Verslas

2021.01.26 18:40

Ambicingas ministerijos planas – kirpyklos ir mažos parduotuvės atsidaryti galėtų jau vasario 8 dieną

Sveikatos apsaugos ministerijos vizija kitokia 18.57
LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt, Jonas Deveikis2021.01.26 18:40

Jau po kelių dienų – vasario 1 d. siūloma leisti atidaryti slidinėjimo centrus, o vasario 8 d. galėtų būti atnaujinta grožio paslaugų veikla, duris galėtų atverti mažesnės parduotuvės, turinčios įėjimą iš lauko. Tokius siūlymus Vyriausybei pateikė Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

LRT.lt primena, kad Sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį pateikė kiek kitokį karantino švelninimo planą – jame karantiną švelninti ketinama atsižvelgiant į COVID-19 susirgimų skaičių.

Savo ruožtu ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis teigė, kad ministerija pateikė kiek kitokius ribojimų švelninimo pasiūlymus, kurie galėtų būti įgyvendinti greičiau.

„Mums atrodo logiškas Sveikatos apsaugos ministerijos planas, bet visgi nuo ministerijos esame pateikę siūlymus šiek tiek paankstinti kai kurių sektorių atidarymą. Gal pradėkime nuo paties paprasčiausio – Lietuvoje turime šešis lauko kalnų slidinėjimo centrus. Tikrai manome, kad jie galėtų pradėti veikti netrukus, nuo vasario 1 d.“, – laidoje LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo V. Jurgutis.

Jis nurodė, kad vis dėlto taip pat būtų taikomi ribojimai. Pavyzdžiui, slidinėjimo centrai negalėtų nuomoti įrangos, klientams būtų taikoma išankstinė registracija, privalėtų būti reguliuojami klientų srautai ir kt.

„Manome, kad dar po savaitės galėtume leisti atsidaryti dar dviem sektoriams. Kalbame apie ne maisto prekių parduotuves. Vėlgi, [su taikomais] griežtais reikalavimais – tik tos parduotuvės, kurios turi atskirą įėjimą iš lauko“, – sakė V. Jurgutis.

Ekonomikos ir inovacijų viceministras apie karantino švelninimą: pateikėme pasiūlymus paankstinti kai kurių sektorių atidarymą

Mažesnės parduotuvės vienu metu galėtų aptarnauti vieną klientą, nepriklausomai nuo parduotuvės ploto. Jeigu su tokiomis sąlygomis sutiktų didesnės parduotuvės, jos taip pat galėtų atnaujinti veiklą.

„Taip pat kalbame apie grožio paslaugas. Vėlgi taip pat taikant labai griežtus srautų ribojimus. (...) Šie sektoriai galėtų pradėti veikti besilaikant reikalavimų. Tikrai galėtume pamažu judėti juos atidarant“, – tvirtino viceministras.

Grožio salonai taip pat vienu metu galėtų aptarnauti vos vieną klientą. Būtų taikomas 10 kv. m vienam klientui reikalavimas, o tarp klientų būtų privaloma daryti 15 minučių pertraukas.

Paprašytas argumentuoti, kodėl tokios priemonės būtų taikomos būtent šiems sektoriams, V. Jurgutis nurodė, kad taikant ribojimą, jog vienu metu aptarnaujamas vienas žmogus, kontaktai tarp klientų būtų sumažinami. Be to, jau dabar parduotuvėms leidžiama veikti kaip atsiėmimo punktams.

„Jeigu leidžiame veikti su griežtais apribojimais, kai vienu metu aptarnaujamas tik vienas klientas, iš esmės tai neturėtų didelio pokyčio nuo dabartinių sąlygų. Galbūt tai padarytų pilką zoną šiek tiek aiškesnę ir verslai galėtų atsidaryti“, – komentavo V. Jurgutis.

Kalbėdamas apie karantino ribojimų mažinimą grožio paslaugų teikėjams, viceministras atkreipė dėmesį, kad dabar dalis grožio specialistų persikėlė į šešėlį ir paslaugas teikia nelegaliai.

„Matome ir socialiniuose tinkluose daugybę pasiūlymų, skelbimų, paieškų, kas gali suteikti vieną ar kitą paslaugą. Tai apie kokį saugumo reikalavimų užtikrinimą galime kalbėti, jeigu tai yra juodojoje rinkoje?“ – sakė V. Jurgutis.

Savo ruožtu ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės patarėja Skaistė Barauskienė kiek vėliau LRT.lt nurodė, kad viceministro pristatyti siūlymai tėra preliminarūs ir galutinius sprendimus dėl verslo ribojimų švelninimo lems susirgimų skaičius.

„Tai yra tik preliminarūs pasiūlymai, kuriems nėra pritarta. Visi sprendimai dėl karantino laisvėjimo datų priklauso nuo susirgimų skaičiaus ir pandemijos plitimo tendencijų“, – teigė S. Barauskienė.

Sveikatos apsaugos ministerija laikosi kitos pozicijos

Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio atstovė spaudai Aistė Šaukšta LRT.lt teigė, kad ministro pozicija dėl galimų ribojimų verslui švelninimo skiriasi ir remiasi ekspertų pateiktomis rekomendacijomis.

Pavyzdžiui, A. Dulkys pirmadienį teigė, kad parduotuvėms su atskiru įėjimu būtų galima dirbti tada, kada vidutinis susirgimų COVID-19 skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų per 2 savaites, bus mažesnis nei 200, o paslaugų sektoriui – kai atvejų skaičius bus mažesnis nei 150.

Šiuo metu 14 dienų sergamumas 100 tūkst. gyventojų siekia 527 atvejus.

A. Šaukšta taip pat pažymėjo, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlymai bus aptarti tik pirmadienį, kada vyks Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis (VESK).

„Vakar ministras pristatė galimus atlaisvinimo scenarijus ir rodiklius, kuriais būtų galima vadovautis vykdant atlaisvinimą. Tačiau visos ministerijos susitarė, kad turi savaitę laiko apmąstymams ir savo pasiūlymams teikti. Todėl visi siūlymai bus vertinami pirmadienį, Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje.

Tai reiškia, kad visi siūlymai bus įvertinti ir sprendimas priimtas bendrai, kada geriausia yra pradėti laisvinimus. Čia nėra nei vienos Sveikatos apsaugos ministerijos apsisprendimas, nei kitos ministerijos. Visos ministerijos sutars bendrai, atsižvelgdamos į siūlymus ir ekspertų rekomendacijas“, – LRT.lt teigė A. Šaukšta.

Populiariausi