Verslas

2021.02.12 13:44

Kreivys apie Latvijoje suprekiaujamą baltarusišką elektrą: nieko piktybiško neįžvelgiu, galbūt jiems atsivėrė nauja realybė

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.02.12 13:44

Energetikos ministras Dainius Kreivys, komentuodamas susitikimą su Latvijos ekonomikos ministru Janiu Vitenbergu, per kurį buvo aptarta ir į Baltijos šalis per Latvijos rinką patenkanti baltarusiška elektros energija, teigia neįžvelgiantis nieko piktybiško. Anot ministro, kaimynė galbūt nesitikėjo tokių pasikeitimų BRELL žiede, nors Lietuvos reguliatorius apie tai buvo įspėjęs.

„Mes neprojektuojame mūsų derybų į blogiausius scenarijus ir tai nėra mūsų pasirinkimas. Dirbame ties diplomatija, derybomis. (...) Ta plati diplomatija tikrai bus ir tai yra numeris vienas prerogatyva. Juo labiau turime labai aiškų Latvijos ir Estijos įsipareigojimą nepirkti šios elektros. Piktybiško nieko neįžvelgiu mūsų kolegų elgesyje. Galbūt jiems netikėtai patiems susidarė nauja realybė. Atidarius Astravo AE, srautai BRELL žiede persiskirstė, nors mūsų reguliatorius jau buvo apie tai įspėjęs. Gal nebuvo tikėjimo, kad būtent toks scenarijus vystysis“, – po susitikimo su Latvijos ekonomikos ministru spaudos konferencijoje kalbėjo D. Kreivys.

Jo teigimu, Latvijos ekonomikos ministras Janis Vitenbergs nebuvo spėjęs susipažinti su Lietuvos pateiktais duomenimis, kurie įrodo, kad Astravo AE pagaminta elektros energija patenka į Baltijos šalis ir vartotojai už ją susimoka. Tokius duomenis, D. Kreivio tvirtinimu, Latvijos kolegoms Lietuva pateikė prieš kelias dienas.

„Aš tiesiog paklausiau, kaip jis galėtų įvertinti mūsų duomenis. Truputį nupiešiau tą bendrą situaciją. (...) Jis pasakė, kad dar su duomenimis nėra galutinai susipažinęs, kad duomenys yra analizuojami ir kad jis sugrįš su atsakymais dėl mūsų skaičių. Duomenis, matyti, vertina gana rimtai, todėl ir nesiėmė jų komentuoti iš karto“, – sakė D. Kreivys.

Kreivys: fizikos nemaišome – yra prekė, kuri yra elektra, yra ir apmokėjimas. Prekė – iš Astravo

Anksčiau Latvijos ekonomikos ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotojas energetikos klausimais Edijs Šeicans LRT TELEVIZIJAI yra sakęs, kad D. Kreivys galimai kalba apie fizinį, o ne komercinį elektros srautą, kurio sustabdyti galimybių nėra, nes jį lemia fizikos dėsniai.

Paklaustas apie tai, D. Kreivys teigė neišgirdęs tokių argumentų iš J. Vitenbergo. „Prieštaravimų negirdėjau. Dėl duomenų. Duomenis gavo. Pažadėjo susipažinti. (...) Tokių žodžių, kad mes kažką maišome, tikrai negirdėjau iš ministro“, – patikino D. Kreivys.

Jis pabrėžė, kad Lietuvos turimi skaičiai yra pateikti ne ministerijos, o tinklo operatoriaus „Litgrid“.

„Tikrai, kaip matėte, fizikos nemaišome. Yra prekė, kuri yra elektra, ir yra apmokėjimas. Mokėjimo variantų gali būti visokių. Apie juos nesigiliname. Iš esmės matome prekę Lietuvoje ir matome jos suvartojimą. Ta prekė yra iš Astravo. Tai pasakiau ministrui. Dar paminėjau, kad viso to tikslas nėra tai, kad mums šiaip nepatinka kažkokia elektra. Mes turime nesaugią atominę elektrinę šalia mūsų sienos. Antras blokas yra baiginėjamas. Jis dar turės 1,15 GW. Tai didžiulė generavimo galia. Tą elektrą bus bandoma parduoti mūsų rinkoje, o tai gali sugriauti visą mūsų energetinę sistemą“, – kalbėjo D. Kreivys.

LRT.lt primena, kad praėjusią savaitę energetikos ministras pristatė turįs informacijos, jog pusė į Lietuvą importuojamos elektros energijos yra pagaminta Astravo AE. Be to, iš visos Lietuvoje suvartojamos elektros baltarusiška elektra sudaro daugiau kaip dešimtadalį – 12 proc. – elektros.

Anot D. Kreivio, Lietuvos vartotojai už šią elektrą sumoka ir tokiu būdu remiama Astravo AE antrojo bloko statyba. Kaip tuo metu tvirtino ministras, per 10 dienų Lietuvos suvartota baltarusiškos elektros energija, įvertinus pinigine išraiška, siekia 4 mln. eurų.

D. Kreivio teigimu, baltarusiška elektros energija buvo prekiaujama Latvijos biržoje, nors pastaroji ir įsipareigojo Astravo AE pagamintos elektros energijos nepirkti.

„Astravo elektra suprekiaujama Latvijos biržoje. Ją pateikia rusų operatorius, savo portfelyje turėdamas tiek rusišką, tiek baltarusišką elektrą. Paskutiniai duomenys, kad 50 proc. visos elektros, kuri patenka per Lietuvos ir Baltarusijos skerspjūvį yra iš Astravo, 50 proc. yra iš Rusijos.

Lygiai tiek pat suprekiaujama Latvijos biržoje. Ta elektra fiziškai teka ne į Latviją, o per sieną atiteka į Lietuvą, nes pas mus yra didžiulis elektros deficitas. Mes tą elektrą sunaudojame ir už ją susimokame“, – po Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdžio spaudos konferencijoje tvirtino ministras.

Savo ruožtu Latvija tokius kaltinimus atmetė. Latvijos ekonomikos ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotojas energetikos klausimais Edijs Šeicans LRT TELEVIZIJAI tvirtno, kad į Latviją patenkantis komercinis elektros srautas yra iš Rusijos. Jo teigimu, D. Kreivys kalbėjo apie fizinį srautą, kurio sustabdyti neįmanoma, nes šalys priklauso vadinamajam BRELL žiedui ir šį srautą lemia fizikos dėsniai.

„Negavome jokių skaičiavimų iš Lietuvos partnerių, todėl negalime komentuoti tų procentų, kuriuos minite. Esame atviri gauti tokią informaciją ir pasirengę apie tai diskutuoti. Bet kokiu atveju, kas yra svarbu, kad mes sujungiame dvi skirtingas temas į vieną. Kiek suprantu, iš esmės kalbama apie komercinį srautą, bet, jeigu perskaičiau interviu teisingai, ministras kalba apie fizinius srautus.

Galiu tik pastebėti, kad apie fizinius srautus negalime kalbėti, nes jie priklauso nuo fizikos dėsnių. Neturime galimybių to sustabdyti. Todėl, jeigu srautas į Lietuvą atkeliauja per BRELL žiedą, tai lemia fizikos dėsniai. Nepaisant to, kad mes ar kiti partneriai norime tai sustabdyti, tai neįmanoma“, – komentavo E. Šaicans.

Jis patikino, kad Latvijoje taikoma metodologija leidžia užtikrinti, kad į Latviją nepatenka Baltarusijoje pagaminta elektros energija.

D. Kreivys nuotoliniu būdu penktadienį susitiko su Latvijos ekonomikos ministru Janiu Vitenbergu. Kaip žiniasklaidai išplatintame pranešime nurodė ministerija, nuotoliniu būdu susitikę ministrai aptarė tolesnio bendradarbiavimo galimybes, sprendžiant elektros iš Baltarusijos užkardymą.

„Baltarusijos atominei elektrinei pradėjus eksportuoti elektros energiją, Baltijos šalyse suprekiautos energijos kiekis iš trečiųjų šalių padidėjo 3,5 karto, pralaidumo panaudojimas išaugo 4 kartus – tokia yra naujoji realybė. Ji prieštarauja mūsų bendram tikslui – neįsileisti į mūsų rinką nesaugios energijos“, – pranešime cituojamas D. Kreivys.