Verslas

2021.01.15 17:54

Paukščių gripo atvejai Lietuvoje kelia nerimą paukštininkams: baiminasi, kad užsivers trečiųjų šalių rinkos

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.15 17:54

Dėl pandemijos daug nuostolių patyrę Lietuvos paukštininkai baiminasi, kad nustačius pirmą naminių paukščių gripo atvejį Lietuvoje jiems užsivers trečiųjų šalių rinkos. Kai kurie ir taip mažina gamybą – esą dėl mėsos pertekliaus vištiena pinga, o pašarai – brangsta. Maisto ir veterinarijos tarnyba teigia, kad pranešimų apie stabdomą paukštienos importą iš Lietuvos nėra gavusi, tačiau kai kurios šalys paprašė papildomos informacijos dėl situacijos Lietuvoje.

Vienoje šalies paukštidžių auga 60 tūkstančių broilerių. Ūkio vadovas sako, ir iki nustatant pirmą naminių paukščių gripo atvejį Lietuvoje, paukštidėse taisyklės – itin griežtos.

„Velnias slypi detalėse – ateis draugas prie vartų iš medžioklės, kuris ką tik sumedžiojo laukinę antį, pasisveikins su tavimi, ir tau perduos linkėjimus ir tu perduosi paukščių gripą“, – vaizdingai pasakoja „Petkaus“ savininkas Sigitas Petkevičius.

Žinios. Paukštininkai baiminasi, kad nustačius naminių paukščių gripo atvejį, užsivers trečiųjų šalių rinkos

Griežtos taisyklės ir Kaišiadorių paukštyne. Patekti galima tik pro vienus vartus. Visi įvažiuojantys automobiliai – dezinfekuojami.

Paukštyno vadovas sako, mažai tikėtina, kad paukščių gripas įsisuktų į paukštides.

„Jokių paukščių, jokių galimybių patekti nei į pašarų rezervuarą, nei į paukštidę, jokių galimybių nėra, ir tai, ką mes čia darome, irgi yra nelegalu“, – sako jis.

Pasak vadovo, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba turėtų griežčiau kontroliuoti prekybą pašarais ir gyvais paukščiais iš Lenkijos. Jie esą gali būti užkrėsti.

„Didžiausias kiekis paukščių gripo yra užfiksuotas Lenkijoje. Jeigu trijų kilometrų spinduliu nuo šio paukštyno būtų atrastas tas paukščiukas, visus pusantro milijono paukščių reikėtų užmigdyti, tai neišvengiamai grėstų bankrotu mėsinei paukštininkystei Lietuvoje“, – teigia Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynų vadovas Darius Gudačiauskas.

Maisto ir veterinarijos tarnyba detalizavo nustatytą tvarką, nustačius protrūkius.

„Nustačius paukščio gripo protrūkius, yra nustatomos apribojimų zonos, visos Europos Sąjungos šalys yra informuojamos, kurios yra zonos nustatytos ir iš šitų zonų tiek gyvų paukščių, tiek paukščių produktai yra neišvežami į kitas Europos Sąjungos šalis“, – sako tarnybos specialistė Vilija Grigaliūnienė.

Didžiulius nuostolius dėl pandemijos patyrę paukštininkai sako mažinantys gamybą, nes esą paukštiena pinga, pašarai brangsta, taip pat baiminamasi, kad, naminiams paukščiams nustačius gripą, Lietuvai gali užsiverti trečiųjų šalių rinkos.

„Tas mėsos perteklius yra Europoje nuo metų pradžios, plius COVID-19 prisidėjo, eksportas – Lietuva eksportuodavo po 50-60 procentų mėsos į Vakarus, į Anglijos restoranus, ir kada užsidarė restoranai, viešbučiai, tas sutriko“, – sako S. Petkevičius.

„Jau Taivanas suskubo uždaryti paukštienos importą iš Lietuvos, mums nėra aktualu, nes mes neturėjome klientų Taivane, tačiau jeigu jų pėdomis paseks kiti mūsų klientai ir valstybės, tada bus tikrai blogai“, – teigia Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynų vadovas D. Gudačiauskas.

Maisto ir veterinarijos tarnyba teigia, kad pranešimų iš kitų šalių apie stabdomą paukštienos importą iš Lietuvos nėra gavusi, tačiau, pavyzdžiui, Honkongas jau paprašė papildomos informacijos dėl situacijos Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt