Verslas

2016.04.13 10:30

TVF: pasaulio ekonomika auga „per lėtai“

ELTA 2016.04.13 10:30

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) vėl sumažino pasaulio ekonomikos. augimo prognozę, informuoja BBC.

TVF naujausiomis prognozėmis, pasaulio ekonomika šįmet išaugs 3,2 proc., 2017 metais – 3,5 procento.

Pristatydamas TVF ataskaitą, fondo vyriausiasis ekonomistas Maurice‘as Obstfeldas apibūdino pasaulio ekonomikos augimo tempus kaip „vis labiau nuviliančius“.

Tai jau antras kartas šiais metais, kai TVF mažina pasaulio ekonomikos augimo prognozę. Vos prieš metus Fondas prognozavo 3,8 proc. pasaulio ekonomikos prieaugį 2016 metais.

Labiausiai sumažinta Nigerijos ekonomikos prieaugio prognozė, nes šalis patiria didžiulių nuostolių dėl žemų naftos kainų. Brazilijoje, Rusijoje ir daugelyje kitų šalių taip pat prognozuojamas silpnesnis augimas nei anksčiau.

Tačiau Indijos augimo prognozė nepakeista, o Kinijos – net padidinta, nes stiprus augimas paslaugų sektoriuje kompensuoja silpnus gamybos rodiklius.

Ir nors pasaulio ekonomika palaipsniui atsigauna po finansinės krizės ir jos sukeltos recesijos, vis didesnį susirūpinimą Fondui kelia vangus jos augimas.

Naujosios ataskaitos paantraštė skelbia: „per lėtai“. Fondas perspėja apie rizikas, dėl kurių rezultatai gali būti prastesni nei prognozuojama. Vienas iš pavojų yra finansinių rinkų sumaištis, kuri vėl gali smogti pasauliui.

Kinijos pastangos suformuoti ekonomiką, kurios augimas būtų orientuotas į paslaugų sferą ir vidaus vartojimą, o ne eksportą ir investicijas, turėtų galiausiai būti naudingos pačiai Kinijai ir visam pasauliui, teigia TVF. Tačiau atsižvelgus į svarbų šalies vaidmenį pasaulio prekyboje, „nelygumai kelyje“ gali turėti neigiamą poveikį kitoms šalims.

Taip pat nerimaujama, kad užsitęsęs lėtas augimas gali apriboti tolesnio augimo pajėgumą ateityje. Negalima atmesti pasaulio ekonomikos stagnacijos rizikos, teigiama Fondo ataskaitoje.

TVF pažymi, kad yra tik kelios šalys, kurių ekonominis aktyvumas, TVF prognozėmis, turėtų akivaizdžiai smukti – tai Graikija, Brazilija ir Rusija, kurios greičiausiai laukia dar vieni nuosmukio metai, visų pirma dėl žemų žaliavinių prekių kainų ir Vakarų taikomų sankcijų dėl padėties Ukrainoje.