Verslas

2021.01.18 21:37

Ministerija pripažįsta – dalis žmonių nepelnytai liko be 260 eurų išmokų, sako jau ieškanti, kaip juos paremti

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.18 21:37

Dalis savarankiškai dirbančių žmonių, kurių veikla dėl karantino sustabdyta, liko be 260-ies eurų paramos. Vieni todėl, kad jų veiklos nėra nukentėjusiųjų nuo pandemijos sąraše, kiti – kad su verslo liudijimu dirbo trumpiau, nei reikalaujama išmokai gauti. Paramos gavėjų skaičių naujoji valdžia apribojo, kad pinigų negautų tie, kam nepriklauso. Bet Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jau pripažįsta, kad dalis žmonių nepelnytai liko be išmokų ir sako jau ieškanti, kaip juos paremti.

Juvelyrė Judita sako, laimė – tai nuosavas kampas. Jeigu patalpas nuomotų, niekaip neišgalėtų susimokėti. Moteris dirba su verslo liudijimu – perka jį mugių, parodų dienoms, kai, žino, galės parduoti dirbinius.

Bet karantinas visus renginius sustabdė. O parama be pajamų likusiems savarankiškai dirbantiems žmonėms numatyta tik tada, jeigu jie dirbę bent 3 mėnesius.

„Mano, pavyzdžiui, verslo liudijimas buvo išpirktas iki gruodžio 28 dienos. Ir aš negalėjau pasinaudoti. Turiu tik 78 dienas. Ir aš niekaip negaliu turėti tų 3 mėnesių vien dėl to, kad man jie neleido dirbti. Tai vat todėl aš negaunu“, – sako pašnekovė.

Juditos vyras irgi išmokos negauna. Jis ieško darbo, bet 50-mečiai nepageidaujami.

„Tokių kaip aš yra daug. Daug kas, sakykim, sako, kažkiek tai ten turėjo pasitaupę. Kiti turi kitų, čia buvo kaip papildoma veikla. Tai jie dar vis tiek kažkur kažkas dirba ir taip toliau. Čia buvo mano pagrindinė veikla, aš kitos veiklos neturiu. Mes esam su vyru kartu, nes čia mūsų šeima. Ir tokių kaip mes tikrai yra ne viena šeima“, – sako Judita.

Iš kuriamo grožio gyvenančios Juditos bičiuliai 260-ies eurų irgi negaus. Tik dėl kitos priežasties – jų veiklos nėra nukentėjusiųjų nuo COVID-19 sąraše.

„Jiems irgi yra situacija tokia pati, jie irgi negali pretenduoti. Yra taisyklės, ir niekam neįdomu tavo problemos“, – pripažįsta Judita.

Pirmo karantino išmokos valstybei atsiėjo 112 mln. eurų. Dabar tam numatyta triskart mažiau – 36 mln. eurų.

Bet socialinės apsaugos ir darbo viceministras sutinka, kad, norint atsijoti iš tikrųjų nenukentėjusiuosius, dalis žmonių nepelnytai lieka be paramos. Esą jau ieškoma, kaip skriaudą ištaisyti.

„Vienas variantas yra bandyti individualiai įvertinti atvejus, kurie išsiskiria ir nepatenka po sąrašu. Kitas – priemonė rengiama ir ji bus, tik derinamės dėl procentų – papildoma parama savarankiškai dirbantiesiems, atsižvelgiant į tai, kiek jie buvo sumokėję mokesčių už 2019 metus, kada visiškai vykdė savo veiklą“, – sako viceministras Vytautas Šilinskas.

Bet kaip įvertinti savarankiškai dirbančiųjų pajamas ir kaip įtvirtinti individualų kiekvieno vertinimą, viceministras sako, jog kol kas neaišku.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt