Verslas

2021.01.25 13:36

Valdžia atskleidė planą, kas galėtų atsidaryti jau vasarį, – veikti galėtų parduotuvės su atskirais įėjimais iš lauko

atnaujinta 13.52
Jonas Deveikis, LRT.lt2021.01.25 13:36

Vasario antroje pusėje arba pabaigoje siūloma leisti parduotuvių su atskirais įėjimais veiklą, taip pat leisti veikti slidinėjimo centrams. Vis dėlto sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pažymėjo, kad ribojimai bus švelninami atsižvelgianti į susirgimų skaičių.

Po pirmadienį vykusio Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdžio sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys prabilo apie galimybes švelninti karantino ribojimus verslui.

Vienas iš pirmųjų svarstomų atlaisvinimų verslui – leisti veikti ir parduotuvėms, kurių pagrindinė veikla yra ne maisto prekių pardavimas, tačiau atsidaryti galėtų tik turinčios atskirą įėjimą iš lauko. Taip pat vienam lankytojui turėtų būti užtikrintas 20 kv. m plotas. Tokie atlaisvinimai galėtų įsigalioti vasario antroje pusėje arba pabaigoje.

A. Dulkys teigė, kad verslo ribojimai bus švelninami atsižvelgiant į COVID-19 atvejų skaičiaus mažėjimą. Pavyzdžiui, parduotuvėms su atskiru įėjimu būtų galima dirbti tada, kada vidutinis susirgimų COVID-19 skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų per 2 savaites, bus mažesnis nei 200, o paslaugų sektoriui – kai atvejų skaičius bus mažesnis nei 150.

„Vadovausimės Ekspertų tarybos rekomendacijomis. Kalbant apie tam tikrus atpalaidavimus, tarkime, paslaugų sektoriuje, jie būtų tada, kada atvejų skaičius bus mažesnis nei 150. Galbūt tai galėtų būti kovo pradžioje, jei pavyks su tais skaičiais.

„Apie parduotuvių, turinčių atskirą įėjimą iš lauko, atvėrimą, mūsų nuomone, būtų galima kalbėti, kai atvejų bus mažiau nei 200“, – kalbėjo A. Dulkys.

Ministro atstovė spaudai Aistė Šuksta LRT.lt teigė, kad paslaugų sektorius turėtų apimti grožio, laisvalaikio, sporto įrenginių eksploatavimo, sporto klubų, kūno rengybos centrų, pramogų, poilsio, baseino ir pirčių paslaugas.

Šiuo metu 14 dienų sergamumas 100 tūkst. gyventojų siekia 527 atvejus, o tai atitinka blogiausią – D scenarijų.

Scenarijus A numatomas pasiekus mažiau nei 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Scenarijus B – kai pasiektas 25–100 atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų. Scenarijus C, kai atvejų skaičiui viršija 100 atvejų 100 tūkst., o scenarijus D, kai atvejų skaičius viršija 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Siūloma leisti veikti slidinėjimo centrams

Papildomus siūlymus dėl karantino ribojimų švelninimo pateikė ir ekonomikos bei inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Jos teigimu, bus siūloma leisti veikti centrams, kurie teikia lauko slidinėjimo paslaugas, užtikrindami saugumo reikalavimus. Tokių centrų Lietuvoje yra 6.

„Paslaugos teikiamos tik su išankstine rezervacija, ribojamas klientų skaičius, slidinėjimo įranga nenuomojama, užtikrinama periodinė keltuvų dezinfekcija, saugūs atstumai tarp slidininkų“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė A. Armonaitė.

Jos teigimu, slidinėjimo centrai galėtų pradėti veikti jau nuo vasario 1 d.

Taip pat, jos teigimu, bus siūloma leisti teikti grožio paslaugas (kirpimo ir manikiūro), kai yra 1 klientas ir 1 paslaugos teikėjas, užtikrinant ne mažesnį kaip 10 kv. m paslaugos teikimo vietos patalpų plotą.

Iki kovo 1 d. išliktų rekomendacija, jeigu įmanoma, tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje rinktis nuotolinį darbą, išskyrus tas funkcijas, kurias būtina atlikti darbo vietoje.

Leisti renginius planuojama tik gegužę

O štai renginius siūloma leisti tik tada, kai naujų COVID-19 atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų bus mažesnis nei 25.

„Jeigu gegužės pirmą dieną mūsų sergamumo rodiklis būtų mažesnis nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų, tai renginiai uždarose patalpose galėtų būti iki 100 žmonių, o lauke iki 200“, – kalbėjo A. Dulkys.

Jo teigimu, nuo kovo 1 d. taip pat būtų galima kalbėti apie galerijų ir muziejų atidarymą, asmenines sporto treniruotes su treneriu.

„Gana detaliai prie kiekvienos veiklos planuojame išdėlioti ir algoritmą pagal laiką, tačiau turime suprasti, kad laikas yra tik prognozuojamas, o pagrindinis kriterijus yra sergamumo duomenys“, – kalbėjo ministras.

Šiuo metu planuojami ekonominių veiklų suvaržymų švelninimai apima laikotarpį tarp vasario 1 d. ir gegužės 15 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt