Verslas

2016.04.20 12:20

Vėl sugedo „NordBalt“

Jurgita Lapienytė, 15min.lt2016.04.20 12:20

Trečiadienio ryte atsijungus elektros jungčiai su Švedija „NordBalt“, vėl aktyvuotas 400 MW Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės avarinis rezervas. Tai yra jau šeštas jungties gedimas nuo jos veiklos pradžios praėjusių metų pabaigoje.

„NordBalt“ remontas gali užtrukti iki penktadienio. „Litgrid“ pranešė, kad „NordBalt“ atsijungė trečiadienio rytą, 9 val. 31 min. Gedimo priežastis šiuo metu šalinama. Atsijungus jungčiai ir sumažėjus į Lietuvą importuojamos elektros kiekiui „Litgrid“ aktyvavo 300 MW rezervą iš Lenkijos ir 400 MW iš Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės. Elektros vartotojai nepatogumų nepatyrė.

Jau 6 gedimas

Nuo veiklos pradžios „NordBalt“ atsijungia jau 6 kartą. Jungčiai neveikiant, Lietuvoje staigiai pakyla elektros kainos.

Tačiau „Litgrid“ aiškina, kad tokie atsijungimai, ypač kai jungtis veikia bandomuoju režimu, yra normalūs. Negana to, jų gali būti ir dar daugiau.

„NordBalt“ jungtis yra unikali, jos technologija yra nauja ne tik Lietuvoje ir Švedijoje, ji apskritai yra itin moderni, todėl reikia laiko, kad ji pradėtų sklandžiai veikti.

Tai, kad jungtis vidutiniškai per metus atsijungia apie 10 kartų, reiškia, kad ji gali gesti ir dar dažniau – net 20–30 kartų per metus.

Be to, jungtis šiuo metu vis dar dirba bandomuoju režimu. Pagal kitų analogiškų jungčių veikimo statistiką matome, kad vos pradėjusios veikti jungtys atsijungia dažniau, o vėliau atsijungimų mažėja. Statistiškai per metus atsijungimų vidutiniškai būna apie 9,8“, – 15min aiškino „Litgrid“.

Kai „NordBalt“ jungtis arba bet kuris kitas elektros generatorius sistemoje atsijungia, rezervai aktyvuojami akimirksniu – Kruonio HAE yra įjungiama per dvi minutes.

Tuo metu Elektrėnai, kuriems valstybė moka už tretinį rezervą, jeigu reikia, privalo būti įjungti tik per 12 valandų. Kai „NordBalt“ sugedo praėjusią savaitę, Elektrėnų elektrinė taip pat buvo įjungta, tačiau ne dėl rezervo, o dėl to, kad pamatė progą brangiau parduoti savo gaminamą elektrą. Jeigu tokios galimybės Elektrėnai nebūtų matę, įsijungę ir nebūtų.

Kiekvieną kartą šokteli elektros kainos

Pastarąjį kartą Kruonio HAE avarinis rezervas dėl „NordBalt“ jungties atsijungimo buvo aktyvuotas praėjusį ketvirtadienį, balandžio 14 d.

Tąkart jungties atsijungimas, elektrinių aplinkinėse šalyse remontai, maža vėjų generacija ir kitos priežastys lėmė, kad vidutinė penktadienio elektros energijos kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje pakilo iki 46 Eur/MWh.

Elektrėnų kombinuoto ciklo blokas buvo įjungtas dar ir dėl to, kad elektros kainos nekiltų dar labiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.