Verslas

2016.04.14 15:46

Rinkos reguliavimo agentūra bus likviduojama

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2016.04.14 15:46

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė žada, kad netrukus Seimą pasieks teisės aktai dėl Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros (ŽŪMPRRA) likvidavimo nuo kitų metų. Jau yra nuspręsta, kad maistą nepasiturintiems gyventojams kitiems metams pirks Europos socialinio fondo agentūra (ESFA).

„Ten dirba 39 darbuotojai, specialistų stiprių nėra, manau, kad galima perskirstant funkcijas, šią instituciją naikinti“, – dalyvaudama Liberalų sąjūdžio frakcijos posėdyje ketvirtadienį sakė ministrė.

Jos teigimu, darbo grupė jau styguoja veiksmų seką, o pirmiausiai reikės priimti įstatymą, kad ŽŪMPRRA likviduojama nuo 2017 metų.

„Tai yra valstybinė įmonė, ji turėtų dirbti ir uždirbti pelną. Bet kadangi kitų paslaugų nevykdo, tik tas, kurios pavedamos, džiaugiamės tuo, kad išsilaiko pati“, – sakė ministrė.

V. Baltraitienė taip pat sakė, kad konkursas į Rinkos reguliavimo agentūros naujo vadovo postą yra nutrauktas – visi pretendentai pasirodė gana blogai, be to, ieškoti naujo vadovo iki likvidavimo nebėra prasmės. ŽŪMPRRA iki jos likvidavimo vadovaus laikinuoju paskirtas Artūras Bagotyrius.

„Pirmiausiai reikės pačią įstaigą likviduoti, o paskui įstatymais jos funkcijos bus išdalintos kitoms institucijoms“, – sakė ji.

Sumą tikisi išieškoti iš buvusios vadovės

Anot V. Baltraitienės, su maisto vargšams pirkimą prižiūrinčia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra sutarta – ministerija jau rengia Vyriausybės nutarimą, kad kitų metų maisto vargšams pirkimą vykdytų ESFA.

Apie Rinkos reguliavimo tarnybos naikinimą trečiadienį prakalbo prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas Mindaugas Lingė.

Neseniai ESFA už 2014 metais vykdyto pirkimo metu padarytus pažeidimus paprašė ŽŪMPRRA grąžinti 332 tūkst. eurų.

Atsakydama į Liberalų sąjūdžio pirmininko Eligijaus Masiulio klausimą, kaip agentūra atiduos šią sumą, V. Baltraitienė sakė, kad yra kreiptasi į teismą su prašymu sumažinti šią sankciją.

V. Baltraitienė ketvirtadienį patvirtino davusi nurodymą agentūrai išieškoti pinigus iš agentūrai tuo metu vadovavusios Rasitos Kraujelytės-Noreikienės, kuri buvo atleista iš pareigų. Dėl jos aferų teisėsauga vis dar atlieka ikiteisminį tyrimą.

„Visiškai yra nesvarbu, kad asmuo nebedirba“, – sakė V. Baltraitienė.

Vilniaus apygardos prokuratūra vis dar vykdo tyrimą dėl pernai metų ŽŪMPRRA vykdyto maisto nepasiturintiems pirkimo. Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rita Stundienė 15min teigė, kad šioje byloje atliekami būtini procesiniai veiksmai, įtarimai niekam nepareikšti.

Žemės ūkio ministrei teko atsakyti į nemalonius klausimus, susijusius su Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) vadovo konkursu, kurį laimėjo ministrės pažįstamų dukra Daiva Mūrienė, bei problemomis, su kuriomis susidūrė buvęs NŽT vadovės patarėjas Gintaras Furmanavičius, kurį neseniai sulaikė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai.

Ministrė aiškino D. Mūrienės akyse niekada nėra mačiusi: „Nepažįstu, nesu mačiusi, moteris 38 metų, ne Kėdainiuose gyvenanti, galite žiūrėti į gyvenimo aprašymą, Kėdainiai nepaminėti, pavardė visiškai nesutampa su tėvų, tai negali žinoti. Taip, tėvus aš pažįstu, negaliu neigti ir dirbę esame kartu, nesame draugai, nedraugaujame šeimomis.“

Liberalas Gintaras Steponavčius klausė, ar ministrės kas nors prašė įdarbinti D. Mūrienę. Ji tikino, kad niekas – nei ji pati, nei tėvai.

„Manęs niekas nieko neprašė“, – aiškino ji.

Tačiau ministrė pripažino, kad tai neatrodo skaniai: „Taip, neatrodo, sutinku.“

Vienas iš Nacionalinės žemės tarnybos ( NŽT) konkurso dalyvių teisininkas Liudvikas Ragauskis apskundė jo rezultatus Vilniaus apygardos administraciniam teismui. V. Baltraitienė sakė, kad reikia sulaukti teismo vertinimo.

„Tai asmeninė G. Furmanavičiaus atsakomybė“

„Dėl NŽT iš tiesų yra labai daug skandalų, labai daug pradėta ikiteisminių tyrimų, aš tą labai atvirai sakau ir pati bendradarbiauju su STT“, – sakė ministrė.

G. Furmanavičius įtariamas už kyšį siekęs paveikti savo įstaigos darbuotojus, kad būtų leista Vilniuje prie vieno žemės sklypo prijungti valstybės žemę.

„Aš nekaltinu NŽT darbuotojų, tai yra jo asmeninė atsakomybė ir už tai jis turi būti nubaustas, – sakė ji. – Tai yra vienintelė tokia institucija visoje valstybėje, kur sueina tiek interesų. Ir neslėpkime, dalis ir politikų domisi ir visokias savo turi įžvalgas. Matome, kiek yra verslo interesų didelių, kiek negrąžinta natūra žemės Vilniuje. Interesai yra dideli ir bet kam, kas vadovaus šiai tarnybai, yra labai sunkus laikotarpis.“

Darbo partijos atstovą, buvusį vidaus reikalų ministrą G. Furmanavičių patarėju pasirinko ir NŽT įdarbino buvusi jos vadovė Daiva Gineikaitė.

V. Baltraitienė sakė pradžioje net nežinojusi, kad jis yra priimtas – apie tai ji esą buvo informuota vėliau.

E. Masiulis nori, kad būtų panaikinta ir NŽT

„Žemės ūkio ministrei laikas prisiimti asmeninę politinę atsakomybę, tebesitęsiant skandalams ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose, toliau galimai neskaidriai skiriant jų vadovus bei perkant maistą skurstantiems brangiau nei rinkos kaina“, – po susitikimo išplatintame pranešime cituojamas E. Masiulis.

Anot jo, V. Baltraitienė neužtikrino, kad ministerija nebebus vienos partijos kadrų įdarbinimo agentūra ir ateityje išvengs galimai korupcinių sandorių.

„Valstybė dėl „auksinių“ miltų ar pagal partijos liniją aukštose pareigose įdarbinamų veikėjų patiria labai konkrečią finansinę žalą. 332 tūkstančius eurų – tokią sumą neseniai įvardijo Europos socialinio fondo agentūra, nustačiusi viešųjų pirkimų pažeidimus perkant maisto produktus. Neaišku, iš kokių šaltinių šie pinigai bus grąžinti į valstybės kišenę, ir tai – tik vienas viešumon iškilęs atvejis. Galimai korupciniai sandoriai vyksta mokesčių mokėtojų sąskaita. Todėl žemės ūkio ministrė, negalinti užtikrinti skaidrumo jai pavaldžiose įstaigose, turėtų prisiimti asmeninę politinę atsakomybę ir trauktis iš pareigų. Jei ministrei tai per sunku, kritiškai įvertinti savo ministrų kabineto narių darbą gali sąžiningumą deklaruojantis premjeras A. Butkevičius“, – sakė E. Masiulis.

Jis mano, kad susikompromitavusi ir iš skandalingų istorijų neišsivaduojanti NŽT turėtų būti panaikinta, jos funkcijas perduodant atsakingiems šalies savivaldybių departamentams.

Anot jo, akivaizdu, kad žmonių pasitikėjimas NŽT yra žlugęs, todėl kitos išeities nėra – reikia braukti brūkšnį ir suteikti paslaugas savivaldybėse, kurios yra arčiausiai žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.