Verslas

2021.01.14 22:47

Dėl antrojo karantino verslas prašo daugiau paramos smulkiesiems verslininkams ir tikisi, kad ji leis neatleisti darbuotojų

Irma Janauskaitė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.14 22:47

Naujos paramos karantino užšaldytam verslui dėlionė. Jau laukiant pinigų iš pirmo paketo, prasideda derybos dėl antro. Itin daug vilčių į jį deda savarankiškai dirbantys verslininkai, nes kol kas jiems esą mažai kas teko. Ekonomikos ir inovacijų viceministras sako, kad smulkieji verslininkai gali pirmi pretenduoti į pinigus, o savarankiškai dirbantiems svarstoma jį pridėti papildomai. Šįkart gali būti paremti ir tie, kas verslą pradėjo, bet dėl karantino net nespėjo padirbėti.

Kad jos verslas veiks 3,5 mėnesio, Erika Pakarklytė sako niekaip nebūtų sugalvojusi. Vienintelį grožio saloną Velžio miestelyje ji atidarė kovo 1-ąją, o 16-ąj darbus jau teko baigti. Vėl atsidarė vasarą, ši buvo itin darbinga, bet netrukus – antrasis karantinas. Darbymetį prieš Velykas ir Kalėdas pakeitė valstybės parama.

„Ta subsidija tiesiog nuomai, mokesčiams, o pragyvenimui nelieka. Iš vienos pusės aš pati džiaugiuosi, kad turiu antrą pusę, kuri padeda, gerai, kad turiu santaupų, bet yra tikrai moterų, kurios turi ir vaikų, gyvena vienos, neturi, kas padeda ir yra be proto sunku išsiversti“, – sako E. Pakarklytė.

Savarankiškai dirbantys verslininkai iš antrojo paramos paketo verslui tikisi gauti daugiau

Dalis kirpėjų paramos išvis negavo, nes neatitiko reikalavimų. Kai gyvą bendravimą pakeitė nuotolinis, kirpėją ar makiažo specialistą gali pakeisti įvairios programėlės. Verslininkai sako, kad jiems tokios inovacijos nekelia džiaugsmo.

Gariūnų turgavietėje kasdien dirbdavo 4 tūkst. žmonių, dabar - mažiau nei šimtas, prekiaujančių maistu. Dar liūdnesnė ramybė regionų smulkiesiems verslininkams.

„Mes neprašome kompensuoti patirtų nuostolių, mes prašome tiesiog tam tikros subsidijos, kuri leistų neatleisti darbuotojų“, – tikina Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė.

Bedarbių Lietuvoje – beveik 280 tūkst., o Užimtumo tarnyba perspėja, kad 16 proc. nedarbas nėra blogiausia. Blogiausia pasimatys vasarį.

„Mūsų smulkiosios, pačios mažiausios – nuo 1 iki 4 darbuotojų – įmonės, tai –šeimos įmonės. Įsivaizduokite, kas pasidarys, jeigu tie apie 70 tūkst. įmonių atleis po 4 darbuotojus, kokią mes tada turėsime bedarbystę, kokią turėsime atskirtį ir kas šitoje valstybėje iš tikrųjų darysis“, – sako Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė.

10 verslo asociacijų Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pateikė pusšimtį siūlymų, kaip skirtyti paramą. Norima pinigų už patalpų nuomą, turgaviečių mokesčio kompensacijos, kuri irgi mokėta pernai, taip pat daugiau pagalbos savarankiškai dirbantiems.

Ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis sako, kai pajamos iš savarankiškos pagrindinės veiklos yra iki 260 eurų mėnesiui, tai tikrai mažai. Svarstoma skirti daugiau pinigų, suma priklausytų nuo sumokėtų mokesčių. Žadama alternatyva nuomos kompensacijai subsidija ir turgaviečių mokesčio pratęsimas.

„Norime, kad verslą pinigai pasiektų kuo greičiau, bet iš kitos pusės girdime visų lūkesčius neskubėti ir pasitarti, tai bandome suderinti šituos abu dalykus, tikimės, kad pavyks. Tai tarp jų yra numatyta papildomų subsidiarinių priemonių labiausiai nukentėjusiems verslams ir vėlgi kalbam apie smulkų ir vidutinį verslą“, – sako viceministras.

Ieškoma, kaip paremti ir tokius verslus, kurie dėl pandemijos nė nespėjo įsivažiuoti. E. Pakarklytė sako, geriausia būtų dirbti, nei laukti išmokų. Klientų - apstu.

„Siūlo ir sumokėti dvigubai, ir trigubai, atvykti į namus, jeigu tik priimčiau. Visaip kaip prašosi, tikrai ir labai daug“, – sako grožio salono bedraturtė.

Papildomų pinigų žadama užšaldytiems verslams, kurių apyvartos krito ne trečdaliu, o perpus ar dar daugiau. Galvojama ir apie kuponus medikams bei galbūt mokytojams. Tik šįkart kuponais būtų galima susimokėti už įvairias paslaugas ir maistą. Iš viso antrame paramos pakete numatoma 150-180 mln. eurų. Bet jie - tik vasarį.

Pirmo - 180-ies mln. eurų - paketo pinigų laukiama kitą savaitę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt