Verslas

2021.01.20 05:30

LRT trumpai. Nuo trečiadienio verslas gali kreiptis dėl paramos: kas ir kokią paramą gaus

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.01.20 05:30

Penktadienį Vyriausybė patvirtino tvarkos aprašą, kuriuo numatoma, kad nuo COVID-19 nukentėjusios įmonės galės gauti subsidiją, jeigu jų pajamos krito bent 30 proc., vertinant nuo praėjusių metų lapkričio 1 dienos. Dėl tokios paramos verslininkai galės kreiptis jau nuo trečiadienio, VMI paskelbus kvietimą.

Numatyta, kad dėl subsidijų gali kreiptis tos įmonės, kurių apyvarta 2020 m. lapkričio 1 d.–2021 m. sausio 31 d. krito bent 30 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 m. Jeigu įmonių veikla buvo apribota gruodį, jos gali neįtraukti lapkričio apyvartos.

Norėdamos gauti paramą, įmonės turi atitikti ir papildomas sąlygas. Sausio 1 dieną, jeigu paraiška pateikta anksčiau, ir subsidijų paraiškos pateikimo pirmą mėnesio dieną bendrovėje turi dirbti bent vienas darbuotojas. Be to, pareiškėjas iki 2021-ųjų sausio 31 d. privalo būti sumokėjęs bent dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM) už 2019 metus.

Taip pat paraiškos teikimo dieną bendrovė negali būti reorganizuojama, bankrutuojanti ar likviduojama.

Subsidija apskaičiuojama pagal praėjusiais metais sumokėto GPM sumą. Jeigu bendrovė sumokėjusi daugiau kaip 2 tūkst. eurų GPM, jai skiriama parama sieks 25 proc. sumokėtos sumos.

Jeigu vis dėlto įmonė sumokėjusi mažiau nei 2 tūkst. GPM, jai bus skiriama minimali subsidija – 500 eurų.

Subsidijos skirtos įmonių likvidumui palaikyti. Jos negali būti skirtos dividendams mokėti, kapitalui išmokant lėšas pareiškėjo dalyviams mažinti, savoms akcijoms supirkti ar kitokiems mokėjimams iš kapitalo pareiškėjo dalyviams atlikti, taip pat paskoloms pareiškėjo dalyviams grąžinti arba suteikti.

Parama orientuota į smulkųjį ir vidutinį verslą – į ją gali pretenduoti įmonės, kurių metinės pajamos 2019 m. neviršijo 50 mln. eurų arba turto balansinė vertė 2019 m. gruodžio 31 d. neviršijo 43 mln. eurų.

Ministerija yra nurodžiusi, kad tokia įmonės apibrėžtis nustatyta atsižvelgus į tai, kad valstybės finansinės galimybės yra ribotos, todėl nėra galimybių teikti paramą visiems, patyrusiems neigiamą COVID-19 pandemijos poveikį.

Be to, ši parama nebus skiriama įmonėms, kurių pagrindinė veikla susijusi su žemės ūkiu, žuvininkyste, akvakultūros sritimi, kredito ir finansų įstaigoms. Ministerijos teigimu, šis apribojimas buvo nustatytas atsižvelgus į tai, kad minėtos sritys nepatenka į valdymo sritį ir joms reikalingas paramos priemones nustato kitos institucijos.

Į tokią nuostatą penktadienį per Vyriausybės posėdį dėmesį atkreipė finansų ministrė Gintarė Skaistė ir akcentavo, kad kai kurie verslai šiose srityse žalos dėl COVID-19 galėjo patirti netiesiogiai ir tam kitų ministerijų parama nėra numatoma.

Remiantis Europos Komisijos komunikatu, bendra vienai įmonei teikiamo finansavimo suma negali viršyti 800 tūkst. eurų.

Priemonei numatoma skirti 150 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų. Ketinama skelbti du kvietimus. Pirmasis, kuriam numatoma 50 mln. eurų, bus skirtas savarankiškoms įmonėms. Antrasis, vertas 100 mln. eurų, skirtas nesavarankiškoms įmonėms.

Dar 30 mln. verslui bus skiriama per lengvatinių paskolų priemonę.

Planuojama, kad paraiškas būtų galima teikti iki birželio 1-osios arba iki tol, kol bus išdalyta numatyta parama.

Paraiškas bendrovės privalės teikti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). Sprendimą dėl subsidijos skyrimo priims Ekonomikos ir inovacijų ministrė.

Antrasis paramos verslui paketas – dar 150 mln. eurų – startuos jį suderinus su socialiniais partneriais, Vyriausybe ir EK.