Verslas

2021.01.22 09:15

Seime – siūlymas iki 9 proc. sumažinti PVM būtiniausiems, ekologiškiems maisto produktams

atnaujinta 12.53
Sniegė Balčiūnaitė, BNS, Jadvyga Bieliavska, ELTA2021.01.22 09:15

Lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą socialdemokratai siūlo nustatyti būtiniausiems, lietuviškiems bei ekologiškiems maisto produktams, o jų sąrašą tvirtintų Vyriausybė.

Taip pat sumažintą PVM tarifą siūloma taikyti maitinimo ir gėrimų teikimo paslaugoms, išskyrus prekybą alkoholiniais gėrimais. Tokia lengvata maitinimo paslaugas teikiančiam verslui padėtų atsitiesti atlaisvinus veiklas, suvaržytas dėl koronaviruso.

Tokias Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas Seime registravo Eugenijus Sabutis, Vilija Targamadzė, Linas Jonauskas, Kęstutis Vilkauskas ir Vidmantas Kanopa.

Pakeitimų iniciatoriai tikisi, kad sumažinus PVM svarbiausiems maisto produktams, jie atpigtų 5-8 proc., o taip pat paskatintų chemiškai neapdorotų, didesnės maistinės vertės produktų vartojimą.

Jeigu Seimas tokius pakeitimus priimtų, jie įsigaliotų nuo 2022 metų sausio.

Siūlymų lengvatinį PVM tarifą taikyti maisto produktams Seime buvo ir daugiau, tačiau nė vienai iniciatyvai pritarta nebuvo.

Prieš metus analogiškas socialdemokratų pataisas vertinusi Finansų ministerija joms nepritarė, o jos parengtame Vyriausybės nutarimo projekte teigta, kad lengvata maisto kainų nesumažintų, o valstybės biudžetas per metus netektų iki 337 mln. eurų pajamų.

Standartinis PVM tarifas Lietuvoje siekia 21 proc., jis galioja nuo 2009 metų rudens.

Lengvatinis 5 proc. PVM tarifas Lietuvoje dabar taikomas tik vaistams, o 9 proc. – keleivių vežimui, laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams, knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams, pavyzdžiui, vadovėliams, enciklopedijoms ir žodynams, piešimo ir spalvinimo knygelėms, viešbučiams (iki 2022 metų pabaigos) ir centralizuotam šildymui.

T. Tomilinas apie PVM lengvatą: saugesnis kelias būtų pradėti nuo ekologiškų maisto produktų

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnės pavaduotojas Tomas Tomilinas sako, kad pirmiausia reikėtų sutarti dėl papildomų pajamų, kas kompensuotų dėl to patiriamus nuostolius trumpuoju laikotarpiu.

Jo nuomone, saugesnis kelias būtų pradėti nuo PVM lengvatos ekologiškiems maisto produktams, vaisiams ir daržovėms.

„Idėja tikrai nėra nauja. Bet ji Lietuvoje neįgyvendinta dėl vienos paprastos priežasties – visi, kas siūlo, niekada negalvoja apie biudžetinius šaltinius, kaip bus kompensuojamas didžiulis pajamų praradimas. Nes tokio pakeitimo kaina akivaizdi: biudžetininkams neaugs algos, bus karpomos socialinės programos. Ypač prie dešiniųjų valdžios. Manau, kad svarstydami siūlymą turime plačiai sutarti dėl papildomų pajamų, kas kompensuotų nuostolius trumpuoju laikotarpiu. Saugesnis kelias būtų pradėti nuo ekologiškų maisto produktų, nuo vaisių ir daržovių ir tada turint aiškų šaltinių planą imtis esminės pertvarkos“, – Eltai sakė T. Tomilinas.

Populiariausi