Verslas

2021.02.01 13:21

Pirmieji švelnėjimo ženklai – svarstoma leisti veikti slidinėjimo centrams, mažoms parduotuvėms, grožio salonams

atnaujinta 13.38
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.02.01 13:21

Vyriausybei bus siūloma leisti veikti grožio salonams, mažoms parduotuvėms ir slidinėjimo centrams. Toks sprendimas pirmadienį buvo priimtas Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje (VESK). Kaip nurodė sveikatos apsaugos ministras, siekiama, kad veiklą minėtų sričių verslo atstovai atnaujinti galėtų kuo greičiau.

„Norėtume jau pasiūlyti Vyriausybei, kad galėtų veikti ne tik maisto produktais prekiaujančios parduotuvės, bet ir kitos nebūtinųjų prekių parduotuvės, jeigu jos turi atskirą įėjimą iš lauko pusės ir gali riboti klientų srautus. Taip pat norėtume pasiūlyti atlaisvinti tam tikras paslaugas. Būtent teikti grožio paslaugas, bet užtikrinant, kad vienu metu būtų ribojamas žmonių skaičius“, – spaudos konferencijoje kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Jo teigimu, dėl leidimo veikti slidinėjimo centrams Vyriausybė sprendimą gali priimti dar pirmadienį. Ribojimų mažinimai parduotuvėms ir grožio salonams bus pateikti Vyriausybės posėdyje, kuris vyks trečiadienį. Siekiama, kad veiklą būtų leista atnaujinti kuo greičiau.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė spaudos konferencijoje džiaugėsi, kad Sveikatos apsaugos ministerija atsižvelgė į ministerijos siūlymus ir patvirtino, kad dėl slidinėjimo centrų sprendimai gali būti priimti dar šiandien.

„Jau minėjo kolegos, siūlysime dar šiandien Vyriausybei apsispręsti dėl lauko slidinėjimo trasų, kad jos galėtų veikti. (...) Bilietus bus galima įsigyti tik internetu. Tai taip pat veiks kaip klientų registracija. Apsilankymų laikas bus ribojamas iki 2 val.“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Jeigu sprendimą Vyriausybė priimtų pirmadienį, jis įsigaliotų jau nuo antradienio, tad veiklą slidinėjimo centrai galėtų priimti tada, kai būtų pasiruošę.

Ministrė taip pat padėkojo slidinėjimo centrams, kurie prisidėjo prie pasirengimo ir testuoja savo darbuotojus, yra pasirengę dezinfekcijai.

„Draudimas, ribojimas judėti tarp savivaldybių išlieka ir tai reiškia, kad slidinėjimo centrai galės aptarnauti savo savivaldybės žmonės“, – pridūrė A. Armonaitė.

Siūlymus pateikė dar praėjusią savaitę

LRT.lt primena, kad dar praėjusį antradienį Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei pateikė ambicingą planą, kuriame leisti veikti slidinėjimo centrams buvo siūloma jau nuo vasario 1 d., o grožio salonams ir mažoms parduotuvėms – nuo vasario 8 d.

Tokius siūlymus LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ komentavęs ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis tvirtino, kad pritaikius karantino priemonių švelninimą, galiotų ir griežtos taisyklės.

Pavyzdžiui, siūloma, kad slidinėjimo centrai negalėtų nuomoti inventoriaus, privalėtų reguliuoti klientų srautus ir laikytis kitų ribojimų.

Mažesnės parduotuvės galėtų veikti tik tuo atveju, jeigu turi atskirą įėjimą iš lauko ir sutiktų vienu metu aptarnauti vos vieną klientą, neatsižvelgiant į parduotuvės plotą. Jeigu tokios darbo sąlygos tenkintų ir didesnes parduotuves, nurodė ministerija, jos taip pat galėtų atverti duris.

Grožio salonams taip pat būtų taikoma vieno aptarnaujamo kliento taisyklė. Be to, jam turėtų būti garantuotas bent 10 kvadratinių metrų plotas, o tarp klientų būtų privaloma daryti bent 15 minučių pertrauką.

Argumentuodamas ministerijos siūlymus V. Jurgutis atkreipė dėmesį, kad jau dabar parduotuvėms leidžiama veikti kaip atsiėmimo punktams. Esą pritaikius vieno kliento ribojimą, klientų kontaktai ir toliau būtų apriboti.

Be to, atkreipė dėmesį viceministras, grožio paslaugų sektoriuje jau dabar susidarė šešėlinė rinka, kai paslaugos teikiamos namuose, nelegaliai: „Matome ir socialiniuose tinkluose daugybę pasiūlymų, skelbimų, paieškų, kas gali suteikti vieną ar kitą paslaugą. Tai apie kokį saugumo reikalavimų užtikrinimą galime kalbėti, jeigu tai yra juodojoje rinkoje?“

LRT.lt primena, kad Sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį pateikė kiek kitokį karantino švelninimo planą – jame karantiną švelninti ketinama atsižvelgiant į COVID-19 susirgimų skaičių.

Remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymais, parduotuvėms su atskiru įėjimu būtų galima dirbti, kai vidutinis susirgimų COVID-19 skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų per 2 savaites, būtų mažesnis nei 200, o paslaugų sektoriui – kai atvejų skaičius būtų mažesnis nei 150.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt