Verslas

2021.02.05 10:33

Baltarusija teigia, kad Lietuva skleidžia melagingą informaciją apie Astravo AE: atrodo, tai dabar madinga

LRT.lt2021.02.05 10:33

Pranešimai, kad į Lietuvą patenka Astravo atominėje elektrinėje (AE) pagaminta elektra yra netiesa, tvirtina Baltarusijos energetikos ministerija, praneša Baltarusijos agentūra „BelTA“. Tokį pranešimą ministerija išplatino reaguodama į Lietuvoje pasirodžiusią informaciją, kad 12 proc. Lietuvoje sunaudojamos elektros energijos pagaminta Astravo AE.

„Lietuvos parlamento nariai ir pareigūnai, rodos, atidžiai stebi energijos importo srautus ir analizuoja kainas. Tai nebūtų nieko blogo, jeigu jie vėl nesišvaistytų kaltinimais Baltarusijos atominei elektrinei. Jie dar kartą grįžta prie mantros, kad Baltarusijos atominė elektrinė yra didelių finansinių praradimų ir grėsmės šaltinis. Norėdami patvirtinti savo teiginius, jie remiasi duomenimis apie tariamą Baltarusijoje pagamintos elektros energijos sunaudojimą Lietuvoje. Tai nėra tiesa“, – „BelTA“ cituoja Baltarusijos ministerijos pranešimą.

Baltarusija laikosi pozicijos, kad tokiu būdu Lietuva ir toliaus siekia diskredituoti Astravo AE.

„Po pakartotinių nesėkmingų bandymų diskredituoti Baltarusijos atominės elektrinės projektą, Lietuva dabar nusprendė skleisti melagingą informaciją. Tai, atrodo, yra madinga“, – nurodė Energetikos ministerija.

Kaip nurodo Baltarusijos nacionalinė agentūra, ministerijos teigimu, visa Astravo AE pagaminta elektros energija buvo sunaudota pačioje Baltarusijoje.

LRT.lt primena, kad trečiadienį po Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdžio energetikos ministras Dainius Kreivys nurodė, jog Lietuva turi naujų duomenų, kurie įrodo, kad į Lietuvą Astravo AE pagaminta elektra patenka ir ją naudoja ir Lietuvos vartotojai.

Ministro teigimu, iš visos į Lietuvą importuojamos elektros energijos, pusę sudaro rusiška, o kitą pusę – baltarusiška elektra.

D. Kreivio teigimu, nebūtų teisinga sakyti, kad Lietuvoje Astravo AE pagaminta elektra prekiaujama. Ji, anot ministro, Lietuvą pasiekia dėl prekybos Latvijos biržoje.

„Lietuvoje neprekiauja. Astravo elektra suprekiaujama Latvijos biržoje. Ją pateikia rusų operatorius, savo portfelyje turėdamas tiek rusišką, tiek baltarusišką elektrą. Paskutiniai duomenys, kad 50 proc. visos elektros, kuri patenka per Lietuvos ir Baltarusijos skerspjūvį yra iš Astravo, 50 proc. yra iš Rusijos.

Lygiai tiek pat suprekiaujama Latvijos biržoje. Ta elektra fiziškai teka ne į Latviją, o per sieną atiteka į Lietuvą, nes pas mus yra didžiulis elektros deficitas. Mes tą elektrą sunaudojame ir už ją susimokame“, – tvirtino D. Kreivys.

NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas nurodė, kad iš visos Lietuvoje sunaudojamos elektros daugiau kaip dešimtadalį – 12 proc. – sudaro baltarusiška elektra ir vartotojai už ją susimoka.

„Galime sakyti, kad dabartiniame visame Lietuvos suvartojamos elektros balanse 12 proc. yra baltarusiška arba Astrave pagaminta elektra. Per mėnesį tai yra 11 mln. eurų. Galime sakyti taip, kad vartotojai susimoka už Astravo AE“, – teigė L. Kasčiūnas.

D. Kreivys nurodė, kad turimi duomenys bus pateikti ir Latvijai bei Estijai. Tai ketinama padaryti antroje vasario pusėje.

Ketvirtadienį interviu LRT TELEVIZIJAI Latvijos ekonomikos ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotojas energetikos klausimais Edijs Šeicans kaltinimus dėl prekybos elektra taip pat atmetė. Jo teigimu, Latvijos naudojama sistema užtikrina, kad į šalį patektų tik rusiška elektra ir kol kas nėra duomenų, leidžiančių abejoti, kad ši sistema neveiktų ar Rusijos pateikiama informacija apie elektros kilmę būtų melaginga.

„Negavome jokių skaičiavimų iš Lietuvos partnerių, todėl negalime komentuoti tų procentų, kuriuos minite. Esame atviri gauti tokią informaciją ir pasirengę apie tai diskutuoti. Bet kokiu atveju, kas yra svarbu, kad mes sujungiame dvi skirtingas temas į vieną. Kiek suprantu, iš esmės kalbama apie komercinį srautą, bet, jeigu perskaičiau interviu teisingai, ministras kalba apie fizinius srautus.

Galiu tik pastebėti, kad apie fizinius srautus negalime kalbėti, nes jie priklauso nuo fizikos dėsnių. Neturime galimybių to sustabdyti. Todėl, jeigu srautas į Lietuvą atkeliauja per BRELL žiedą, tai lemia fizikos dėsniai. Nepaisant to, kad mes ar kiti partneriai norime tai sustabdyti, tai neįmanoma“, – LRT TELEVIZIJAI komentavo E. Šaicans.

Jis taip pat priminė, kad dar praėjusių metų pabaigoje Latvija priėmė sprendimą ir viešai paskelbė ketinanti nepirkti baltarusiškos elektros energijos. Kad to būtų pasiekta, anot E. Šeicans, ministrų kabinetas ėmėso ir atitinkamų veiksmų – sukūrė sistemą, leidžiančią užtikrinti elektros kilmę.