninių pajamų, šiais metais tos viršplaninės pajamos bus naudojamos investicijoms, kas savaime turėtų padidinti savivaldybių pajamas toliau, ir kiek atsispindės viešuosiuose finansuose, šiandien pasakyti praktiškai neįmanoma“, – sakė R. Šadžius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt