Verslas

2016.04.21 13:48

„NordBalt“ kabelis ir vėl atsijungė

15min.lt2016.04.21 13:48

Trečiadienį sugedęs ir pataisytas „NordBalt“ kabelis ilgai netempė – ketvirtadienį atsijungė ir vėl.

Balandžio 21 d., prieš vidurdienį atsijungus elektros jungčiai su Švedija „NordBalt“, vėl aktyvuoti du Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės agregatai.

Įjungta siekiant užtikrinti energijos tiekimo stabilumą, elektrinė šiuo metu sistemai tiekia 400 MW elektros energijos ir tuo didžiąja dalimi kompensuoja staigų į Lietuvą patenkančios elektros energijos kiekio sumažėjimą.

Maksimalia galia veikiančia „NordBalt“ jungtimi į Lietuvą atiteka 700 MW, tad jai atsijungus likusią trūkstamą elektros energijos dalį perdavimo sistemos operatorius padengia pasitelkdamas kitus šaltinius.

Pranešama, kad jungtis šiandien atsijungė dėl kabelio gedimo. Numatytas remonto laikas – iki penktadienio vakaro.

Prisidėti prie stabilios situacijos rinkoje išlaikymo „Lietuvos energijos gamyba“ yra pasirengusi ir kitais valdomais pajėgumais: stabiliai veikia ir elektros energiją gamina Kauno A. Brazausko hidroelektrinė, gali būti įjungti dujiniai elektros energijos gamybos pajėgumai Elektrėnuose.

Jau 7 gedimas

Paskutinį kartą „NordBalt“ atsijungė trečiadienį. Iš viso tai yra jau 7 elektros jungties tarp Lietuvos ir Švedijos gedimas. Jungčiai neveikiant, Lietuvoje staigiai pakyla elektros kainos.

Tačiau „Litgrid“ aiškina, kad tokie atsijungimai, ypač kai jungtis veikia bandomuoju režimu, yra normalūs. Negana to, jų gali būti ir dar daugiau.

„NordBalt“ jungtis yra unikali, jos technologija yra nauja ne tik Lietuvoje ir Švedijoje, ji apskritai yra itin moderni, todėl reikia laiko, kad ji pradėtų sklandžiai veikti.

Tai, kad jungtis vidutiniškai per metus atsijungia apie 10 kartų, reiškia, kad ji gali gesti ir dar dažniau – net 20–30 kartų per metus.

Be to, jungtis šiuo metu vis dar dirba bandomuoju režimu. Pagal kitų analogiškų jungčių veikimo statistiką matome, kad vos pradėjusios veikti jungtys atsijungia dažniau, o vėliau atsijungimų mažėja. Statistiškai per metus atsijungimų vidutiniškai būna apie 9,8“, – 15min aiškino „Litgrid“.

Tai, kad jungtis vidutiniškai per metus atsijungia apie 10 kartų, reiškia, kad ji gali gesti ir dar dažniau – net 20–30 kartų per metus.

Kai „NordBalt“ jungtis arba bet kuris kitas elektros generatorius sistemoje atsijungia, rezervai aktyvuojami akimirksniu – Kruonio HAE yra įjungiama per dvi minutes.

Tuo metu Elektrėnai, kuriems valstybė moka už tretinį rezervą, jeigu reikia, privalo būti įjungti tik per 12 valandų. Kai „NordBalt“ sugedo praėjusią savaitę, Elektrėnų elektrinė taip pat buvo įjungta, tačiau ne dėl rezervo, o dėl to, kad pamatė progą brangiau parduoti savo gaminamą elektrą. Jeigu tokios galimybės Elektrėnai nebūtų matę, įsijungę ir nebūtų.