Verslas

2021.01.15 22:51

Išaugus gyventojų pajamoms ir atpigus šilumai, vėl prisiminta PVM lengvata centriniam šildymui

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.15 22:51

Kas kelerius metus beatgyjantis siūlymas naikinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą centriniam šildymui vėl prisimintas. Šįkart – ekonomisto Žygimanto Maurico. Finansų ministerija kartoja, kad dėl lengvatų su ekspertais tarsis pavasarį. Ž. Mauricas sako, atsisakyti išimties šildymui, esą, leidžia išaugusios gyventojų pajamos ir atpigusi šiluma. Ši iš tikrųjų kainuoja mažiau nei prieš metus, bet sausio sąskaitos už šildymą gali prilygti pernykštėms. Priežastis – šalčiai, jie stipriai didina šilumos suvartojimą.

Kuo didesni pajėgumai, tuo daugiau dūmų. Beveik 230 tūkst. vartotojų turintys – didžiausi šalyje – Vilniaus šilumos tinklai nuo ryto pleškina šilumai gaminti naudojamą kurą – atėjus šalčiams, išaugo šilumos suvartojimas.

„Ypač senuose, nerenovuotuose, daugiabučiuose. Jeigu lyginant senos statybos ir naujos statybos namo suvartojimą jis skiriasi praktiškai 2,5 karto“, – teigia Vilniaus šilumos tinklų atstovas Laurynas Jakubauskas.

Nors sąskaitos už šildymą gali prilygti pernykštėms – vėl pasigirdo siūlymų naikinti PVM lengvatą centriniam šildymui

Būtent šilumos suvartojimas padidins sąskaitas už sausį. Pati šiluma, nuo spalio iki sausio pabrangusi 16 proc., tebėra 11 proc. pigesnė nei pernai sausį.

„Greičiausia sekmadienį bus ir -20. Automatiškai tos kainos mažėjimas ir suvartojimo augimas, būtent per šalčius, kaip minėjau, (mūsų – LRT.lt) prognozės, kad gamyba mūsų paaugs iki 90, gal net 100 proc. piko metu, tai yra šio sekmadienio naktį, tai automatiškai kažkiek tai darys įtaką ir sąskaitoms. Tos sąskaitos lyginimas praeitų metų sausio mėnesio ir šių metų, jis gali nežymiai padidėti, iki turbūt 15 proc.“, – aiškina L. Jakubauskas.

Beveik pusė šilumai Vilniuje gaminti dabar sudeginamo kuro yra dujos. Jos, išaugus poreikiui, jau gruodį rinkose ėmė brangti. Ekonomistai neabejoja, tai įsiskaičiuos į šilumos kainą vėliau.

„Kaina persivers. Didesnė nei prieš metus, ji bus nuo kovo mėnesio ir, panašu, kad tada turbūt iki pat metų pabaigos bus

šilumos kaina didesnė negu prieš metus, kas reikš, kad, jau galima daryt prielaidą, šių metų lapkritį ir gruodį kainos bus didesnės negu buvo 2020 m. lapkritį gruodį“, – teigia SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.

Vis dėlto tai, anot T. Povilausko, nė iš tolo neprilygs po praeitos krizės buvusioms šilumos kainoms: „Nėra kalbų apie grįžimą į 2012-2014 m. lygį“.

Šildymas nuo 2012-ųjų kito ekonomisto, Ž. Maurico, skaičiavimu atpigęs 54 proc., o darbo užmokestis – išaugęs – 87 proc. Ž. Mauricas sako, pats laikas naikinti PVM mokesčio lengvatą šildymui. Šilumos tiekėjų asociacija iškart pareiškė, kad tai pabrangins šildymą ir tą itin pajaus nepasiturintys žmonės. Bet Mauricas sako, nelikus lengvatos, biudžete atsiradusius pinigus valdžia galėtų skirti būtent sunkiausiai besiverčiantiems.

„Be jokios abejonės, šildymas pabrangtų, bet tą pabrangimą su kaupu galėtų kompensuoti namų ūkių pajamų augimas. Kaip, pavyzdžiui, pensijos šiais metais keliamos pakankamai ženkliai, minimalus darbo užmokestis. Tokiu būdu mažiausias pajamas gaunantys namų ūkiai, oficialia, jie nenukentėtų, jie netgi turėtų išlošti. Nes toks perskirstymas per mokesčių sistemą, tai yra naikinant lengvatą visiems, padidinant pajamas tų namų ūkių, kurių pajamos yra mažiausios, kaip tik turėtų padidinti bendras namų ūkių pajamas“, – aiškina ekonomistas.

Finansų ministerija peržiūrėti visas mokesčių lengvatas žada pavasarį. Prieš tai, anot ministrės, būtų tariamasi su ekspertais ir visuomene. Praeitoje Seimo kadencijoje opozicijoje buvę konservatoriai PVM lengvatos naikinimui nepritarė.

„Jeigu taip pasiūlytų, tai turbūt žurnalistai sakys 2017 m. tai jūs kitaip kalbėjot“, – pabrėžia T. Povilauskas.

Ekonomistų teigimu, panaikinus PVM lengvatą, sistema taptų skaidresnė, o, daugiau paramos kitaip gavę mažų pajamų turėtojai galbūt ryžtųsi namų renovacijai. Dabar lengvata naudojasi visi, tarp kurių – ir pasiturintys. Šilumininkų teigimu, turtuoliai daugiabučiuose negyvena.