Verslas

2016.03.31 12:03

VMI paaiškino, ar emigrantai turi mokėti PSD

LRT.lt 2016.03.31 12:03

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pranešime spaudai teigia, kad pagal šiuo metu galiojančias teisės aktus privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas mokėti privalo Lietuvos Respublikos (LR) piliečiai ir užsieniečiai, tik nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje, tad apie savo išvykimą informavę emigrantai nuo šios įmokos yra atleidžiami.

„Vienas iš esminių kriterijų, leidžiančių nustatyti, ar asmuo nuolat gyvena Lietuvoje ir turi mokėti PSD įmokas, yra išvykimo/atvykimo deklaravimas Gyventojų registre“,– teigia VMI viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė.

Ji akcentuoja, kad LR piliečiai, išvykstantys iš šalies ilgesniam nei šešių mėnesių laikotarpiui, pagal Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nuostatas, privalo deklaruoti gyvenamosios vietos pakeitimą.

Jei žmogus deklaravo išvykimą iš Lietuvos, jis PSD mokėti neturi. Tačiau grįžęs į Lietuvą gyventojas privalo atvykimą deklaruoti Gyventojų registre ir pradėti mokėti PSD įmokas.

Jei gyventojas buvo išvykęs iš Lietuvos ir nebuvo deklaravęs gyvenamosios vietos pakeitimų Gyventojų registre, tačiau tuo laikotarpiu legaliai dirbo kitoje Europos Sąjungos (ES), Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybėje narėje ar Šveicarijoje, PSD įmokų Lietuvoje mokėti neprivalo.

Tačiau toks gyventojas turi turėti ir mokesčių administratoriui paprašius pateikti dokumentą įrodantį draustumą kitoje šalyje. Tokiu dokumentu gali būti minėtų valstybių kompetentingų institucijų išduota E101, E102, E103 ar E106, E121 formos pažyma arba laisvos formos pažyma, patvirtinanti, kad asmuo atitinkamu laikotarpiu buvo apdraustas socialiniu (įskaitant ir sveikatos) draudimu kitoje ES, EEE valstybėje narėje ar Šveicarijoje.

„Mokesčių inspekcija pažymas ir preliminarias deklaracijas formuoja pagal trečiųjų šaltinių (pvz.: Valstybinės ligonių kasos, darbdavių, kredito įstaigų) pateiktus duomenis. Gyventojas, teikdamas metinę pajamų deklaraciją, turėtų pažiūrėti, ar joje įrašyti duomenys yra teisingi ir, jei reikia, juos 35A laukelyje pagal savo turimą informaciją patikslinti“, – pasakoja V. Vildžiūnaitė.

Ji akcentuoja, kad 35A laukelyje nereikia įrašyti mėnesių, kuriais jis buvo išvykęs ir savo išvykimą deklaravęs Gyventojų registre ar buvo apdraustas socialiniu (įskaitant ir sveikatos) draudimu kitoje ES, EEE valstybinėje narėje ar Šveicarijoje.

VMI primena, kad šiemet metinę pajamų deklaraciją pateikti reikia iki gegužės 2 dienos. Tai patogiausia padaryti prisijungus prie Elektroninio deklaravimo sistemos.