Verslas

2016.04.19 14:46

Seimas pritarė, kad būtų leidžiama dirbti daugiau viršvalandžių

BNS2016.04.19 14:46

Seimas antradienį tęsdamas Darbo kodekso svarstymą pritarė, kad būtų naikinama 8 valandų darbo dienos trukmė, leidžiant tai spręsti lanksčiau, ir nusprendė leisti dirbti daugiau viršvalandžių. Taip pat svarstytos pataisos dėl atostogų.

Svarstydamas skirsnį dėl darbo laiko parlamentas pritarė, kad ateityje nebūtų skaičiuojama, kiek valandų per dieną bus privaloma dirbti – darbo dienos trukmė būtų nustatyta kolektyvinėje sutartyje arba atskiru susitarimu.

Seimas pritarė, kad darbo laiko norma yra keturiasdešimt valandų per savaitę, su viršvalandžiais – 48 valandos. Pagal siūlomą projektą, per savaitę negali būti dirbama ilgiau kaip 8 valandas viršvalandžių, nebent darbuotojas savo sutikimą dirbti iki 12 valandų viršvalandžių per savaitę išreikštų raštu, bet ir tokiais atvejais negalėtų būti pažeistas 48 valandų darbo trukmės režimas, skaičiuojant per apskaitinį vieno mėnesio laikotarpį.

Seimo narys Naglis Puteikis siūlė nustatyti trumpesnę, 35 valandų darbo savaitę, taip pat kad per dieną būtų dirbama 7 valandas, bet siūlymą Seimas atmetė.

Per posėdį pritarta, kad per metus būtų galima dirbti ne daugiau kaip 180 valandų viršvalandžių – 60 valandų  daugiau nei dabar, tačiau kolektyvinėje sutartyje galėtų būti susitarta dėl ilgesnės jų trukmės. Už viršvalandžius siūloma leisti atsiskaityti arba pinigais, arba atostogomis, ko dabar nėra.

Liberalų sąjūdis siūlė iš viso braukti ribojimą dėl viršvalandžių metinės trukmės, siūlydami nedrausti žmonėms dirbti, jei jie to patys nori, tačiau pasiūlymui nepritarta.

Apsvarstęs atostogas reglamentuojančią Darbo kodekso dalį Seimas pritarė, kad darbuotojams suteikiamos ne mažiau kaip dvidešimties darbo dienų kasmetinės atostogos. Atostogos būtų skaičiuojamos darbo dienomis, sutartyse būtų galima nustatyti ir ilgesnes atostogas. Šiuo metu atostogos yra 28 kalendorinės dienos.

Taip pat Seimas paliko ir dabartiniame kodekse nustatytus vadinamuosius tėvadienius. Darbuotojai, auginantys neįgalų vaiką arba du vaikus iki 12 metų per mėnesį gautų vieną papildomą poilsio dieną jiems mokant vidutinį darbo užmokestį, arba darbo laikas būtų sutrumpinamas dviem valandomis per savaitę. Auginantys tris ir daugiau vaikų iki dvylikos metų galėtų gauti dvi laisvas dienas per mėnesį, arba savaitinis darbo laikas gali būti trumpinamas keturiomis valandomis.

Vieną vaiką iki 14 metų auginantys tėvai laisvą pusdienį, mokant jims vidutinį atlyginimą, galėtų gauti Rugsėjo 1-ąją.

Šis sprendimas dar nėra galutinis – apsvarstęs visą Darbo kodeksą parlamentas balsuos dėl pritarimo visam projektui, o tuomet bus pereinama į priėmimo stadiją.

Lankstesnį Darbo kodeksą siūlanti Vyriausybė teigia, kad jis padės sukurti daugiau darbo vietų ir pritraukti investicijų. Profesinės sąjungos teigia, kad naujasis kodeksas sumenkintų darbuotojų socialines garantijas.

Svarstytos Darbo kodekso pataisos dėl atostogų

Seimas tęsė naujojo Darbo kodekso projekto varstymą, kurio metu svarstytos parlamentarų pataisos dėl poilsio laiko.

Svarstomomis kodekso nuostatomis siūloma atostogų trukmę skaičiuoti ne kalendorinėmis dienomis, kaip yra dabar, bet darbo dienomis. Pagal projektą darbuotojams būtų suteikiamos ne mažesnės kaip 20 darbo dienų (jei dirbama 5 darbo dienas per savaitę) arba ne mažesnės kaip 24 darbo dienų (jei dirbama 6 darbo dienas per savaitę) kasmetinės atostogos. Ilgesnė atostogų trukmė galėtų būti numatytos kolektyvinėse sutartyse.

Darbuotojams, kurių darbas susijęs su didesne nervine, emocine, protine įtampa ir profesine rizika, taip pat kurių darbo sąlygos yra specifinės, asmenims iki 18 metų, neįgaliesiems būtų suteikiamos iki 41 darbo dienos (jeigu dirbama 5 dienas per savaitę) arba iki 50 darbo dienų (jeigu dirbama 6 dienas per savaitę), arba iki 8 savaičių (jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas) pailgintos. Darbuotojų, turinčių teisę į šias atostogas, kategorijų sąrašą nustatytų ir konkrečią pailgintų atostogų trukmę kiekvienai darbuotojų kategorijai nustatytų Vyriausybė.

Projekte numatoma, kad darbuotojams už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje, už darbą sąlygomis, jeigu yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų ir tokių nukrypimų negalima pašalinti, ir už ypatingą darbų pobūdį būtų suteikiamos papildomos kasmetinės atostogos. Papildomų kasmetinių atostogų trukmę, suteikimo sąlygas ir tvarką taip pat nustatytų Vyriausybė.

Pagal svarstomą projektą kodekse liktų nuostatos dėl „mamadienių“ ir „tėvadienių“ suteikimo. Darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų arba du vaikus iki 12 metų, ir toliau būtų suteikiama 1 papildoma poilsio diena per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę), o auginantiems 3 ir daugiau vaikų iki 12 metų, – 2 dienos per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas keturiomis valandomis per savaitę), mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį.

Naujajame Darbo kodekse numatoma reglamentuoti kasmetines, tikslines (nėštumo ir gimdymo, tėvystės, vaikui prižiūrėti, mokymosi, kūrybines, nemokamas), pailgintas ir papildomas atostogas ir jų suteikimo tvarką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt