Verslas

2021.02.07 19:01

Grūdų kainos siekia rekordus: ūkininkai džiūgauja, tačiau vartotojams gali brangti miltai ir jų gaminiai

Rūta Katkevičienė, LRT radijo laida „Gimtoji žemė“, LRT.lt2021.02.07 19:01

Sausio mėnesį tarptautinėse rinkose grūdai pabrango 40 proc. Tam įtakos turėjo pasaulinė pandemija ir šalių siekis apsirūpinti grūdais ilgesniam laikui. Situacija palanki ūkininkams, bet ne vartotojams – gali brangti miltai ir visi gaminiai iš jų. Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos (LGPA) prezidentas Karolis Šimas LRT RADIJUI sako, kad dalis ūkininkų nesugebės pasinaudoti esama situacija ir pasirašyti išankstinių pardavimo sutarčių.

Saugyklose grūdų dar turintys žemdirbiai gali džiaugtis, mat supirkimo kainos sausio mėnesį pasiekė rekordines aukštumas. Nemažai Lietuvos ūkininkų stebi kainas ir ketina grūdus parduoti kuo brangiau. Nuo sezono pradžios tarptautinėse rinkose grūdai pabrango net 40 proc. LGPA prezidentas K. Šimas tikina, kad dar neaišku, kiek tęsis grūdų kainų augimas.


Šie metai yra išskirtiniai tuo, kad grūdų kainos užkopė į tikrai rekordines aukštumas, tikina LGPA vadovas. Anot jo, tokį kainų augimą lemia fonduose sukauptas pinigų perteklius.

„Biržose grūdų kainos užkopė į tokius lygius, kokių nebuvo bent septynerius metus. Pagrindinė priežastis, kodėl taip įvyko, yra pinigų perteklius dėl susidariusios COVID-19 krizės. Fondai nežino, kur dėti pinigus, yra daug neapibrėžtumo. Todėl dalis pinigų nueina į turto klases, tarp jų ir į grūdų verslą“, – sako K. Šimas.

Pašnekovo teigimu, tokį investavimą į grūdus išprovokavo įvairūs rinkos dėsniai. Tarp jų – sumenkę derliai Amerikoje bei išaugusi Kinijos perkamoji galia.

„Šių metų pradžioje visi kalbėjo apie tai, kad pasauliniai grūdų likučiai arba grūdų kiekis, konkrečiai kviečių kiekis, bus didžiausias istorijoje. Bus toks vadinamasis „endostokas“, – kalba K. Šimas. – Tai dabar paradoksalu, kad turime didžiausią likutį po šio sezono, tačiau turime ir didžiausią kainą.

Žinoma, yra ir fundamentalių reiškinių, į kuriuos reaguojama labai jautriai. Tai ir kukurūzų derliaus sumažinimas Amerikoje, problemos dėl sojos, taip pat Kinijos intensyvesnis pirkimas, nei kad planuota. Automatiškai į kiekvieną tokį reikšmingesnį įvykį buvo labai jautriai sureaguota fondų ir spekuliantų, o tai dar labiau paskatino kainų kilimą.“

Grūdų perdirbėjų asociacijos prezidentas sako, kad mūsų šalies ūkininkai gali turėti sukaupę apie 5 proc. viso pernykščio derliaus. Anot jo, labiausiai neramina tai, kad ūkininkai gali pradėti specialiai kaupti grūdus tikėdamiesi, kad juos parduos brangiau žiemą ir kitais metais.

Turime per septynerius metus aukščiausias kainas, tačiau mes norime nedaryti išankstinių sutarčių. O kai būna kaina žemiausia, tada ūkininkai pradeda daryti išankstines sutartis.

„To labiausiai ir bijau. Tas yra jaučiama. Tačiau didžioji dalis ūkininkų taip nesielgia, nes turi istorinę patirtį, dėl kurios gali priimti racionalius sprendimus.

Vis tik dalis ūkininkų labai emociškai sureaguoja į tokius dalykus. Pamato, kad žiemą kaina yra aukščiausia, tai reiškia, kad kitais metais jie nepardavinės grūdų ir lauks kitos žiemos. Taip išeina, kad tas sprendimas yra priimamas galbūt pačiu blogiausiu metu.

Turime per septynerius metus aukščiausias kainas, tačiau mes norime nedaryti išankstinių sutarčių. O kai būna kaina žemiausia, tada ūkininkai pradeda daryti išankstines sutartis. Taip jau būna, kad tokie veiksmai vejasi praeitį“, – dalies ūkininkų neapgalvotus veiksmus komentuoja pašnekovas.

Augančios grūdų kainos atsilieps ir kai kurių maisto produktų kainoms. „Jei aukštos supirkimo kainos laikysis ir kitą sezoną, akivaizdu, kad kainos augs visose produktų grupėse, kuriose kažkokią dalį sudaro grūdai. Tai ir miltai, duonos gaminiai bei kiti produktai“, – tikina LGPA prezidentas K. Šimas.

Visas pasakojimas apie kylančias grūdų kainas – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi