Verslas

2021.01.23 15:54

Prasidėjusi vakcinacija kelia klausimų darbdaviams: ar galės reikalauti skiepytis ar prašyti skiepą liudijančio dokumento

Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Radijo byla", LRT.lt2021.01.23 15:54

Nors darbdavys turi užtikrinti saugias ir sveikas darbo sąlygas darbuotojui, apklausos rodo, kad dalis darbuotojų skiepytis nesutiks. Advokatas Mindaugas Civilka LRT RADIJUI sako, kad tokioje išskirtinėje situacijoje darbdavio rankos bus kiek surištos.

Greita mokslininkų sėkmė, sukuriant vakciną nuo COVID-19, jau leido paskiepyti dalį medikų ir mūsų šalyje. Lietuvoje vakcinacija pradėta ir globos įstaigose, jos laukia rizikos grupėse esantys gyventojai. Vėliau vakcinacija bus taikoma ir plačiajai visuomenei. Tačiau masinis vakcinavimas jau dabar kelia nemažai klausimų teisinėje srityje, ypač turint omenyje asmens jautrumą ir privatumą.


Advokatų kontoros „TGS Baltic“ partneris, Technologijų industrijos grupės vadovas Mindaugas Civilka sako, kad darbdavys privalo darbuotojui sudaryti tinkamas darbo sąlygas bei tuo pačiu užtikrinti jo privatumą.

„Darbdavys taip pat turi užtikrinti, kad darbuotojas nebūtų diskriminuojamas bei pažeidžiamos jo įvairios kitos teisės“, – teigia M. Civilka.

Anot jo, „suderinti tas visas teises“, ypač išgyvenant pandemijos iššūkius, tikrai nėra lengva.

„Kalbant apie sveikatos patikrinimus, testavimus ar kalbant apie tą pačią vakcinaciją, kuri dar yra ankstyvoje stadijoje, tačiau vis tiek būtina apie tai kalbėti, tai visus šituos interesus suderinti tikrai nėra paprasta dėl daugelio priežasčių. Visų pirma, įstatymas nepateikia atsakymo, kaip darbdavys tokioje situacijoje turėtų elgtis ir vertinti.

Įstatymas labai dažnai palieka vertinimo galimybę ir pačiam darbuotojui, – pastebi jis. – Kita vertus, tas pats darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas yra parašytas iš tos pusės, kad darbdavys privalo užtikrinti sveikas ir saugias darbo sąlygas, taip pat kad darbuotojai neturėtų nelaimingų atsitikimų, profesinių ligų. Tai atitinkamai su tuo yra siejamos darbdavio pareigos turėti planą, turėti tą vadinamą sveikatos patikrinimo planą.“

Tačiau kalbant apie tokius ekstremalius įvykius, mes neturime aiškaus reglamento, kaip darbdaviui elgtis su darbuotoju, tikina advokatas. „Jei turime omenyje pandemijas, epidemijas, kurios nėra susijusios su konkrečia darboviete, o apima visą valstybę, įstatymas, deja, nieko apie tai nekalba. Dėl to, greičiausiai, atsakymas glūdi pačiame situacijos vertinime. Darbdavys gali sudaryti galimybę savo lėšomis, ar iš dalies savo lėšomis, darbuotojams vakcinuotis“, – tikina M. Civilka.

Vis tik advokatas čia pat pabrėžia, kad teisiškai darbdavys negalės reikalauti iš savo darbuotojų, kad šie būtinai pasiskiepytų nuo koronaviruso. Anot jo, darbdavys taip pat neturės teisės ir prašyti, kad darbuotojas kažkokiu būdu įrodytų, kad jau buvo paskiepytas.

„Mano nuomone darbdavys galės pasiūlyti tai padaryti, tačiau jei darbuotojas atsisakys, tai nei priversti skiepytis, nei reikalauti kažkokio tai patvirtinimo dėl turėto skiepo darbdavys negalės, – tvirtina pašnekovas. – Na nebent bus kažkokios tai išimtys. Tačiau bendra tvarka negalės to daryti.“

Jei darbuotojas skiepytis atsisako, darbdavys privalo užtikrinti darbo procesą taip, kad toks darbuotojas nesijaustų diskriminuojamas, tikina advokatas. „Tokiam darbuotojui gali būti pasiūlytos darbo sąlygos, kur bus mažesnė tikimybė kontaktuoti su kitais darbuotojais, – vieną sprendimo galimybę pateikia pašnekovas. – Taip pat tokiam darbuotojui, pagal galimybes, gali būti pasiūlyta galimybė dirbti nuotoliniu būdu.“

M. Civilka pabrėžia, kad darbdaviai jau dabar turi numatyti, kad tokių darbuotojų tikrai bus, ir jau dabar ruoštis, kaip bus organizuojamas darbo procesas.

„Kuomet vyks darbuotojų vakcinacija, tikrai bus tokių, kurie skiepytis atsisakys, tad darbdavys turi pasiruošti planą, kaip reikės elgtis su tokiais darbuotojais“, – sako advokatų kontoros „TGS Baltic“ partneris, Technologijų industrijos grupės vadovas Mindaugas Civilka.

Visas pokalbis su advokatu M. Civilka – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi