Naujienų srautas

Verslas2013.03.13 10:56

Degaičių gyventojai priešinasi paukštyno statybai

Telšių rajono gyventojai priešinasi didžiulio paukštyno ir paukštienos perdirbimo įmonės komplekso statybai šalia miesto. Rajono vadovai kol kas neapsisprendžia kieno pusę palaikyti – investicijas ir naujų darbo vietų siūlančius verslininkus, ar gyventojus, besibaiminančius dėl gyvenimo sąlygų pablogėjimo.

Telšių rajono gyventojai priešinasi didžiulio paukštyno ir paukštienos perdirbimo įmonės komplekso statybai šalia miesto. Rajono vadovai kol kas neapsisprendžia kieno pusę palaikyti – investicijas ir naujų darbo vietų siūlančius verslininkus, ar gyventojus, besibaiminančius dėl gyvenimo sąlygų pablogėjimo.

Naujas didžiulis paukštynas turėtų iškilti Degaičių kaime, buvusio paukštyno teritorijoje. Kadaise jame laikyta 200 tūkstančių vištų, dabar ketinama jų auginti keturiskart daugiau. Degaičių bendruomenės atstovai sako nerimaujantys, kad gyvenimo sąlygos pablogės ir jų kaime, ir Telšiuose, mat paukštynas būtų 200 metrų nuo miesto ribos.

„Kvapas, amoniakas, kenksmingos medžiagos, išmetimai įvairūs – plunksnų, pūkų, epitelio ir įvairių dezinfekcinių medžiagų… Statytojai aiškina, kad padarė poveikio aplinkai vertinimo atskaitą ir viskas bus labai gerai, bet nėra ten viskas gerai“, – tvirtina Telšių r. Degaičių kaimo bendruomenės pirmininkė Vita Kazlauskienė.

„Specialiosios žemės naudojimo sąlygos nurodo, kad  nuo 300  sąlyginių vienetų tokiem paukštynam turėtų būti 1 kilometro sanitarinė zona, tai šitoj ataskaitoj ta sanitarinė zona dingsta, nors sąlyginių vienetų yra virš 5 tūkst. – 20 kartų višija minimalų sąlyginių vienetų skaičių. Keistas dalykas, kad tokiam nenustatoma sanitarinė zona“, – sako Degaičių kaimo bendruomenės narys Kęstutis Kurlys.

Degaičių gyventojai tikina kovosiantys, kad vištidės nebūtų statomos.

„Mes esam įstoję į galingą Europos Sąjungą, ir kol kas, kiek girdėjau, kiek laikraščiai rašo, ten yra gerbiamos žmogaus teisės. Manau, kad mes tuo ir pasinaudosim, ir tos vištidės čia neatsiras“, – teigia Telšių r. Degaičių seniūnas Antanas Kontrimas.

Rajono savivaldybės vadovai sako verslininkų parengtos poveikio aplinkai ataskaitos dar nematę. Žadamos 80 mln. litų investicijos, būtų didžiulė parama rajonui, kaip ir 80 naujų darbo vietų.  

„Visus šiuos procesus reglamentuoja įstatymas. Šiuo atveju gyventojų užsispyrimas turi būti motyvuotas. Jei tai bus pagrįsta tuo, kad poveikis jų sveikatai, gamtai ir aplinkai bus neigiamas, o rengėjai, statytojai,  investuotojai neužtikrins, kad jį pašalins, tai, aišku, savivaldybė gyventojus palaikys“, – teigia Telšių r. savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas.

Pasak statybas planuojančios „Vičiūnų“ grupės vadovo, baimės dėl nemalonių kvapų ar oro užterštumo nepagrįstos – esą paukštyne bus įrengtos naujausios, Lietuvoje neregėtos, technologijos – kaip Vokietijoje ar Prancūzijoje.

„Šiandien visoje Europoje, visam pasaulyje egzistuoja technologijos, kurios beveik šimtu procentų išvalo iš vištidžių išeinantį orą. Nėra taip, kad mes patys sugalvojome tas technologijas“, – sako „Vičiūnų“ grupės valdybos pirmininkas Visvaldas Matijošaitis.

Ar įtikins šie argumentai telšiškius, paaiškės kovo viduryje vyksiančiame investutojų, gyventojų ir rajono vadovų susitikime. Pradėti paukštyno statybas bendrovė planuoja jau šį rudenį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi