Verslas

2016.03.31 15:45

Premjeras: pienininkų problemas spręsime bendromis Lietuvos ir ES pastangomis

LRT.lt2016.03.31 15:45

Ketvirtadienį Kaune ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius susitiko su Europos Sąjungos (ES) komisaru Philu Hoganu, atsakingu už žemės ūkio politiką, ir aptarė galimus sprendimus, kaip išbristi iš pieno gamintojus ir perdirbėjus užklupusios krizės, praneša vyriausybė.

Lietuvos premjeras padėkojo komisarui už tikslinę paramą, kurią po 2015 metų rugpjūčio mėnesį vykusio judviejų susitikimo Europos Komisija (EK) išmokėjo Lietuvos ūkininkams. Lietuvai buvo skirta 12,63 mln. eurų suma, kuri, kartu su adekvačia išmoka iš Lietuvos biudžeto, sudarė per 25 mln. eurų. 

„Ši pagalba leido laikinai suvaldyti krizę, tačiau pieno supirkimo kainos ir toliau mažėjo, o tai skaudžiai atsiliepė mūsų ūkininkams. Lietuvos pieno gamintojų pajamos, įskaičiavus ir gautą paramą, praėjusiais metais, palyginti su 2014-aisiai, sumažėjo beveik 76 mln. eurų. Šiandien mums būtinos papildomos ir išskirtinės priemonės, padėsiančios kompensuoti pieno gamintojų patirtus nuostolius ir atlaikyti naujus iššūkius“, – sakė A. Butkevičius. 

Premjeras komisarą informavo, jog kovo 9 dieną laišku kreipėsi į EK Pirmininką Jean-Claude‘ą Junckerį su prašymu kuo skubiau imtis konkrečių veiksmų susidariusiai situacijai gerinti.

Vyriausybės vadovas susitikime pažymėjo, jog supranta ES biudžeto finansines galimybes, tačiau Lietuvai šiuo metu reikalinga išskirtinė parama. „Noriu patikinti, kad Lietuvos vyriausybė taip pat imasi visų priemonių susidariusiai situacijai spręsti“, – kalbėjo premjeras, pažymėdamas aktyvias ir rezultatyvias pastangas, ieškant naujų rinkų eksportui. 

Komisaras pripažino, kad Baltijos šalyse, ypač Lietuvos pienininkystės sektoriuje, susidarė labai sudėtinga situacija. Ph. Hogano teigimu, EK yra pasirengusi leisti Lietuvai taikyti maksimaliai lanksčias sąlygas teikiant valstybės pagalbą šalies ūkininkams. 

Eurokomisaras P. Hoganas. Scanpix/AFP nuotr.

Komisaras sakė, jog tolesnėje perspektyvoje yra tikslinga steigti specialų fondą žemės ūkio modernizavimui, kooperacijos ir konkurencingumo stiprinimui. Jis teigiamai įvertino vyriausybės pastangas ieškant naujų eksporto rinkų lietuviškai žemės ūkio produkcijai ir pažadėjo EK paramą šiame procese. 

Dėl ES tikslinės paramos pieno gamintojams bus tęsiami pokalbiai su EK vadovybe. 

Susitikime taip pat dalyvavo žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt