Verslas

2016.04.06 11:08

Norvegija meta iššūkį Rusijos gamtinių dujų karaliavimui Europoje

15min.lt 2016.04.06 11:08

Norvegijos valdžia leido padidinti gamtinių dujų gavybos apimtis iš didžiausio šalyje telkinio tam, kad Europos šalių rinkoje būtų galima konkuruoti su JAV ir Rusija, praneša naujienų agentūra „Bloomberg“, remdamasi šaltiniu kompanijoje „Statoil ASA“.

Turimas omenyje gavybos didinimas 10 proc. Trolo dujų telkinyje nuo 2016 m. spalio. „Bloomberg“ pažymi, kad gavybos apimčių didinimas leis Norvegijai daryti spaudimą Rusijai Europos dujų rinkoje.

Jau anksčiau „Gazprom“ paskelbė, kad yra pasiruošęs eksportuoti į Europą dar daugiau dujų nei rekordiniais 2013 m. Svarbu pažymėti, kad Rusija ir Norvegija yra vienintelės šalys, kurios dėl savo gamtinių dujų gavybos pajėgumų ir agresyvios kainodaros gali sutrukdyti suskystintų gamtinių dujų iš JAV į Europą eksportui. Dėl šios priežasties JAV gali atsisakyti dujų tiekimo į Europą planų ir dėmesį nukreipti į Brazilijos ir Indijos rinkas.

„Tai būtent tai, ką Norvegija ir ruošėsi daryti – išsaugoti savo rinkos dalį“, – pažymi banko „Societe Generale“ analitikas Thierry Brosas, kalbėdamas apie Oslo sprendimą didinti dujų gavybą.

Šiuo metu per metus Trolo telkinyje išgaunami 33 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų, kas prilygsta tokios šalies kaip Prancūzija metiniams poreikiams. Trolo telkinys yra didžiausias Norvegijoje, ir jame išgaunamas trečdalis visų šalies gamtinių dujų.