Verslas

2021.01.23 21:40

Globalioje kovoje dėl specialistų pasitelks naują elektroninę sistemą: specialistai mato ir galimybių, ir iššūkių

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.23 21:40

Lietuvoje nuo sausio turėjusi pradėti veikti elektroninio rezidento (e. rezidentas) paslauga visiškai funkcionuos geriausiu atveju vasarį. Paslauga užsienio šalių piliečiams elektroniniu būdu leis steigti įmones, atidaryti sąskaitas bankuose ir deklaruoti mokesčius. Lietuvai – tai šansas pritraukti daugiau investicijų ir galimybė pasivyti kaimynines šalis viliojant baltarusių verslus persikraustyti į šalį.

E. rezidentas – ir šansas, ir iššūkis

Galimybe į Lietuvą persikraustyti domisi apie 60 informacinių technologijų įmonių iš Baltarusijos. Dauguma jų kol kas tik stebi situaciją ir laukia palankaus meto. Jis turėjo ateiti dabar – žadėta, kad nuo sausio pradės veikti e. rezidento sistema suteikianti galimybę užsienio piliečiams steigti įmones, atidaryti sąskaitas bankuose, deklaruoti mokesčius. Bet aiškėja, kaimyninių šalių lenktynėse dėl investicijų Lietuvai kyla problema.

„Valstybės įstaigos turi adaptuoti savo sistemas, privatus verslas turi pasiruošti priimti tokį klientą – e. rezidentą. Lygiai taip pat, mūsų pagrindiniai partneriai Registrų centras ir Informacinės visuomenės plėtros komitetas turi adaptuoti savo platformas“, – sako Evelina Gudzinskaitė, Migracijos departamento direktorė.

Panorama. Masiniai protestai už Navalną Rusijoje: tūkstančiai suimtųjų, tarp jų – vaikai ir vėliau paleista Navalnaja

Žadėta, kad prašymus norintieji e. rezidento sistemoje galės teikti sausio antroje pusėje, o sistema visiškai veikti turi vasarį. E.rezidento statuso gavimas užsieniečiams kainuos 90 eurų. Bet ar Lietuvai tai nekainuos pernelyg brangiai?

Lenktynės dėl ekspertų

Jau dabar šalyje įsikūrė 21 baltarusių įmonė. Daugiausia – informacinių technologijų. Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė teigia, kad jeigu norima konkuruoti su kaimyninėmis valstybėmis, reikia paprastinti ir vizų išdavimą, ir sudaryti galimybių verslams greičiau atvykti į Lietuvą.

„Jos visos nori atvykti į Lietuvą, tačiau renkasi kartais ir Ukrainą dėl paprastesnių vizos procedūrų. Dėl to, jeigu mes norime nukonkuruoti, turime supaprasti tas procedūras. Yra suplanuoti pakeitimai. Labai svarbu, aišku, kviesti, komunikuoti su verslo bendruomene toje šalyje, kad jie čia laukiami. Yra dar vienas niuansas – kalbos“, – dėsto A. Armonaitė.

Pasak ekonomikos ir inovacijų ministrės, kai kurie verslai labiau linkę rinktis Ukrainą ar Lenkiją vien dėl kalbos, todėl ir į šį aspektą viliojant baltarusius reikia atsižvelgti. Nuo sausio kuriamos įmonės pirmosios sąskaitos nebeprivalės atsidaryti banke – kaip alternatyva tampa kredito unijos arba elektroninių pinigų įstaigos.

„Kova dėl talentų vyksta globaliai ir manau, kad Lietuvos verslui gali būti naudinga turėti šitokią galimybę pritraukti sau darbuotojų, kurie lengvai gali susitvarkyti, tarkim, rezidavimo dokumentus nuotoliniu būdu ir nebūtinai atvykstant į Lietuvą“, – tikina Investuotojų forumo vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.

Estijoje e. rezidento statusas įteisintas dar 2014 m. Šalies atstovai programą laiko didžiule sėkme, nors aktyviai vilioti baltarusių estai nė nesistengė. Nemažai į priekį pasistūmėjo Latvija pasiūliusi lengvatinių vizų leidžiančių ne tik iš Baltarusijos persikraustyti į Latviją gyventi, bet kartu perkraustyti ir verslą. Ir nors Lietuva arčiau, tarsi patogiausias pasirinkimas baltarusiams, uždelsus su e. rezidento veikimu, verslai ir investicijos gali pasukti kitur.

Populiariausi

Oro uostas
5

Verslas

2021.03.05 13:53

Vyriausybė: ir kelionių organizatoriai privalės užtikrinti, kad keliautojai turėtų neigiamą COVID-19 testą

Asociacija: sprendimai turėjo būti priimami nesėjant nežinomybės; atnaujinta 15.30
5