Verslas

2013.03.09 22:57

D. Grybauskaitė: Lietuvos ekonominė padėtis kasmet gerės, bet daug kas priklauso ir nuo tų, kurie valdžioje

15min.lt 2013.03.09 22:57

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tiki, kad Lietuvos ekonominė padėtis gerės kasmet, tačiau grėsmė Lietuvai susidurti su dar viena krize priklauso ir nuo valdžioje esančių jėgų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tiki, kad Lietuvos ekonominė padėtis gerės kasmet, tačiau grėsmė Lietuvai susidurti su dar viena krize priklauso ir nuo valdžioje esančių jėgų.

Tai ji teigė duodama interviu Vokietijos transliuotojui „Deutsche Welle“.

„Kaip mėgstu juokauti, jeigu mes išgyvenome 50 metų okupacijos, išgyvensime ir geresnius laikus. Populizmas auga visur, tikriausiai kaip ekonominių sunkumų padarinys. Tradicinės partijos praranda paramą, nes nesugeba transformuotis, reformuotis pakankamai greitai. O žmones tai vis labiau erzina. Tokios tendencijos yra panašios visoje Europos Sąjungoje (ES)“, – šeštadienį paskelbtame interviu cituojama D. Grybauskaitė.

Žurnalistai teiravosi, kodėl, prasidėjus krizei, Lietuva neprašė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paramos. Anot Prezidentės, ji tikėjo, kad Lietuva iš duobės gali išlipti pati – be kitų diktato.

„Jeigu nestinga politinės valios ir politinės atsakomybės, nereikia jokios pagalbos. Tik tu žinai, kaip padėti savo šaliai. Ir būtent tokios atsakomybės trūkumas yra kai kurių Pietų Europos šalių problema“, – pabrėžė valstybės vadovė.

„Deutsche Welle“ prezidentei pateikė Latvijos pavyzdį – ši valstybė naudojosi TVF pagalba ir dabar yra viena greičiausiai augančių šalių ES.

„Kuo smarkiau krenti, tuo labiau augsi. Taigi viskas priklauso, nuo ko skaičiuosi augimą. Lietuva turi vieną labiausiai augančių ekonomikų. Manau, praėjusį ketvirtį mes buvome treti pagal augimą. Tačiau šis augimas yra sveikas, nes mūsų krytis nebuvo toks milžiniškas, koks buvo Latvijos. Galime tik didžiuotis, kad prisiėmėme atsakomybę patys, nes jau turiu bendravimo su TVF patirties 1999 metais prasidėjus Rusijos krizei. Mano patirtis tokia: niekas nepadės, jei nemokėsi tvarkytis savo šalyje, nei TVF, nei ES programos ar fondai“, – pabrėžė D. Grybauskaitė.

Interviu ji taip pat teigė, kad sunkiausiais laikais reikėjo įtikinti žmones, jog nėra kitos išeities – teks gyventi susiveržus diržus, todėl politikai susimažino algas, o jos alga susitraukė 30 proc.

Euro reikia kuo greičiau

D. Grybauskaitė įsitikinusi, kad Lietuvai euro reikia kaip galima greičiau. Mūsų šalis eurą įsivesti planuoja 2015 metais.

„Lietuvoje de facto turime eurą, nes turime valiutų valdybos modelį, kuris susieja litą su euru fiksuotu santykiu. Faktiškai mūsų monetarinė politika labai daug priklauso nuo Europos centrinio banko“, – sakė ji.

Prezidentė pabrėžė, kad Lietuva neturi savo monetarinių instrumentų – turi tik įsipareigojimus ir suvaržymus, bet negauna naudos, kurią turėtų, jei būtų įsivedusi eurą. „Yra pakankamai priežasčių įsivesti eurą kaip įmanoma greičiau“, – pridūrė valstybės vadovė.