Verslas

2021.02.21 07:00

Nespėjo nė apšilti kojų – atleido vos po trijų dienų: kad klaidų būta, pripažįsta ir įmonė

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.02.21 07:00

Išdirbusi vos tris dienas, buvo atleista, esą per lėtai mokėsi – su tokia patirtimi susidūrė Irmina. Nors, viena vertus, tai atrodytų objektyvi priežastis darbdaviui atsisakyti darbuotojo, LRT.lt kalbintas teisininkas tvirtina, jog šiuo atveju darbo sutarties nutraukimo pagrindas buvo netinkamas ir pažeidė įstatymą.

Atleido vos po trijų dienų

Kaip savo „Linked In“ paskyroje pasakojo Irmina, iš naujos darbovietės ji buvo atleista vos po trijų dienų, o ir, kaip sako moteris, tos dienos čia jai buvo labai sunkios.

„Mokiausi naudotis „Odoo“ verslo valdymo sistema. Nespėdavau rašytis, pamiršdavau kelią iki tam tikrų operacijų atlikimo. Paskutines darbo valandas būdavau vangi, nes dėl didelio informacijos kiekio nebeturėdavau jėgų tęsti. Kartais žiūrėdavau į kompiuterio ekraną ir galvodavau: „Kurgi tai, juk ką tik spaudžiau? Galiausiai susiimdavau ir padarydavau, nes galvoje sukosi mintis: „Tiesiog taip reikia!“ Nepanašu į svajonių darbą, tiesa? Ir iš mano skambios frazės „Užduotis atlieku su entuziazmu“ irgi mažai kas liko.

Per tris dienas išėjome aštuonias praktikos ir teorijos temas, atsakėme kartu į trijų klientų užklausas. Labai patiko surasti klaidos priežastį ir padėti. Liūdna, bet mano „mokytojas“ nusprendė, kad mokausi per lėtai, todėl mane atleido“, – teigė moteris.

Irmina teigė, jog dėl karantino per trumpą savo karjerą įmonėje susitiko tik su vienu ją apmokiusiu darbuotoju.

„Dėl karantino nepamačiau nei vadovo, nei savo kolegų. Tai yra trumpiausia mano darbinė patirtis, ji tikriausiai paveiks ir mano pasitikėjimą savimi. Vis tiek pasistengsiu būti pozityvi ir pasakysiu: „Ačiū UAB „Sandas“ už galimybę pabandyti“, – sakė ji.

Irminai pateiktame dokumente apie darbo sutarties nutraukimą buvo informuojama, jog patikros, ar darbuotoja yra tinkama pavestam darbui, rezultatai buvo nepatenkinami.

„Dėl šių aplinkybių, vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso 36 str. 3 dalimis, 2021-01-28 Jūs būsite atleista iš užimamų pareigų abipusiu susitarimu“, – rašoma pranešime.

Vis dėlto po merginos įrašu ėmę komentuoti teisininkai nebuvo tokie pozityvūs įmonės, atleidusios Irminą, atžvilgiu ir teigė, jog, tikėtina, ji buvo atleista neteisėtai.

Iš informacijos sprendžia, kad atleidimas buvo neteisėtas

Advokatas Nerijus Zaleckas, vertindamas pateiktą pranešimą apie darbo sutarties nutraukimą, LRT.lt teigė, kad šiuo konkrečiu atveju atleidimas buvo neteisėtas.

„Pranešime nurodyta, kad darbuotoja bus atleista abipusiu susitarimu vadovaujantis Darbo kodekso 36 str. 3 d., tačiau nurodytas Darbo kodekso straipsnis numato, kad atleidimas (darbo sutarties nutraukimas) tokiu atveju atliekamas ne abipusiu susitarimu, o darbdavio sprendimu bei numato atitinkamą procedūrą.

Darbo kodekso 36 str. 3 d. numato, kad pripažinęs, kad išbandymo rezultatai nepatenkinami, darbdavys iki išbandymo termino pabaigos gali priimti sprendimą nutraukti darbo sutartį, apie tai raštu įspėjęs darbuotoją prieš 3 darbo dienas iki darbo sutarties pasibaigimo, ir nemokėti išeitinės išmokos“, – aiškino teisininkas.

Taigi, pasak N. Zalecko, darbdavys, šiuo atveju nustatęs, kad darbuotojos bandomojo laikotarpio rezultatai yra nepatenkinami, turėjo surašyti išvadą apie bandomojo laikotarpio rezultatų įvertinimą, kurioje būtų nurodytos darbuotojos netinkamumo darbui priežastys, išvadą pateikti darbuotojai kartu su įspėjimu dėl darbo sutarties nutraukimo neišlaikius bandomojo laikotarpio ir parengti įsakymą dėl darbuotojos atleidimo neišlaikius bandomojo laikotarpio.

„Pateiktame pranešime nėra paaiškinta, kodėl darbuotoja netinka sulygtam darbui. Neužtenka tiesiog parašyti, kad rezultatai nepatenkinami. Darbdavys privalo paaiškinti, kokie rezultatai nepatenkinami, ką darbuotoja daro blogai, kokių įgūdžių jai trūksta ir pan. Tai yra darbdavio pareiga paaiškinti tai ir įrodyti. Be to, įstatymas taip pat numato ir įspėjimo terminą – 3 darbo dienos, o pateiktame pranešime nurodyta, kad ji bus atleista tą pačią dieną“, – vardijo advokatas.

N. Zalecko aiškinimu, išeitinės išmokos tokiais atvejais paprastai nėra mokamos, tačiau, pripažinus atleidimą neteisėtu, moteris galėtų būti grąžinta atgal į darbą ir jai taip pat turėtų būti išmokamas vidutinis darbo užmokestis už priverstinės pravaikštos laiką nuo atleidimo iš darbo dienos iki sprendimo įvykdymo dienos ir patirta turtinė ir neturtinė žala.

Teisininkas teigia, jog atleisti darbuotoją per bandomąjį laikotarpį yra paprasčiau, tačiau net ir tokiu atveju turi būti paaiškintas darbuotojo netinkamumas. „Pavyzdžiui, klientų ar kolegų nusiskundimai, daromos klaidos laiškuose ir pan.“, – pridūrė jis.

Įmonė: procedūrinių klaidų išvengti nepavyko

LRT.lt kreipėsi į UAB „Sandas“, kurioje ir buvo įsidarbinusi Irmina. Įmonės atstovė Rita Pranevičienė teigė, jog šiandienėje darbo rinkoje rasti IT specialistų nėra lengva, todėl į atrankos procesą tenka žiūrėti kūrybiškai.

„Mūsų įmonė skatina darbuotojų persikvalifikavimą. Turime sėkmingų tokio persikvalifikavimo pavyzdžių, kai darbuotojas su humanitariniu išsilavinimu sėkmingai persikvalifikuoja dirbti IT srityje“, – akcentavo ji.

Komentuodama konkretų atleidimo atvejį, R. Pranevičienė pažymėjo, kad bandomajam laikotarpiui buvo priimtas jaunas žmogus, nes jis atrodė motyvuotas.

Paklausta, ar trys dienos yra pakankamas laiko tarpas naujam darbuotojui visiškai persiorientuoti į naujas pareigas, įmonės atstovė teigė, jog daug geriau atsisveikinti su darbuotoju anksčiau ir leisti jam tęsti darbo paieškas.

„Abi pusės stengėsi – naujoji darbuotoja mokytis, o mes – mokyti. Mūsų įmonėje dirba tiek IT specialistai, tiek formalaus IT išsilavinimo neturintys IT entuziastai, todėl ne pirmą kartą mokome darbuotojus ir kartu mokomės patys. Manome, kad laimingas, savo darbu patenkintas darbuotojas yra siektina vertybė.

Šiuo pagrindu ir buriame kolektyvą. Rūpinamės darbuotojų savijauta ir norime, kad jie gerai jaustųsi darbo vietoje. Todėl kartais daug geriau laiku atsisveikinti, taip suteikiant perspektyviam žmogui galimybę ieškoti darbo, kuris jam teiktų daugiau pasitenkinimo, ir prasmingai realizuoti save“, – pabrėžė ji.

Vis dėlto R. Pranevičienė neslėpė, jog šiuo atveju tam tikrų klaidų būta. „Suprantame, kad tam tikrų procedūrinių klaidų išvengti nepavyko. Jau susisiekėme su specialistais ir teisininkais, peržiūrime ir tobuliname darbuotojų atrankos procesus“, – pripažino įmonės atstovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.