Verslas

2021.02.13 18:29

Vilnių iškeitė į kaimą – 140 galvijų auginantis jaunasis ūkininkas sako pasirinkęs teisingai

Regina Montvilienė, LRT radijo laida „Gimtoji žemė“, LRT.lt2021.02.13 18:29

Jaunasis Ignalinos rajono ūkininkas Liudvikas Luneckas LRT RADIJĄ tikina, kad jei ne koronaviruso pandemija, praėję metai būtų buvę itin sėkmingi. Vilnių į kaimą iškeitusio vyro teigimu, gero grūdų derliaus ir sėkmingai vystomos mėsinės galvijininkystės pakeltą nuotaiką temdo tik krentančios produkcijos supirkimo kainos.

L. Luneckas mėsinių galvijų auginimą pasirinko prieš penkerius metus, iš sostinės sugrįžęs į kaimą. Nors dabar tenka vadybininko, darbininko, statybininko ir kitus darbus išbandyti, jaunas vyras tikina teisingai pasirinkęs. Ir, bent jau kol kas, ūkininkavimas jam sekasi.


Per koronaviruso pandemiją grūdų supirkimo kainos sumažėjo. Tačiau tai jauno ūkininko iš Ignalinos r. neliūdina. Anot L. Lunecko, pasirinkus ūkininkavimą, dejuoti nėra kada. Prieš pusantrų metų Liudvikas augino šimtą galvijų. Šiuo metu ūkininkas džiaugiasi gerokai išaugusia galvijų banda.

„Dabar auginu 140 galvijų, o planuose yra pusantro šimto. Taigi nedaug jau ir betrūksta iki to plano įvykdymo“, – optimistiškai kalba L. Luneckas.

Penktus metus kaime ūkininkaujantis Liudvikas Vilniaus šurmulio sako nepasiilgstantis. Kaime jaučiuosi gerai ir tvirtai, tikina pašnekovas. „Man čia patinka. Nesigailiu, kad išvažiavau iš miesto“, – sako sostinėje mokslus baigęs jaunasis ūkininkas.

Kaime jaučiuosi gerai ir tvirtai. Man čia patinka. Nesigailiu, kad išvažiavau iš miesto.

Grūdus auginantis vyras neužleido ir pievų. Jų plotai vis didėja. „Per metus pievoms skiriu apie 25 hektarus žemės. Tai tikrai užtektinai galvijų pašarui, – tvirtina Liudvikas. – Taip pat sėju kukurūzų, grūdinių kultūrų. Žodžiu, visko, ko reikia gyvuliui.“

Ateities planuose L. Luneckas mato ir nuosavos skerdyklos statybas. Pasak jo, tokia investicija atvertų galimybę patenkinti kliento poreikius „iki stalo“. Šiuo metu ūkininkas užaugintus gyvulius parduoda supirkėjui. „Norint tą (produkcijos tiekimo – LRT.lt) grandinę panaikinti ir pinigų skirtumą pasilikti sau, reikia investuoti (į skerdyklos statybą – LRT.lt)“, – neabejoja pašnekovas.

Jaunasis ūkininkas tikina, kad supirkėjai kiek naudojasi esama pandemijos situacija ir sumažino galvijų supirkimo kainą. „Kai valstybė paskelbė, kad bus parama ūkininkams, tai ta supirkimo kaina ir sumažėjo. Supirkėjai pasinaudojo tuo – kainą pasako vieną ir patikina, kad vis tiek mums valstybė pridės.

Už gerai įmitusio mėsinio mišrūno kilogramą supirkėjai šiuo metu moka pusantro euro. „O šiaip tai iki 1,3 euro už kilogramą. Nelabai gera ta kaina. Na, bet yra ta valstybės parama, tai išeina panašiai, kaip kad ir anksčiau gaudavome“, – teigia Liudvikas ir priduria, kad iš situacijos laimi supirkėjai, kurie „žino savo dainą ir ją dainuoja“.

Per koroną ir kainos krito, ir tų pačių grūdų kaina krito. Na, bet išgyvensim. Ūkininkas juk visada išgyvena.

Ignalinos rajone ūkininkaujantis vyras sako valdžios malonių nesitikintis, tad ir peikti jos, kaip kad tapo įprasta, nesiruošiantis. Pilietinę valią išreiškiu, balsuoti einu, o daugiau jau viskas nuo manęs priklauso, sako L. Luneckas.

Liudvikas neslepia, kad koronavirusas kiek pamaišė kortas – jei ne pandemija, praėję metai būtų buvę itin sėkmingi. „Jei ne ta korona, tai metai išvis būtų puikūs, nes ir grūdai užderėjo, ir gyvulių priaugo. O štai per koroną ir kainos krito, ir tų pačių grūdų kaina krito. Na, bet išgyvensim. Ūkininkas juk visada išgyvena“, – optimizmo nestokoja Ignalinos rajone ūkininkaujantis Liudvikas Luneckas.

Viso pokalbio su jaunuoju ūkininku L. Lunecku klausykitės radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.