Verslas

2016.04.19 20:24

2 proc. skyrėjai gali nurodyti ir konkretų paramos tikslą

Gyventojai, rinkdamiesi, kam skirti du procentus nuo pajamų mokesčio, gali nurodyti ne tik gavėją, bet ir konkretų tikslą, kam norėtų skirti paramą. Paramos gavėjai iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) gali sužinoti, kiek ir kam paramos skyrė teikėjas, tačiau ar paramą gavusi organizacija panaudos gautus pinigus tam, kam konkrečiai nurodė paramos teikėjas, paliekama prižiūrėti patiems pajamų mokesčio teikėjams. 

Ne dažnas žino, kad sutikdamas skirti paramą, deklaracijoje gali konkrečiai nurodyti, kam nori skirti paramą – ne tik kad remia, pavyzdžiui, vaiko mokyklą, bet ir nori, kad pinigai tektų, pavyzdžiui, chorui.

Mokesčių inspekcija, gavusi gyventojų deklaracijas, metų pabaigoje paskirsto pinigus paramos gavėjams, o šiems panorėjus tiksliai žinoti, kokiems tikslams paramos teikėjai nusprendė skirti pajamų mokesčio dalį, pateikia ataskaitą, kokią sumą ir kam skiria.

Tačiau patikrinti, ar paramos gavėjas panaudojo pinigus tam, kam pageidavo paramą skyręs žmogus, paliekama tik patiems paramos teikėjams, nebent parama apskritai panaudota netinkamai.

„Jei nusižengimai – piktybiški, mes galime kreiptis dėl paramos gavėjo statuso panaikinimo. Pirmiausia ne pagal paskirtį panaudotos lėšos apmokestinamos 15 proc. pelno mokesčio tarifu“, – pasakoja VMI Teisės departamento direktoriaus pavaduotoja Lina Gaudutytė.

Pasak VMI, nemaža dalis paramos gavėjų naudojasi galimybe ir prašo ataskaitų, kam gyventojai skiria dalį pajamų mokesčio. Ateityje žadama visiems paramos gavėjams teikti ataskaitas, o ne tik tada, kai šie prašo. Kai kurios organizacijos sako iki šiol nežinojusios apie tokią inspekcijos teikiamą paslaugą.

„Mums tai būtų nepaprastai aktuali ir svarbi informacija. Mes tikrai norime sąžiningai panaudoti tuos pinigus, jei žmonės priskiria konkrečiai tam tikrai veiklai ir konkrečiam mūsų vaikų dienos centrui“, – teigia visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė.

Gyventojai, norintys paremti organizacijas, privalo kartu pateikti ir pajamų mokesčio deklaraciją, kitaip jų deklaruojama parama tikslo nepasieks. Pildant prašymą ne elektroniniu būdu, popierines deklaracijas privalu siųsti į Druskininkus, Inspekcijos dokumentų tvarkymo ir archyvavimo skyrių, adresu Neravų g. 8.

Pernai gyventojai paramą skyrė kelioms dešimtims tūkstančių organizacijų, jų sąskaitas mokesčių inspekcija papildė beveik 15 mln. eurų.