Verslas

2021.02.08 14:29

Bankų asociacija įvertino paskolų moratoriumą: pernai – tūkstančiai prašymų, šiemet – vos keliasdešimt

LRT.lt2021.02.08 14:29

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) vertinimu, šiemet atnaujinto verslo paskolų moratoriumo taikymo laikotarpis gerokai skiriasi nuo pirmojo: jeigu pernai bankams paskelbus laikiną paskolų grąžinimo atidėjimą būdavo sulaukiama šimtų įmonių prašymų per savaitę, šiemet tokių – vos per dvidešimt. 

LBA duomenimis, nuo šių metų pradžios šalyje veikiantys bankai iš verslo klientų gavo 24 paraiškas paskolų grąžinimo atidėjimui. 10-ies iš jų sulaukta finansų sektoriui paskelbus apie paskolų moratoriumo taikymo atnaujinimą.

Iš pateiktų paraiškų 3 buvo patenkintos kaip atitinkančios moratoriumo sąlygas. Jų neatitikusios paraiškos taip pat apsvarstytos – su klientais sutarta arba šiuo metu yra derinamasi dėl tinkamiausių individualių sprendimų, teigiama LBA pranešime.

„Pandemijos pradžia buvo tikra „juodoji gulbė“, todėl absoliutus neapibrėžtumas verslą tiesiog baugino. Šiuo metu padėtis yra dar sudėtingesnė, tačiau verslininkai atpažįsta situacijas ir žino, kaip į jas reaguoti. Žinoma, kai kurie sektoriai paveikti labai stipriai, tačiau iššūkių patiriančioms įmonėms labiau nei universalaus moratoriumo reikia individualių sprendimų. Šalies bankai nelengvą pandemijos laikotarpį pasitiko itin gerai pasirengę. Jie daro viską, kad kiekvienam sunkumų patiriančiam klientui padėtų šį laiką įveikti su kuo mažesniais praradimais. Visiems pasiūloma pagalba, kuri leistų išgyventi ir planuoti ateitį“, – akcentavo dr. Eivilė Čipkutė, LBA prezidentė.

LBA atkreipia dėmesį, kad paskolų moratoriumas turi apibrėžtus kriterijus. Paskolos grąžinimo arba lizingo įmokų mokėjimo atidėjimas be sutarties peržiūros ir palūkanų keitimo gali būti pritaikytas klientams, kurie finansinių sunkumų patyrė būtent dėl pandemijos. Bendras atidėjimo laikotarpis pagal pradinį ir atnaujintą moratoriumą, priklausomai nuo įsipareigojimo rūšies, įmonėms sudaro iki 6 mėnesių. Dėl jo į savo finansinių paslaugų teikėją galima kreiptis iki š. m. kovo 31 d. Galiojant moratoriumams, taikomas supaprastintas įmokų atidėjimo procesas: įsipareigojimai banko nėra traktuojami kaip pertvarkomi.

Dėl tų klientų, kurie neatitinka moratoriumo sąlygų arba jau iki 2020 m. kovo 16 d. turėjo reikšmingų įsipareigojimų vykdymo vėlavimų ar nemokų, visais atvejais sprendžiama individualiai.

LBA duomenimis, įmokų atidėjimo galimybe nuo 2020 m. balandžio iki rugsėjo pabaigos iš viso pasinaudojo arti 3 000 įmonių. Joms atidėtų įsipareigojimų bendra vertė siekia per 1 mlrd. eurų. Bendra atidėtų šalies įmonių bei gyventojų įsipareigojimų vertė siekė 1,5 mlrd. eurų. Prašymų atidėti paskolų įmokų mokėjimą daugiausia sulaukta pirmaisiais pavasario karantino mėnesiais, vėliau jų skaičius nuosekliai mažėjo.

Finansų ir kredito įstaigos primena, kad moratoriumai nėra taikomi automatiškai, tad klientai, patyrę finansinių problemų dėl koronaviruso situacijos, turėtų neatidėliodami kreiptis konsultacijos į savo finansinių paslaugų teikėją. Šis suteiks visą reikalingą pagalbą ir padės rasti tinkamiausią sprendimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt