Verslas

2021.02.03 14:44

Prekybininkus ir grožio specialistus nustebino Vyriausybės sprendimas: tai – neadekvatu

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.02.03 14:44

Vyriausybės sprendimas vis dėlto nesvarstyti karantino švelninimų, kurie būtų leidę veikti mažoms parduotuvėms ir grožio salonams, nustebino tiek prekybininkus, tiek grožio specialistus. Tiek vieni, tiek kiti tvirtina apie Vyriausybės pozicijos pasikeitimą nebuvę informuoti ir tokio sprendimo nesitikėję.

R. Vainienė: dar iki šiandienos 12 val. turėjome vilties

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė LRT.lt teigė, kad toks sprendimų pasikeitimas stebina.

„Buvo pirmadienį VESK posėdis, po kurio išgirdome tas viltingas žinias, kad kažkokiu formatu tie uždaryti verslai bus atlaisvinami. Nuskambėjo ir parduotuvės su atskiru įėjimu iš lauko, ir buvo kalbama iš tikrųjų ir su mumis dėl tų galimų ribojimų. Mes teikėme tikrai labai atsargius ir pamatuotus [siūlymus], kad tikrai jokios rizikos nesukeltų“, – teigė R. Vainienė.

Jos pastebėjimu, net ir žadėtieji laisvinimai būtų daugiau suteikę vilties prekybininkams, nei iš tiesų padidinę pirkėjų srautus.

„Tada chronologiškai vakar vyko ekspertų grupės pasitarimas. Jie kaip ir patariamasis organas, bet dabar jau taip nebeatrodo. Neviešas tas posėdis. Nežinau, kaip jį pakomentuoti. Žinau, kad uždarytas verslas, prekybos verslas ten neatstovaujamas. Po to pradėjo eiti tokia komunikacinė žinutė, kad tie ekspertai koreguoja savo pačių planą, nes tie A, B, C, D scenarijai tų pačių ekspertų buvo paruošti, kiek aš suprantu“, – komentavo R. Vainienė.

Jos pastebėjimu, po korekcijos atlaisvinimai verslui nukeliami nebe į žadėtąjį C scenarijų, bet į tolimesnį – B scenarijų.

„Nelabai, tiesą pasakius, suprantu šio teisėkūros proceso. Tikrai labai... kaip čia pasakius... numušė ūpą. Taip gal švelniai reikėtų pasakyti“, – sakė R. Vainienė.

Paklausta, ar apie tai, kad vis dėlto karantino švelninimo sprendimai gali būti ir nepriimti, verslas buvo perspėtas, R. Vainienė teigia, jog apie tai ministerija neinformavo.

„Dar vakar ir dar šiandien iki pat 12 val. turėjome viltį“, – tvirtino R. Vainienė.

Grožio specialistai šaukiasi pagalbos: dauguma tikrai neuždirba tiek, kiek galvoja Vyriausybė

Nuostabos dėl to, kad karantino švelninimo klausimas Vyriausybės posėdyje nebuvos svarstytas, neslėpė ir Lietuvos kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos pirmininkė Jolanta Mačiulienė.

„Šiek tiek buvome visi nustebę, nes tikrai labai tikėjomės ir laukėme. Kažkaip vis dėlto tikėjomės, kad išgirsime mums palankų sprendimą, bet yra, kaip yra. Pasikartosiu, kad mes, kirpėjai, grožio specialistai, kurie yra sukūrę sau ir kolegoms darbo vietas, kurie yra smulkiojo verslo atstovai, tikrai nenorėtume būti pamiršti, palikti jūroje. Norime išplaukti, pradėti darbus, sugrįžti į tuos darbus, nes mūsų verslai žlunga su kiekviena diena“, – LRT.lt komentavo J. Mačiulienė.

Jos teigimu, grožio specialistai apie tai, kad karantino švelninimas vis dėlto gali būti ir nepriimtas, nebuvo informuoti. Pašnekovė pabrėžė, kad su ministerija siekiama ieškoti dialogo, todėl tokia situacija stebina.

„Ne kartą esame bendravę, rašėme raštus, visada laukiame to konkretumo – kada, kas, kaip toliau. Atsakymai dažnai ateina pavėluotai, ne tada, kai tau jų labiausiai reikia. Faktas, kad informacija iš Vyriausybės vėluoja. Suprantu, kad jie yra užsiėmę, sprendžia dideles problemas, bet mums ši problema yra pati svarbiausia, todėl mes kalbame garsiai ir prašome pagalbos“, – sakė J. Mačiulienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad grožio specialistai nebuvo spėję atsigauti ir po pirmojo karantino, todėl aiškumas dabar itin reikalingas, ypač atsižvelgiant į tai, kad pasigirsta kalbų apie galimą trečiąją COVID-19 bangą.

„Dabar vėl neaišku, kada mes dirbsime. Gal po mėnesio pasakys, kad bus trečioji ar ketvirtoji banga? Tikrai situacija šiek tiek tragikomediška“, – nurodė J. Mačiulienė.

Vyriausybės sprendimą nesvarstyti klausimo, susijusio su grožio specialistų likimu, Permanentinio makiažo meistrų asociacijos vadovas Mantas Vaitkevičius LRT.lt taip pat teigė vertinantis neigiamai.

„Bendravome su daug asociacijų, tai vertiname neigiamai. Dabar šnekėjau su J. Mačiuliene ir svarstysime pozicijas, kaip elgtis toliau. Labai stipriai nuliūdino, nes žmonės yra nepavydėtinoje situacijoje. Dauguma dirba pagal verslo liudijimą, individualią veiklą ir labai mažai meistrų, kurie uždirba pakankamai – dauguma tikrai neuždirba tiek, kiek galvoja Vyriausybė, ir kokią paramą reikėtų skirti. [...]

Tai yra neadekvatu ir reikia kuo greičiau imtis veiksmų: arba didinti paramą, arba leisti saugiai atlikti grožio paslaugą, nes srautai yra minimalistiniai, o nelegalumas (paslaugų – LRT.lt) auga nežmoniškais skaičiais“, – tvirtino asociacijos vadovas.

Populiariausi