Verslas

2021.02.08 18:12

Verslo atstovai: COVID-19 testų kompensavimas neturi apsiriboti tik smulkiu ir vidutiniu verslu

Vytautas Budzinauskas, BNS2021.02.08 18:12

Vyriausybei pirmadienį nusprendus skirti 30 mln. eurų darbuotojų testavimui dėl koronaviruso, dalis verslo atstovų pageidautų, kad parama būtų numatyta ne tik smulkioms ir vidutinėms įmonėms, kurių veiklą apribojo karantinas.

„Aš už tai, kad ji būtų platesnė (...) Suprantu, kad didelės įmonės – rodo ir ekonominiai rodikliai – jos geriau gyvena, bet dar geriau gyvena įmonės, kurios buvo neuždarytos. Tai man pats principas selektyvumo nelabai aiškus. Gal čia dėl to, kad yra riboti resursai, galbūt su tuo būtų surišta, bet pats principas yra keistokas“, – BNS sakė Lietuvos darbdavių konfederacijos (LDK) prezidentas Danukas Arlauskas.

Jis suabejojo, ar 30 mln. eurų užteks net ir smulkiam ir vidutiniam verslui (SVV).

„Klausimas yra, ar tų 30 mln. eurų užteks tai pasirinktai grupei, ar gaus tie, kurie suspėjo pirmiau. Tai aš manau, kad verslas, matyt, ten galvotrūkčiais versis per galvą, kad pirmi gautų, o po to gal jiems ir nelabai reikia, nes tiesiog gal jie dirba mažiau tokioje aplinkoje, kur yra užsikrėtimo galimybė“, – sakė D. Arlauskas.

„Gerai, kad skyrė, bet kadangi tas skyrimas neparemtas labai aiškiai sudėliota logistika, tai tada eilinį kartą bus daug painiavos, daug bus susipriešinimo ir nepatenkintų žmonių“, – apibendrino LDK prezidentas.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) direktorė Rūta Vainienė pabrėžė, jog pandemija paveikė ne tik SVV įmones.

„Dar teksto nematėme, tai labai sunku teikti pastabas kažkokias. Dėl testavimo ir apskritai dėl kitų paramos priemonių, manytume, kad reikia jau jas labiau horizontalias taikyti, kaip taiko SADM ir Finansų ministerija, ne tik smulkiam ir vidutiniam verslui, nes ne tik smulkus ir vidutinis uždarytas“, – BNS sakė R. Vainienė.

Pasak jos, iš darbuotojų pusės neatrodo sąžininga, kad kompensuojamas testavimas, jeigu nesi stambios įmonės darbuotojas.

„Manome, kad pandemija vienodai kirto, nepriklausomai nuo įmonės dydžio. Juolab, kad čia kalba eina apie darbuotojus. (...) Jeigu aš dirbu SVV, tai valstybė kompensuoja, o jeigu aš jau dirbu didelėje, tai ką, aš dabar esu blogesnis valstybės pilietis?“, – argumentavo R. Vainienė.

Vyriausybė pirmadienį sutarė skirti 30 mln. eurų darbuotojų testavimui nuo koronaviruso. Pasak ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės, planuojama, kad parama galės pasinaudoti smulkios ir vidutinės įmonės, kurių veiklą apribojo karantinas.

„Siekiame kad verslo sugrąžinimas į veiklą būtų sklandus ir žmonės, kurie sugrįš į darbą, kad būtų saugūs, o darbdaviai galėtų nenutraukti veiklos ir saugiai ją vystyti“, – Vyriausybės pasitarime sakė ministrė.

Anot jos, bus skiriama 12 eurų už vieną greitąjį antigeno arba greitąjį serologinį antikūnų tyrimą.

Ministerijos teigimu, už šias lėšas bus galima testuoti apie 100 tūkst. darbuotojų, o vienas žmogus per tris mėnesius galėtų būti patikrintas 12 kartų.

Į pagalbą galės pretenduoti tie verslai, kurie per pastaruosius dvejus metus nėra išnaudoję 200 tūkst. eurų valstybės pagalbos kartelės.

Verslo atstovai anksčiau tvirtino, kad įmonėms, norinčioms savo lėšomis testuoti darbuotojus, dabartinių mokesčių lengvatų neužtenka. Tuo metu kai kurie Seimo nariai sakė, kad finansinių paskatų darbdaviams testuoti savo darbuotojus užtenka ir dabar.