Verslas

2021.01.20 13:33

Senjorams gauti vienkartinę 200 eurų išmoką tikimybė mažėja – Vyriausybė atmetė 13-osios pensijos idėją

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.01.20 13:33

Papildomų 200 eurų vienkartinės išmokos idėją, dar vadinamą 13-ąja pensija, Vyriausybė atmetė. Tokį sprendimą ministrų kabinetas priėmė trečiadienį, argumentuodamas, kad vienkartinė išmoka pensininkų padėties nepagerins.

Vyriausybės kanceliarijos socialinės politikos grupės pateiktoje ataskaitoje pažymima, kad siūloma pritarti siekiui gerinti socialinio draudimo pensijų ir šalpos išmokų gavėjų finansinę padėtį, tačiau pačiam įstatymo projektui nepritarti.

Argumentuojama, kad universalios išmokos skyrimas, nevertinant asmens gaunamų pajamų, ir tik vieną kartą per metus, nebūtų efektyvi atskirties mažinimo priemonė ir iš esmės nepagerintų pensininkų finansinės padėties ir netgi priešingai – sudarytų prielaidas sumažinti pasitikėjimą socialinio draudimo sistema, nes nurodytoms problemoms spręsti reikia imtis kompleksinių priemonių.

Skaičiuojama, kad tokios priemonės įgyvendinimui prireiktų apie 180 mln. eurų. Atsižvelgiant į COVID-19 situaciją, dėl tokio įsipareigojimo valstybės skola dar labiau didėtų ir tai keltų pavojų viešųjų finansų tvarumui.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad naujosios Vyriausybės programoje numatoma senjorų problemas spręsti sistemiškai.

LRT.lt primena, kad siūlymą mokėti vienkartinę 200 eurų išmoką senjorams praeitos kadencijos Seime pateikė buvę Seimo nariai Zbignevas Jedinskis ir Vanda Kravčionok. Išmoką buvo siūloma skirti kartą per metus, gruodžio mėnesį, neatsižvelgiant į pensininko gaunamas pajamas.

13-osios pensijos idėją turėjo svarstyti ankstesnė Vyriausybė, tačiau galiausiai tai nebuvo padaryta. Tuometis finansų ministras Vilius Šapoka perspėjo, kad 13-ai pensijai kitąmet reikėtų iki 200 mln. eurų, o valstybė dabartinėje situacijoje turi vengti papildomų ilgalaikių finansinių įsipareigojimų.

Tuometinis socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigė, kad galutinį sprendimą dėl vienkartinės išmokos turėtų priimti naujasis Seimas.

Dar prieš rinkimus dabartiniai valdantieji tokį siūlymą vadino rinkiminiu triuku. Pasiūlymo nepalaikė ir prezidentas Gitanas Nausėda, kurio vertinimu vienakartinė išmoka nėra tvarus sprendimas.

Lietuvoje iš viso yra apie 615 tūkst. senatvės pensininkų, apie 160 tūkst. netekto darbingumo pensijų gavėjų, beveik 98 tūkst. valstybinių pensijų gavėjų, apie 30 tūkst. našlaičių pensijų gavėjų, apie 60 tūkst. šalpos išmokų gavėjų, apie 5 tūkst. išankstinių senatvės pensijų gavėjų.

2020 m. lapkričio mėn. pensijoms išmokėta 288,8 mln. eurų.

Šiuo metu vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu sudaro 400 eurų, o vidutinė pensija – 377 eurus.