Verslas

2021.01.22 11:05

Netrukus Lietuvos banko vadovo postą paliksiantis Vasiliauskas Krėpštos kandidatūros nenorėjo vertinti, bet į žvalgybą su juo eitų

atnaujinta 11.30
Jonas Deveikis, LRT.lt2021.01.22 11:05

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas teigia, kad prezidento Gitano Nausėdos netiesiogiai pasiūlyto kandidato į LB valdybos pirmininkus Simono Krėpštos nevertinsiantis, tačiau pridūrė, kad jis yra patikimas ir turintis gerą reputaciją. 

„Tai turbūt būtų neetiška iš mano pusės aptarinėti. Yra institucijos, kurios darys teikimą ir kurios apsispręs dėl kandidatūros ir įvertins. Susilaikysiu nuo bet kokių vertinimų“, – penktadienį žurnalistams teigė V. Vasiliauskas.

Jis taip pat pridūrė, kad jei ir prieštarautų siūlomai S. Krėpštos kandidatūrai, vis tiek susilaikytų nuo vertinimo.

Tai yra patikimas, turintis reputaciją komandos narys.

„Tikrai nepasisakyčiau nei už, nei prieš. Esu nekompetentingas šiuo klausimu pasisakyti. Mano nuomonė neturėtų būti kažkam įdomi. Dirbom kartu, nuveikėm daug ką. Tai yra patikimas, turintis reputaciją komandos narys. Jeigu jūs manęs paklaustumėte, ar eičiau su juo į žvalgybą, tai mano atsakymas būtų taip, eičiau. Taškas“, – kalbėjo Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

V. Vasiliauskas Lietuvos banko valdybos pirmininko pareigas eina nuo 2011 m., o jo kadencija baigsis 2021 m. balandžio mėnesį.

Nors kadencijų skaičius nėra ribojamas, Lietuvos banko pirmininkas teigia nesitikintis būti siūlomas eiti pirmininko pareigas trečią kartą iš eilės.

„Manau, kad dvi kadencijos iš eilės, ypač turint omenyje laikotarpius praeityje, daugiau negu pakanka“, – kalbėjo jis.

Lietuvos banko vadovas taip pat prasitarė baigęs savo kadenciją ir toliau ketinantis dėstyti Vilniaus universitete bei patikino esantis ramus dėl savo ateities.

„Kalbant apie ateitį, tai sakyčiau, kad keletas dalykų yra visiškai aiškių ir keletas neaiškių. Aiškus dalykas yra, kad aš ir toliau tęsiu savo dėstymą Vilniaus universitete, ką aš ir dariau paskutinius 20 metų tiek dirbdamas privačiai, tiek Lietuvos banke.

Aiškus dalykas ir tai, kad metus laiko truks atšalimo laikotarpis. Todėl bet koks pajudėjimas per metus laiko, bet kur... Tą gali padaryti tik gavęs Europos Centrinio Banko atitinkamo komiteto sutikimą. O pasaulis atviras, tų galimybių yra daug. Turiu dvi rankas, vieną galvą. Esu visiškai ramus dėl ateities“, – mintimis apie ateities planus pasidalijo V. Vasiliauskas.

Neramina mažas bankrotų skaičius

Susitikimo su žurnalistais metu V. Vasiliauskas atkreipė dėmesį ir į mažą bankrotų skaičių. 2020 m. bankrotų skaičius Lietuvoje buvo 50 proc. mažesnis nei įprastai, o tai gali lemti didesnį bankrotų skaičių 2021–2022 m.

„Neramina kritęs bankrotų skaičius. Gali atrodyti keistai, kodėl jis neramina, bet reikia pažymėti, kad praėjusiais metais bankrotų buvo 50 proc. mažiau. Istoriškai, tas lygis normaliais laikais būna daugiau ar mažiau vienodas.

Aš sau darau išvadą, kad tikrai galime tikėtis šiais arba kitais metais, kada pasibaigs valstybės pagalbos priemonės, kada visos politikos grįš į normalią skrydžių trajektoriją, bankrotų suintensyvėjimo“, – kalbėjo V. Vasiliauskas.

Panaši situacija, anot jo, yra ir kitose Europos Sąjungos valstybėse (ES): „Tai yra natūralu, nes viešieji finansai yra liejami pakankamai dideliais mastais, todėl dabar nematome tikros situacijos, kokia ji būtų normaliomis sąlygomis.“

V. Vasiliauskas pažymėjo, kad ateityje bus matomas ir blogų paskolų portfelio augimas, todėl reikia pradėti kalbėti apie naujos institucijos Europos Sąjungoje kūrimą, kuri administruotų blogas paskolas.

„Diskusijose euro sistemoje mes visą laiką pasisakome, kad europiniu mastu būtina spręsti šį klausimą ir pirmiausia būtų gerai turėti instrumentus paneuropiniu mastu. Pavyzdžiui, kokią turto valdymo bendrovę, į kurią galėtų būti dedamos visos bankinio sektoriaus blogos paskolos. Kuo greičiau bus tokie paneuropiniai sprendimai, tuo bus paprasčiau“, – sakė jis.

Populiariausi