Verslas

2021.01.24 11:45

19-mečiui verslo idėją pamėtėjo filmukas – pasiūlęs tapti „Simpsonų“ veikėjais sulaukė stulbinamo populiarumo

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.01.24 11:45

19-mečiam vilniečiui Martui Tankevičiui, kaip ir ne vienam kitam, karantinas užtrenkė duris į įprastą veiklą. Iki tol vaizdo klipus kūręs vaikinas ėmė ieškoti kitos veiklos ir galimybės užsidirbti. Čia idėją pakišo mėgstamas animacinis filmas – M. Tankevičius sukūrė projektą „Geltonuok“ ir juo siūlo tapti „Simpsonų“ personažu. Vos per tris mėnesius projektas sulaukė tokio populiarumo, kad dabar visą savo laiką jaunas verslininkas skiria vien jam.

Vaikinas pasakoja pernai baigęs mokyklą ir įstojęs į Vilniaus dailės akademiją, tačiau vėliau studijas nutraukęs ir nusprendęs susitelkti į savo tikslus. Jaunas verslininkas prieš karantiną užsiėmė videografo darbu – filmuodavo renginius ir iš tos medžiagos užsakovams kurdavo vaizdo klipus. Prasidėjus karantinui ir nelikus renginių ši veikla nutrūko.

„Prieš karantiną buvau videografas, turėjau klientų. Kai įpusėjo karantinas, dingo visokie renginiai, žmonės turėjo užsidaryti. Todėl ėmiau galvoti, kaip toliau gyventi ir pragyventi. Kilo mintis pradėti šį verslą. Nemaniau, kad bus tiek daug susidomėjusių žmonių. Dabar, galima sakyti, nebeužsiimu vaizdo klipų kūrimu ir didžiausias pastangas dedu į šį projektą“, – sako M. Tankevičius.

Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad tai nėra visiškai unikali idėja. „Simpsonų“ ar kitų animacinių filmų stiliumi pasaulyje piešia daugybė žmonių: „Šis, galima sakyti, verslo modelis nėra mūsų originaliai sugalvotas projektas, nes užsienyje tokių projektų daug. Pagalvojome, kodėl neperteikus to savaip ir Lietuvoje. Manau, vaikystėje daug kas žiūrėjo „Simpsonus“, jų įgarsintojai yra populiarūs. Mano vaikystėje jie tikrai užėmė gana nemažą dalį, visada ryte laukdavau.“

Šiuo metu M. Tankevičiaus komandoje dirba septyni žmonės. Penki jų – dailininkai, kuriantys iliustracijas „Simpsonų“ stiliumi. Visi jie – užsieniečiai.

„Nemanau, kad Lietuvoje tai yra dažnas dalykas ir kad būtų menininkų, kurie taip pieštų. Mūsų piešėjai yra iš užsienio. Ir internete galima rasti nemažai žmonių, teikiančių tokią paslaugą. Belieka juos susirasti, suderinti visus reikalus. Taip darbuojamės. Kadangi jie užsieniečiai, visus aprašymus išverčiame į anglų kalbą“, – pasakoja M. Tankevičius.

Savo ir kolegos iš Lietuvos veiklą jis apibūdina kaip tarpininkavimą tarp klientų ir menininkų.

„Viskas prasidėjo nuo manęs. Daugiau nieko nebuvo. Viską dariau pats, tik su vienu piešėju. Pats nepiešiu. Po truputį plėtėmės ir jau tapome maža komanda“, – sako M. Tankevičius.

Jis priduria, kad komanda gana lanksti, pavyzdžiui, prieš Kalėdas, kai užsakymų buvo itin daug, iliustracijas kūrė daugiau piešėjų. Dabar jų vėl liko penki.

Apie „Simpsonus“ neužsimena: mes nevagiame jų veikėjų

Projekte „Geltonuok“ ir informacijoje apie jį klientai neras nė žodžio, kad siūloma tapti Houmeriu ar Mardže. Taip pat nėra minimas „Simpsonų“ pavadinimas. M. Tankevičius atkreipia dėmesį, kad tai daroma sąmoningai, ir pabrėžia – projektas nėra susietas su „Simpsonais“ ar jų kūrėjais, tėra naudojamas iliustracijų stilius.

„Pas mus nėra jokių houmerių, bartų ar mardžių, nes negalime pažeisti jų teisių. Nesame niekaip susieti su jais. Jeigu norėtume naudoti „Simpsonų“ šūkį, iliustracijas, darytis reklamą, kurioje būtų matomas, pavyzdžiui, Houmeris, pažeistume jų teises. Reikėtų atsiklausti jų leidimo, reikėtų, galima sakyti, buhalteriją tvarkyti. Turėtume sudaryti sutartis“, – sako M. Tankevičius.

„Iš tikrųjų nesame su jais susieti, tiesiog piešiame jų stilistika“, – priduria pašnekovas.

Jo pastebėjimu, pasitaiko atvejų, kai socialinių tinklų vartotojai kaltina autorių teisių vagyste, tačiau tai kartais būna susiję su komentarais apie per dideles paslaugų kainas.

„Tikrai nemažai žmonių rašo: „Kodėl kopijuojate? Ar susitarėte su „Simpsonais“? To daryti negalima. Jūsų kainos per didelės, jūs apiplėšinėjate žmones.“ Manau, tokių žmonių visada bus, jie tiesiog nori paburbėti“, – neslepia M. Tankevičius.

Jis pripažįsta neperskaitęs visų autorių teises reglamentuojančių teisės aktų, tačiau siekiant išvengti galimo pažeidimo nenaudojami „Simpsonų“ personažai, pavadinimas ar kitos animacinio filmo detalės.

„Nesu labai įsigilinęs, perskaitęs visų įstatymų, bet tikiu, kad mes tiesiog piešiame tuo stiliumi. Mes nevagiame jų veikėjų“, – sako M. Tankevičius.

Jis neslepia nuo pradžių žinojęs, kad „Simpsonai“ turėtų tapti akcentu, nes ir pačiam šis animacinis filmas itin patinka. Pašnekovo nuomone, būtent meilė animaciniam filmui traukia ir klientus.

„Man nuo vaikystės labai patiko žiūrėti „Simpsonus“, visada jų laukdavau, juokdavausi, šypsodavausi. Man tai asocijuojasi su dovana. Visiems „Simpsonai“ patinka“, – sako M. Tankevičius ir priduria, kad ir užsakovai dažniausiai yra tie, kurie užaugo su „Simpsonais“, t. y. 18–30 metų žmonės.

Visų galimybių klientai neišnaudoja – dažniausiai renkasi „Simpsonų“ sofą

M. Tankevičiaus teigimu, dažnai dėl didelio susikoncentravimo į pačius „Simpsonus“ klientai nė nepagalvoja, kad tėra piešiama šiuo stiliumi ir nupiešti galima bet ką.

„Iš tikrųjų dauguma net nepagalvoja, kad mes galime padaryti absoliučiai bet ką. Būna tokių, kurie smalsiai paklausia – turiu „crazy“ idėją, ar galima tai padaryti? Pavyzdžiui, vienas žmogus norėjo piešinį padaryti įspūdingesnį, tad reikėjo seksualesnės atributikos. Tai buvo nestandartinis užsakymas, bet galime padaryti bet ką“, – sako M. Tankevičius.

Dėl šios priežasties du populiariausi iliustracijų fonai – Simpsonų sofa ir namas. Vis dėlto pasitaiko ir įdomesnių užsakymų, pasakoja M. Tankevičius.

Anot jo, vienas klientas prašė, kad fonas būtų susijęs su filmu „Žvaigždžių karai“, o nupieštas personažas laikytų „Žvaigždžių karų“ stiliaus kardą. Kitas klientas prašė nepiešti jokių žmonių ar gyvūnų, bet „Simpsonų“ stiliumi nupiešti automobilį.

Dar vienas klientas norėjo, kad ant Simpsonų sofos įsitaisytų ne pieštas personažas, o realaus žmogaus atvaizdas. „Tačiau tokios paslaugos neteikiame“, – sako pašnekovas.

M. Tankevičiaus pastebėjimu, daug dažniau klientams kyla klausimų ne dėl to, ką galima nupiešti, o kiek tai galėtų kainuoti ir trukti.

„Dažniausias klausimas, be abejo, yra dėl kainos. Taip pat dažnai žmonės mano, kad piešimas užtruks iki mėnesio, teiraujasi, ar spėtume iki kito mėnesio paruošti. Pats piešinio paruošimas trunka iki aštuonių dienų“, – sako pašnekovas.

Jo aiškinimu, nors piešiniai kuriami ranka, skirtingai nei galima įsivaizduoti, tai daroma ne ant popieriaus, o planšetiniame kompiuteryje.

„Kadangi piešiama ranka, nupiešti galima bet ką, bet viskas, galima sakyti, vyksta taip greitai, nes tai daroma skaitmeniniu būdu. Kadangi piešėjai jau įpratę piešti, viską atlieka labai greitai“, – tvirtina M. Tankevičius.

M. Tankevičius: žmonių be mūsų piešinių Lietuvoje tikrai daug

Anot M. Tankevičiaus, pasitaiko atvejų, kai klientai tikisi gana realistiško piešinio, todėl vėliau reikalauja daugybės pataisymų, tačiau dauguma vis dėlto puikiai įsivaizduoja, ką gaus.

Paklaustas, kiek tokia paslauga kainuoja, M. Tankevičius teigia, kad pradinė kaina siekia 25 eurus. Už tokią sumą klientas gautų vieno asmens portretą iki juosmens be jokio fono. Jo pastebėjimu, iliustracijas be fono žmonės dažnai nori atsispausdinti ant marškinėlių ar kitų daiktų.

„Pasirinkus foną, portretas iki juosmens kainuoja 35 eurus. Sakyčiau, pradinė kaina yra 35 eurai, bet dažniausiai prieš šventes taikome nuolaidas. Na, lietuviams patinka nuolaidos, – juokiasi M. Tankevičius. – Būna, žmonės rašo ir sako, kad kainos yra per didelės, nežmoniškos. Kiti perka ir jokių problemų. Turbūt vertinimas priklauso nuo žmogaus.“

Kalbėdamas apie didžiausią kainą, M. Tankevičius tikslaus skaičiaus nurodyti negali – suma gali siekti 500 ar 600 eurų. Tokiu atveju būtų vaizduojama didelė grupė personažų, būtų reikalinga sudėtingesnė kompozicija, išskirtinis fonas.

„Tai priklauso nuo žmonių skaičiaus, kompozicijos, fono. Niekada neteko piešti, pavyzdžiui, 20 žmonių. Daugiausia žmonių, kiek piešėme, – 13–14“, – sako M. Tankevičius.

Per tris veiklos mėnesius įgyvendinta apie 300 užsakymų, daugiau kaip pusė jų atkeliavo prieš Kalėdas. Prognozuoti, kiek užsakymų kada galima tikėtis, M. Tankevičiaus teigimu, dar anksti. Vis dėlto vaikinas neslepia dabar besiorientuojantis būtent į šią veiklą.

„Dabar esame pardavę, galima sakyti, apie 300 piešinių. Pažvelgus, kiek žmonių Lietuvoje dar be mūsų piešinių, jų tikrai daug. Manau, galime pasiekti dar daugiau žmonių. Norėtume augti ir rodyti, kad teikiame tokią paslaugą. Mūsų tikslas – tiesiog augti“, – sako M. Tankevičius.

Paklaustas, ar toks požiūris reiškia, kad kiekvienuose Lietuvos namuose turėtų atsirasti „Simpsonų“ stiliaus paveikslas, M. Tankevičius juokiasi, kad tikra būtų smagu.

„Tikrai būtų smagu tai pamatyti. Kol kas 300 žmonių, iš vienos pusės, atrodo daug. Iš kitos pusės, tai tik 300 žmonių, net ne tūkstantis“, – sako M. Tankevičius.

LRT.lt dėl komentaro kreipėsi ir į „Simpsonų“ atstovus. Animacinio filmo atstovė Antonia Coffman situaciją komentavo trumpai ir tik nurodė, kad bet kokius pažeidimus nagrinėja teisininkai.

„Teisės departamentas aiškinasi daugybę kylančių „Simpsonų“ autorių teisių pažeidimų“, – nurodė A. Coffman.

Ar piešimas „Simpsonus“ primenančiu stiliumi būtų laikomas teisių pažeidimu, A. Coffman nenurodė.

Populiariausi

Oro uostas
5

Verslas

2021.03.05 13:53

Vyriausybė: ir kelionių organizatoriai privalės užtikrinti, kad keliautojai turėtų neigiamą COVID-19 testą

Asociacija: sprendimai turėjo būti priimami nesėjant nežinomybės; atnaujinta 15.30
5